Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
Цикъл на обвинения наблюдаваме, когато единият от партньорите обвинява другия за всеки проблем в отношенията, което пък кара потърпевшия да заема защитна позиция. Прехвърлянето на вина създава дискомфорт и води до задълбочаване на конфликта.
Ако вие също сте в подобен цикъл, без значение от коя страна, е напълно възможно да не можете да излезете от него. За да го прекъснете, е необходимо първо да разберете кои са елементите му и как сте стигнали дотук.
Какво представлява цикълът от обвинения
За да изградите здравословна връзка, е нужно да имате положителна нагласа към самите себе си. Според проучванията, ако изпитвате самосъстрадание не само ще бъдете по-щастливи, но и ще разрешавате по-ефективно конфликтите си. За съжаление, понякога човек дори не усеща, че е негативно настроен към себе си или към своя партньор.
Сексуалният терапевт и психиатър д-р Едуард Ратуш пояснява, че много често обвиненията са резултат от несигурността на обвиняващия. С други думи, той проектира своята несигурност върху партньора.
Когато обвинявате своята половинка за всеки възникнал проблем помежду ви, вие го карате да се отдръпва от вас и да се съмнява във вас.
Прехвърлянето на вина не позволява да водите продуктивен разговор, защото не разсъждавате трезво, а сте подвластни на емоциите си. За да си спести вашите упреци, партньорът ви може да загуби желание да споделя с вас. Той знае, че ще го обвините дори и за грешки, които сте направили вие. Възможно е дори да натрупа презрение и в даден момент връзката ви да приключи.
Причини за цикъла от обвинения
Ако сте склонни да обвинявате партньора си за всичко, вие най-вероятно не можете да поемате отговорност за своите действия. Проблемите ви ще остават нерешени именно защото не желаете да признаете, че и вие имате вина. От друга страна потърпевшият застава в отбранителна позиция, което не му позволява да се държи и да общува така както би искал.
Непрестанните обвинения могат да доведат до прекъсване на комуникацията, недоразумения, неоправдани очаквания или спорове, свързани с домакинските задължения.
Негативни последици от обвиненията към партньора
Постоянното прехвърляне на вината върху единия партньор има сериозни негативни последици върху връзката.
Затруднена комуникация
Когато човек се страхува, че може за пореден път да бъде обвинен за нещо, което е извън контрола му или което не е направил, е напълно нормално да не желае да участва в конфликт. Избягването като техника за справяне обаче застрашава качеството на комуникацията. Ако отношенията между двама души са пълноценни и здравословни, те не се притесняват да кажат, когато другият греши или когато е време нещо да се промени. Когато обаче единият партньор знае, че може да бъде атакуван, той предпочита да остане пасивен и да не говори за онова, което не му харесва във връзката. Откритото общуване е ключов елемент от дълготрайните и здравословни отношения.
Емоционално дистанциране
Затруднената комуникация отдалечава партньорите един от друг. Потърпевшият може да избере да се отдръпне, за да избегне поредното обвинение. Понякога дистанцирането е несъзнателно, друг път е напълно осъзнато. Продължителността му също варира. Има хора, които се отдалечават завинаги, и такива, които го правят често, но за кратко. Колкото по-дълго трае цикълът на обвинения, толкова по-трудно е след това да се постигне предишната близост.
Гняв и презрение
Не е изненадващо, че обвиняваният партньор често започва да изпитва презрение или гняв към своята половинка, особено когато помежду им няма комуникация. Негативните чувства могат да се натрупат бавно и постепенно или много бързо. Дори и да се опитва да прикрие емоциите си, те винаги намират начин да излязат наяве – чрез пасивно-агресивно или друг тип поведение, което не е характерно за човека.
>>> Как да изградим здрава и стабилна връзка с партньора си
Раздяла
Ако цикълът от обвинения не бъде прекъснат, партньорите почти винаги се разделят. За да се съхрани връзката във времето, е нужно комуникацията да бъде открита и непринудена, което е невъзможно, когато върху единия непрекъснато се сипят обвинения.
В някои случаи раздялата настъпва дори когато комуникацията не е нарушена. Обвиняваният партньор се уморява и не издържа на напрежението.
Как да прекъснете цикъла на обвинения
Ако вие сте този, който всеки път прехвърля вината на своята половинка, може би е време да промените нагласата и подхода си. Приемете, че партньорът ви прави всичко по силите си, но понякога допуска грешки. Давайте му обратна връзка, но нека тя е градивна, а не деструктивна. Помогнете му да коригира действията си, без да го съдите и потискате. Всеки човек греши.
Постарайте се да разговаряте, без да упреквате. Вместо да го обвинявате и унижавате, му покажете, че се интересувате от него и искате да работите заедно върху проблемите във връзката.
„Има един-единствен изход от играта на обвинения: поемане на отговорност. Така както трябва да се научим да прощаваме на себе си, трябва да можем и да поемаме отговорност за грешките, които се отразяват на отношенията ни с партньора.“ – д-р Едуард Ратуш |
Разговаряйте, без да нападате
Първото, което трябва да направите, ако искате да разрушите цикъла на обвинения, е да разговаряте с вашата половинка. Изберете подход, различен от досегашния. Не бъдете агресивни и нападателни.
Различна перспектива
Според д-р Ратуш смяната на перспективата може да има наистина огромен положителен ефект. Той добавя: „Процесът няма да е лек, може дори да се чувствате безпомощни, съкрушени, наранени… Особено ако раните са пресни. Помнете обаче, че различният поглед над ситуацията има силата да съживи връзката ви.“
Психотерапия
Ако забележите, че не постигате напредък, потърсете професионална помощ. Психотерапевтът ще ви даде насоки как да подобрите комуникацията помежду си и ще помогне на обвиняващия да разбере какво го кара да се държи по този начин с любимия си човек.
Как да поддържате здравословни отношения
Според експертите най-добрата отправна точка, когато искате да разрешите конфликт, е да подходите със състрадание и грижа. Само така можете да сложите край на порочния цикъл от обвинения. Ратуш казва: „Човек получава толкова, колкото дава. Желанието за промяна на партньорите определя напредъка им като двойка.“
Шансовете ви да разрешите даден проблем се увеличават значително, ако проявявате емпатия и разбиране към себе си и към близките си. Те ще ви помогнат по-лесно да приемете, че партньорът ви също допуска грешки. Ако сте свикнали да го обвинявате за всичко, но искате да се промените, е добре да си напомняте, че той ви обича и не е имал за цел да ви нарани.
Промяната няма да настъпи мигновено, но с времето ще забележите, че отправянето на обвинения вече не е в центъра на вашите взаимоотношения. „Когато единият заяви своята готовност да поеме отговорност за действията си, е много вероятно и другият да го направи“, завършва д-р Ратуш.
How to Break the Cycle of Blame in Your Relationship: https://www.verywellmind.com/how-to-break-the-cycle-of-blame-in-your-relationship
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗКУСТВОТО НА ОБЩУВАНЕТО - ЛЕЙЛ ЛОУНДЗ - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
ВСЕКИ МОЖЕ ДА ИМА УСПЕШНА ВРЪЗКА - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Чувството за собственост в любовта
- Как да възстановите връзката след изневяра
- Вторият шанс: валиден вариант само за някои двойки
- 7 неща, които умните жени не изискват от партньорите си
- 50 въпроса относно връзките, които да тестват вашата съвместимост
- Съвместимост между зодиите – Рак + Водолей
- Тайните, които мъжете пазят от жените
- Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
- Видове невербална комуникация
Коментари към Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката