Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
Може би нямаме дърво с пари (повечето от нас са мечтали за такова като деца), но какво, ако можехме да имаме дърво с щастие? Колко хубаво звучи, нали? Допамин, серотонин, окситоцин и ендорфини са квартетът, отговорен за нашето усещане за щастие (известни като хормони на щастието). Много събития могат да активират отделянето на тези невротрансмитери, но вместо да седим на пътническата седалка, има начини да хванем кормилото. Позитивното състояние оказва значително влияние върху нашата мотивация, производителност и благополучие. Малко хора биха се противопоставяли на горното, нали? |
Ето някои начини да се сдобием с нашите любими невротрансмитери:
Допамин
Допаминът ни мотивира да предприемаме действия за постигане на цели, желания и потребности, носейки усещане за удоволствие при постигането им. Отлагането, съмнението и липсата на ентусиазъм се свързват с понижени нива на допамин. Изследвания с плъхове показват, че ниските нива на допамин ги карат да предпочитат по-лесния вариант за решаване на задачата, въпреки че им носи по-малко храна (награда). Обратното, тези с по-високи нива на допамин полагат необходимите усилия, за да получат два пъти повече храна.
- Препоръка: Разбийте големите си цели на малки подцели. По този начин вместо мозъкът ни "да празнува" само и единствено, когато ударим финалната линия, можем да си зададем серия от малки финални линии. Това ще предизвиква освобождаване на допамин при достигане на всяка една от тези цели. От решаващо значение е наистина да празнуваме малките победи. Награждавайте се с бутилка вино или посещавайте любимия си ресторант при постигането на всяка малка цел.
Вместо да се оставите на допаминовия махмурлук, задайте си нови цели преди да постигнете текущата в списъка си. Това задава поточна линия от допамин. Ако сте работодател или лидер на екип, всяко признание за свършената работа - благодарствен имейл или бонус например - ще предизвика допаминов пик у вашите служители, което ще увеличи бъдещата им мотивация и производителност.
Серотонин
Невротрансмитерът серотонин се отделя, когато се чувстваме значими или важни. Усещането за самота и депресивното настроение се свързват с дефицита на серотонин. Това може би е една от причините, поради която хората се забъркват с неподходяща компания – културният опит улеснява освобождаването на серотонин. Нездравото поведение, което често е вик за внимание, също може да цели усещането, което ни носи серотонинът. Неврологът от Принстън Бари Джейкъбс обяснява, че повечето антидепресанти се фокусират върху производството на този хормон.
Когато си припомняме важните постижения от нашето минало, мозъкът ги преживява отново. Той не може да прави разлика между реално и въображаемо, ето защо произвежда серотонин и в двата случая. Това е друга причина, поради която упражняването в това да търсим и забелязваме всички онези неща, за които сме благодарни, е все по-популярна духовна практика. Благодарността ни напомня, че сме ценени и имаме за какво да благодарим на живота. Ако денят ви е лош и имате нужда от инжекция серотонин, то отделете малко време и си припомнете някои минали постижения и победи.
- Препоръка: Обядвайте или пийте кафе навън. Излагайте се на слънце за поне 20 минути. Кожата ни абсорбира ултравиолетовите лъчи, което насърчава производството на витамин Д и серотонин. Въпреки че прекаленото излагане на ултравиолетова светлина не е полезно за кожата ни, ежедневното излагане на дневна светлина увеличава нивата на този така важен хормон.
>>> Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни
Окситоцин
Окситоцинът създава усещане за интимност, доверие и изгражда здравите взаимоотношения. Той се освобождава по време на оргазъм, раждане, кърмене и др... Известно е, че животните отхвърлят малките си, когато освобождаването на окситоцин в мозъка им бъде блокирано. Този невротрансмитер се счита за причината да бъдем верни на половинката си. Производството на окситоцин е от съществено значение за създаването на здрави връзки и добри социални взаимоотношения.
Знаете ли, че той често е наричан "хормон на гушкането", тъй като лесно можем да си го набавим с прегръдка. Д-р Пол Зак обяснява, че междуличностният контакт не просто повишава окситоцина, но понижава сърдечносъдовия стрес и подобрява имунната система.
- Препоръка: Вместо простото ръкостискане, винаги избирайте прегръдка за поздрав. Психолозите препоръчват осем прегръдки всеки ден.
>>> Защо мозъкът ни се нуждае от поне 8 прегръдки на ден
Когато някой получи подарък, нивата на окситоцин в мозъка му се повишат. Можете да укрепите работните и личните си взаимоотношения, като правите малки подаръци с повод и без повод.
Ендорфини
Ендорфините обикновено се освобождават в отговор на болка или стрес. Те спомагат облекчаването на тревожността и депресията. Еуфоричните усещания по време и след интензивно бягане са резултат от прилива на тези хормони. Подобно на морфина, те действат като аналгетик, успокоявайки и облекчавайки усещането за болка.
Наред с редовните физически упражнения, смехът е един от най-лесните начини да предизвикаме освобождаването на ендорфини. Дори самото очакване на смешния момент в комедийно шоу повишава нивото на тези трансмитери в мозъка ни. Ето защо носете чувството си за хумор на работа и се смейте през деня - това е чудесен начин да държите доктора далеч от вас (освен ябълката, разбира се).
Ароматерапия: Уханието на ванилия и лавандула се свързват с производството на ендорфини. Проучванията показват, че тъмният шоколад и пикантните храни също могат да стимулират отделянето им. Съхранявайте някои ароматни масла и тъмен шоколад на бюрото си за бърз пик на ендорфини.
Няма нужда да ни благодарите, ние също ще се възползваме от тази информация още сега.
Коментари към Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин