Как да се справим с трудностите в живота
Животът понякога е много труден. Затрупани с проблеми, често си мислим, че това се случва само на нас, но всъщност не е така.
Нека заедно разгледаме факторите, които допринасят за трудностите, през които всеки човек преминава, онова, което пречи да се справяме с повече лекота и как бихме могли да откриваме смисъл и в хаоса.
Защо се сблъскваме с толкова трудности
В момент на отчаяние всеки от нас си е задавал въпроса защо всичко е толкова трудно. Причината за това усещане може да се крие в може би неосъзнатото сравняване с околните, които смятаме, че се справят по-добре с предизвикателствата.
Няма двама души, които да следват един и същи житейски път. Това че не виждаме страданието на другите, не означава, че всичко при тях е наред. Може би просто не показват, че имат свои проблеми.
Възможно е също така просто в момента да са в различен, по-спокоен етап от живота си. Твърдението, че сравнението краде от нашето щастие е много вярно. Най-добрият начин да се почувствате малко по-добре е като просто вървите по своя път и пишете своята история, без да обръщате внимание на чуждите.
» Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях
Защо вярваме, че нашият живот е по-труден от чуждия
Когато сме в период на сериозни промени или катаклизми, е нормално да ни се струва, че не се справяме или че някой друг се справя с лекота, която при нас липсва. Промяната, дори когато е за добро, в повечето случаи създава затруднения и предизвиква някои негативни емоции. Заминаване, смяна на работа, сватба, раждане на дете, развод и много други важни събития биха могли да ни обезкуражат за известно време.
Промяната е трудна, защото изисква от нас да променим и поведението си. Според някои изследвания този процес не е линеен. Пътят често е осеян с препятствия, възможно е дори да се наложи да спрем или се върнем назад, преди отново да продължим.
Фактори, които определят колко труден е животът ни
Предизвикателствата, срещу които се изправяме, до голяма степен определят трудността на живота ни.
- Дисфункционално семейство – Фактор, който прави живота да изглежда непосилен, е нездравословната семейна среда. Проблематичните отношения в семейството или отчуждеността могат да се окажат сериозен проблем. Освен самота и срам, е възможно да изпитаме и ревност, наблюдавайки хора, които живеят в щастливи и хармонични семейства.
- Проблеми от личен характер – Междуличностните конфликти и неприятности също засилват чувството, че животът ни е по-труден от този на околните. Ако преживяваме раздяла или загуба на любим човек или пък не се разбираме добре с началника, е съвсем нормално да се чувстваме уморени и напрегнати.
- Отчужденост и изолация – Човекът се нуждае от общност, без която не може да се развива и да върви напред. Ако не принадлежи към група, той страда от социална изолация или самота, които могат да застрашат здравето му. Наскоро проведено проучване сочи, че самотните възрастни хора не спят добре и често страдат от метаболитни, хормонални и други нарушения.
- Зависимост, бедност – Кризите, в които понякога попадаме, също правят живота по-труднопоносим. Зависимостите, бедността или хроничното заболяване са сериозни предизвикателства, които не бихме могли да пренебрегнем.
Социални и други външни фактори
COVID пандемията, икономическата криза и различните репресиращи политики (забрана на аборти, ограничаване правата на представители на LGBTQIA+ общността) внасят допълнително напрежение.
Банковите заеми, инфлацията и признаците на настъпваща рецесия също затрудняват живота.
Важно е да не гледаме на тези фактори като на свои лични провали. Трудно е да се спасим от повсеместната финансова криза или от законите, които ограничават правата ни. А когато се чувстваме несигурни, е нормално да нямаме желание и сили за промяна.
Семейният терапевт Алегриа Луис Демийстър отбелязва: „Съвременната култура има един основен пропуск и той е, че прехвърля вината на отделния индивид, а не на системата, в която той живее и функционира.“
Какво можем да направим, когато животът ни стане много труден
Много хора изпитват силен гняв и раздразнение, когато не успеят да разрешат бързо или лесно проблемите си. „Вашият гняв иска да ви каже нещо“, допълва Демийстър. „Ако анализирате гнева си, е много по-малко вероятно да го насочите към невинни хора или пък да развиете зависимост в опитите си да го потиснете.“
Изправяйки се срещу гнева, можем да канализираме енергията си за справяне с трудностите и самоусъвършенстване.
Почивка
Въпреки че звучи нелогично, психотерапевтът препоръчва да отделим време за почивка, когато преминаваме през тежки периоди. Забавянето на темпото е чудесен антидот срещу непрестанния стремеж да действаме, да надминаваме себе си и да бъдем по-добри и по-добри. Освен това почивката влияе благотворно и на нашата психика. Тя ни помага да видим нещата в перспектива и да бъдем креативни.
Подкрепа
Професионалната помощ няма да ни спаси от проблемите, но ще ни предложи начини за по-ефективно справяне с тях. Не е нужно да се борим сами, ако се чувстваме нещастни и объркани.
Информираност
Има много книги, статии и проучвания, свързани със самосъстраданието, както и с инструментите за овладяване на гнева и стреса.
Книгите за развитие на креативността също могат да бъдат полезни, защото много често в най-трудните моменти се раждат най-добрите идеи и решения.
Бързи мерки за справяне с трудни ситуации
Гореизброените препоръки представляват дългосрочни решения, когато се намираме в трудни периоди. Понякога обаче имаме нужда от бързи мерки, за да се почувстваме по-добре – разговор с приятел, разходка навън, тренировка, дихателни упражнения, йога или нещо друго.
Намиране на смисъл
Не е никак лесно да преодоляваме трудностите, но те имат смисъл, дори и да не вярваме в това. Има терапевтични методи, които обръщат внимание именно на ролята на миналото за формиране на настоящето и ни показват положителния ефект от всяко препятствие.
Можем да помислим как да използваме гнева, напрежението и тъгата, за да вървим напред. Можем например да създаваме изкуство, което да вълнува хората, да помагаме на другите или пък да разкажем своята лична история.
'Why Is Life So Hard?' How to Cope When You Feel This Way: https://www.verywellmind.com/why-is-life-so-hard-how-to-cope-when-you-feel-this-way-7750005
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- 6 ключови идеи зад теориите на мотивацията
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- Има ли предимства обсесията и какви са те
- Синдром на фалшивата надежда – признаци и съвети за справяне
- Как да разберем какво наистина искаме
- Какво е обратна връзка? Научете се как да стимулирате мотивацията у другия
- Тест мотивация за одобрение (тест на Д. Краун и Д. Марлоу)
- Защо казваме, че спортът е здраве?
- Понякога трябва да се откажем – ето как да разберем кога
- Теория за инстинктите или как те влияят на мотивацията
Коментари към Как да се справим с трудностите в живота