Как да помогнем на човек със загуба на слуха
За хората с увреден слух животът е истинско предизвикателство. Вероятно сте забелязвали как се опитват да поддържат нормален разговор или умишлено избягват социални контакти, защото ги изтощават...
И все пак, има начини, по които можем да помогнем на човек с увреден слух да се почувства по-спокоен и пълноценен.
1. Говорете лице в лице и произнасяйте ясно думите
Когато разговаряте с човек, който не ви чува, използвайте добре познатите комуникационни техники за привличане на вниманието. Застанете лице в лице с него, така че да вижда добре устата ви и движенията на устните ви. Не му говорете, докато сте в друга стая и се старайте устата ви винаги да се вижда. Не я скривайте с длани и опитайте да не говорите, докато се храните.
Произнасяйте думите ясно и не бързайте. Не крещете, защото това затруднява разчитането по устни. Когато сте в компания, опитайте да се изчаквате, не говорете едновременно. Така ще затрудните човека още повече.
Ако сменяте темата, дайте знак с глава.
2. Осигурете оптимална среда за комуникация
Условията, в които се намираме, са основна предпоставка за възможността да чуваме.
Постарайте се фоновият шум да е минимален, а светлината достатъчно добра, за да може отсрещната страна да вижда устните ви.
Ако е възможно, оставете другият човек да избере мястото на срещата ви, тъй като той най-добре може да прецени къде е най-подходящо. Преди да седнете, го попитайте къде би желал да стои. Обикновено човекът с увреден слух би предпочел зад него да има стена, защото така намалява вероятността от разсейващи шумове, които не може да идентифицира с очи. За него е добре да се разположи срещу онзи член на компанията, който е най-отдалечен и съответно може да чуе най-трудно, за да има добра видимост към устата му. Най-добрият вариант би бил да оставите на човека с нарушен слух да определи кой къде ще стои.
3. Не съжалявайте, а подкрепяйте
Ако някой сподели с вас, че страда от увреден слух, не го съжалявайте и не се извинявайте. По-добре е да го попитате как можете да му помогнете, за да ви чува добре, и следвайте насоките. Усилията ви със сигурност ще бъдат оценени.
Имайте предвид, че слуховият апарат не дава същия резултат като очилата. Той не възстановява нормалния слух. Може да ви се наложи да повтаряте казаното няколко пъти, но опитайте да не се изнервяте и да запазите положителното си отношение. Комуникацията е двустранен процес и изисква усилия.
Един обикновен разговор може да бъде много изтощителен за човек със загуба на слуха. Понякога той улавя само откъслечни думи или дори части от думи, а мозъкът му трябва да свързва смислово чутото, така че да разбере казаното, базирайки се на контекста на цялата дискусия. Представете си каква умора причинява непрестанното усилие да се чуят нечии думи и да се разбере смисълът на изреченото. Бъдете търпеливи. Можете да предложите кратка почивка, ако забележите, че събеседникът ви е изморен.
4. Опитайте да не забравяте, че общувате с човек с нарушения на слуха
Не е никак приятно човек с увреждане да напомня постоянно на околните, че има проблем. Затова се постарайте да не забравяте и се съобразявайте как говорите. За човек с нарушен слух със сигурност би било обидно да разбере, че събеседниците му забравят от какво се нуждае той. Помнете, че не бива да му обръщате гръб, да стоите в профил или да покривате устата си. Не допускайте да ви се напомня, защото това би означавало, че не ви е грижа.
5. Помагайте в трудни ситуации
За човек със загуба на слуха може да бъде унизително и много уморително да моли сервитьора в заведението да повтори менюто за деня или да си осигури устройство за субтитри в киното, когато филмът е озвучен. Помогнете му, съдействайте за менюто или за осигуряване на устройството. Така ще засвидетелствате загриженост и ще покажете, че не е сам в битките, които се налага да води ежедневно. Освен това ще му спестите усилия и енергия, от които със сигурност ще има нужда и по-нататък.
6. Никога не казвайте „Няма значение“
Да повтаряте едно и също няколко пъти е досадно и изнервящо. Въпреки това никога не прибягвайте до израза „Няма значение“. За човек с увреден слух тези думи са равносилни на отхвърляне, укор и плесница едновременно. Изричайки ги, вие все едно казвате „Не е важно“ или „Забрави“. По този начин карате събеседника си да се отдръпне и да избягва да разговаря с вас. Той ще предпочете изолацията пред обидата.
Ако ви помолят да повторите, просто го направете. Или перифразирайте.
Друг трик, който може да приложите, е да помолите човека с увреден слух да повтори чутото. След това вие запълнете пропуските. Така с общи усилия не само ще изясните ситуацията, но е възможно и да се посмеете.
7. Експериментирайте с нови технологии
Слуховите апарати са помощно средство, но не са достатъчни, когато човек се намира в шумен ресторант, на парти или в киното. Постоянно се разработват нови продукти, които да улеснят живота на хората със загуба на слуха. Следете нововъведенията и смело експериментирайте. Можете да включите в проучването и следенето на информация и вашия близък. Това ще го накара да се чувства полезен. Технологиите са предизвикателство в началото, но с повече упражнения могат да променят нечий живот до неузнаваемост.
340 милиона души по целия свят страдат от нарушение в слуха. |
How Can You Make Life Easier for Someone With Hearing Loss?: https://www.psychologytoday.com/us/blog/life-hearing-loss/202110/how-can-you-make-life-easier-someone-hearing-loss
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОИРЕР СЛУХОВ АПАРАТ HA 50
ПРОМОЛАНАФОРМ СЛУХОВ АПАРАТ HEARING AMPLIFIER
БОИРЕР СЛУХОВ АПАРАТ HA 20
ДИВЕРТАЗА таблетки * 30
ХОРФИТ капсули за подобряване на слуха * 120 SANCT BERNHARD
АУДИО КАЛМ капсули * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- Как да облекчим болката в ушите без лекарства
- Техники и средства срещу заглъхване на ушите
- Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
- Видове невербална комуникация
- Сетивни системи
- Реч
- Функционална морфология на ухото
- Звукова вълна
- Тест за изследване на слуха (Аудиометрия)
- Хирургия на ухото
Коментари към Как да помогнем на човек със загуба на слуха