Как да постигнем мечтите си — 4 съвета, подкрепени от науката
Независимо дали става въпрос за новогодишни обещания, или други важни неща, които искаме да постигнем, повечето от нас твърде бързо се отказват от целите си — в кариерата, диетата, тренировъчния режим и т.н... Дори в началото на даден план да сме изключително ентусиазирани и организирани, много скоро мотивацията ни отслабва и усилията ни се провалят. В крайна сметка се оказва, че единственото, за което имаме сили, е просто да си полегнем на дивана и да погледаме телевизия…
И все пак, не се съдете твърде строго! Вината не е ваша. Причината за все по-отслабващата ни мотивация е изследвана задълбочено в няколко проучвания, които са доказали, че тя се дължи на самоконтрола ни. Може да ви звучи изненадващо, но той не е неизчерпаем ресурс. Колкото повече го използвате, толкова по-малко го имате. Нещо повече, учените са установили, че буквално изчерпва кръвната ви захар. Някога питали ли сте се, защо сте по-склонни да прекалите със сладоледа или шоколада през нощта? Отговорът е съвсем прост — самоконтролът ни се изчерпва с напредването на деня и отслабва напълно вечер, а това е съвсем логично, в края на краищата, ние черпим от него през целия работен ден.
От сутрин до вечер ние правим всичко възможно да:
Контролираме своята спонтанност
Пример:
Стремим се да се фокусираме върху дадена задача, независимо колко досадна или трудна е тя, или да се стараем да избягваме разсейващи неща като Facebook например.
Контролираме работата си
Пример:
Стремим се да даваме най-доброто от себе си, независимо колко изморени или изчерпани се чувстваме.
Контролираме поведението и емоциите си
Пример:
Стремим се да поддържаме професионален тон и поведение, дори когато работната атмосфера е неприятна или колегите ни вземат решения, с които не сме съгласни.
Контролираме нашите мисли
Пример:
Стремим се да останем фокусирани върху работата въпреки разсейващите мисли, мечти и фантазии, които постоянно се появяват в нашите умове.
Ето как да не позволявате на умората да ви попречи да покажете най-доброто от себе си:
Работете по целите в началото на деня - сутрините са нашето златно време
Това означава:
- Ако сте решили да спортувате, правете го сутрин.
- Ако се опитвате да се придържате към диета, приготвяйте храната си за деня сутрин.
- Ако целта ви е да напишете книга или да завършите огромен работен проект, отделяйте първите часове на деня, за да се занимавате с това.
Тренирайте спокойствието си
Да останеш спокоен, те прави силен. Последствията от вълнението и стреса са уморено тяло и изтощена психика. Колкото по-уморени сме, толкова по-малко способни сме да се контролираме. Затова — тренирайте спокойствието си.
Презареждайте се
Включвате мобилния си телефон, за да го заредите: направете същото със себе си. Ежедневно си осигурявайте време за възстановяване — йога, медитация, дихателни упражнения. Може да се занимавате с това дори в кратките почивки през деня.
Релаксирайте в други области на живота си
Не си давайте напразни обещания и не се опитвайте да контролирате твърде много области от живота си наведнъж. Поддържайте нещата лесни и спокойни в някои области (например, нека къщата е разхвърляна). Изберете къде е важно да не изпускате нещата от контрол — например на работното място, и си осигурете почивка в останалата част от ежедневието си.
Когато започнете да прилагате тези съвети, ще видите, че е възможно да се придържате към решенията си, да имате повече воля и да постигате целите си. Така че не се отказвайте, а следвайте правилото да сте най-активни сутрин — когато чашата ви със самоконтрол все още е пълна.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
ЕДИН ЖИВОТ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ГИ ДЬО МОПАСАН - ХЕРМЕС
ВЪЗДЕЙСТВИЕ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ДЖЕЙН ОСТИН - ХЕРМЕС
РАЗГОВОРИ С МОЯТА КОТКА - ЕДУАРДО ХАУРЕГИ - ХЕРМЕС
ПОРТРЕТ НА ПОЕТА КАТО МЛАД - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ФАУСТИНО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- Как да се справим с трудностите в живота
- Мотивационно интервюиране: метод за насърчаване на промяната
- Защо казваме, че спортът е здраве?
- Какво е обратна връзка? Научете се как да стимулирате мотивацията у другия
- Да живееш според приоритетите си: Открий важните неща и елиминирай всичко останало
- 5 научно доказани начина да изградим устойчив навик
- 6 начина да се концентрираме по-добре
- Стефани Хамерман – жената, която побеждава церебралната парализа чрез спорт
- Мотивацията на работа - задача с няколко неизвестни
Коментари към Как да постигнем мечтите си — 4 съвета, подкрепени от науката