Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни
Хормоните в нашето тяло се занимават с много по-важни неща от просто изпълняване на жизнени функции в определени биологични процеси. Независимо дали ни харесва, или не, те също така обуславят нашето поведение и дори настроението ни. Един хормонален дисбаланс може да доведе до депресия или промяна на целия ни мироглед.
Всички сме убедени, че имаме пълен контрол над поведението и мислите си. В действителност не е така. Ние сме напълно подчинени на тази малка, мощна и понякога хаотична вселена, която представляват нашите хормони.
Хормоните са „химическите посланици“ на нашето тяло. Те пътуват чрез кръвния поток до тъканите и органите, управлявайки нашето развитие, нашето вътрешно равновесие и нашето благосъстояние. Всички, дори малки, промени могат да окажат влияние върху нашето здраве и поведение.
Осъзнаването, че нямаме пълен контрол над поведението, настроението и мислите си, може да е много разочароващо. Въпреки това обаче трябва да имаме предвид, че много от тези хормонални дисбаланси могат да бъдат регулирани със здравословен начин на живот:
- правилно хранене;
- физически упражнения;
- добро управление на стреса;
- редовни профилактични прегледи.
В следващите редове ще разгледаме основните хормони, които регулират нашето поведение и настроение.
Кортизол
Наричат го хормона на стреса, защото нивата му се увеличават значително след физическо или емоционално напрежение. Кортизолът всъщност е много повече от индикатор за нивото на стрес – той е изключително важен за почти всички функции на тялото ни. Излишъкът или недостигът на кортизол може да причини сериозни проблеми.
В нормално ниво кортизолът е полезен, защото подготвя тялото ни за борба със стресиращите го обстоятелства. Той също така ни дава енергия да станем сутрин и да се захванем за задачите си, още преди да сме закусили.
Проблемът с кортизола настъпва след периоди на напрежение, когато нивото му остава високо за дълго. Последствията се отразяват на целия организъм, причинявайки проблеми със съня, лошо храносмилане, висока кръвна захар, диабет, високо кръвно налягане, сърдечни проблеми и други.
Окситоцин
Окситоцинът е „многофункционален” хормон. Деветте аминокиселини, които образуват този олигопептид, играят положителна роля в просоциалното поведение, включващо отношения, сексуалност, приятелство, обич, родителство, кърмене и т.н.
Произвежда се в хипоталамуса и оттам се складира и секретира в кръвта чрез хипофизата. Нивото на окситоцин се повишава по време на телесен контакт, социални взаимоотношения, както и в периоди на стрес. Особено „активен“ е при любовни отношения, той създава усещане за интимност, спокойствие и е предпоставка за стабилна връзка.
Ниското ниво на окситоцин може да причини депресия, тъга, безпомощност, чувство за непотребност. Според доклад на Британската ендокринологична асоциация хората с ниско ниво на окситоцин показват по-малко съпричастност.
Мелатонин
Мелатонинът регулира цикличните ритми на човешкото тяло, показвайки 24-часов модел на синтезиране и освобождаване. Синтезирането на мелатонин в човешкия организъм изпълнява първостепенна роля в контрола на денонощния ритъм сън-бодрост и на свързаните с тях промени в секрецията на различните хормони като тестостерон, кортизол, растежен хормон.
Според последните изследвания той предпазва от оксидативен стрес и от вредните свободни радикали.
Нормалните нива на мелатонин ни помагат да заспим, докато недостигът не само води до безсъние, но и отслабва някои когнитивни процеси, като внимание и памет. Недостигът на мелатонин повишава и риска от невродегенеративни заболявания.
Тиреоидни хормони
Тиреоидните хормони се произвеждат от щитовидната жлеза и влияят на много функции в организма като регулиране на температурата, кръвообращението, метаболизма, контрола на телесното тегло. Те оказват оказват влияние и върху нервната и костната система. Функцията на щитовидната жлеза се контролира от хипофизата, която отделя тиреостимулиращия хормон, който от своя страна стимулира образуването на тиреоидните хормони. Важно е да знаем, че поддържането им в баланс е от решаващо значение за здравето и щастието ни.
Адреналин
Можем да си представим тревожността като чудовище, което се храни с адреналин. Но дали този хормон действително е толкова лош? Всъщност не. Адреналинът оказва огромно влияние върху нашето поведение. Той активира инстинкта ни за оцеляване, мотивира ни и ни помага да бъдем продуктивни на работното място или в спорта. При прилив на адреналин мозъкът ни е съсредоточен и фокусиран, поради което може да се справя по-бързо с мисловни задачи.
Адреналинът се произвежда в клетките на надбъбречната медула, както и в някои неврони на централната нервна система. Наричат го и хормон на стреса, защото синтезирането му се усилва значително при стрес, гняв, страх, опасност.
Високите нива на адреналин засилват чувството на тревожност, а ниските повишават риска от депресия, ниска мотивация, апатия, нерешителност.
Ендорфини
Хормоните на щастието са сред любимите ни. Известни са като естественото болкоуспокояващо за човешкото тяло и дори самото име „ендорфин“ означава „вътрешно произведен морфин“.
Ендорфините са ендогенни, опиоидни и полипептидни съединения, които се произвеждат от хипофизната жлеза и хипоталамуса по време на физическо натоварване, активна болка, сексуална активност. Тяхната основна функция е да потискат предаването на нервни сигнали за болка. Те действат като естествено лекарство при различни заболявания и ни помагат да се съхраним, да живеем добре и продължително.
Прочетете още:
Разбира се, има много други хормони, които влияят на нашето настроение, като прогестерон, тестостерон и катехоламини. Разгледахме само тези от тях, при които балансът може най-лесно да бъде нарушен, поради което е добре наблюдаваме състоянието си и да потърсим компетентното мнение на специалист, ако забележим тревожни симптоми.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРОЛАКТ ХЕРКУЛЕС + капсули * 60
ТОРН ОВАРИАН КЕЪР ФОРМУЛА В ПОДКРЕПА НА ЖЕНСКАТА ПОЛОВА СИСТЕМА И ХОРМОНАЛЕН БАЛАНС прах 214 г 013587
Безплатна доставка за България!ДИОСКОРЕЯ КОРЕНИ капсули * 30 ЕСПАРА
ГРЕВИЯ ХОРМОНАЛ БАЛАНС АДАМ ПРО + БИОТИН капсули * 60
НУТРИКОСТ ИНОЗИТОЛ прах 454 г 71758
НовСПОРТС ЕНД ХЕЛТ СУЛФОРАФАН (ЕКСТРАКТ ОТ БРОКОЛИ) капсули * 180 10468
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Изследване на тестостерон
- Щитовидни хормони
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Изследване на прогестерон
- Антидиуретичен хормон (АДХ, ADH)
- Функция и хормони на паращитовидните жлези
- Хормонална терапия за смяна на пола
- Функция и хормони на надбъбречните жлези
- Смирна
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
Коментари към Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни