Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Как нарушенията на съня влияят на невродегенеративните заболявания

Как нарушенията на съня влияят на невродегенеративните заболявания

от 12 юни 2019г., обновено на 27 май 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Как нарушенията на съня влияят на невродегенеративните заболявания - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Невродегенеративните заболявания са състояния, при които невроните на централната нервна система спират да работят или бавно умират, причинявайки различни неврологични признаци и симптоми, които се влошават с времето и са нелечими. Те могат да се проявят поради генетичен компонент, тумор или инсулт. Невродегенеративните заболявания по-често засягат хора, които работят в токсична среда или злоупотребяват с алкохол.

Изследване на Университета в Торонто показва, че нарушенията на съня могат да бъдат ранен признак на неврологични заболявания.

От 60-те години на миналия век учените твърдят, че сънищата се случват в REM-фаза и че мозъчният ствол е ключова област за контролирането им. Тази част на мозъка комуникира с хипоталамуса, за да преминава от будно състояние към сън и обратно.

По този начин глутаматергичните SubC клетки (които регулират прехода между REM-фазата и Non-REM-фазата) започват верижна реакция. Тези клетки са получили името си от мозъчната област, на която принадлежат: subcoeruleus nucleus или SubC. Реакцията причинява освобождаване на GABA- невротрансмитер, който в същото време намалява нивото на активност в хипоталамуса и мозъчния ствол. Всъщност GABA-невроните отговарят за контролирането на REM-съня и по-специално за мускулната парализа по време на дълбок сън.

Когато тези клетки започнат да се активират, се осъществява бърз преход към REM-сън. Мозъчният ствол изпраща сигнали, така че мускулите да се отпуснат, а крайниците да не се движат. Имайки това предвид, изследователите са си поставили за задача да анализират REM-нарушения на съня като катаплексия, нарколепсия, както и поведенческо разстройство, свързано с REM-съня.

Поведенческо разстройство, свързано с REM-съня

Това е сравнително рядко разстройство, което настъпва по време на REM-съня. Най-често засяга мъже на средна възраст, които в миналото са страдали от неврологично заболяване. Смята се, че 1/3 от засегнатите ще развият болест на Паркинсон до 10-20 години след началото на заболяването. Поведенческото разстройство, свързано с REM-съня, се характеризира с прояви на раздразнителност и агресия по време на сън, като след събуждане пациентите съобщават за страшни или странни сънища.

Специалистите смятат, че тази патология повишава риска от самонараняване или нараняване на околните. Добрата новина е, че поведенческото разстройство, свързано с REM-съня обикновено е лечимо.

Сънят включва включва 3 фази: будно състояние, REM-сън, Non-REM-сън. По време на REM-съня електрическата активност на мозъка е подобна на тази в будно състояние. Въпреки това REM-фазата включва временна мускулна парализа. При някои нарушения на съня, като нарколепсия, парасомния или поведенческо разстройство, свързано с REM-съня, почти не се откриват разлики между различните етапи. Експертите смятат, че „неврологичните бариери”, които отделят етапите на съня, не работят правилно, въпреки че причината за тези явления все още не е ясна. При хората с поведенческо разстройство, свързано с REM-съня, не настъпва мускулна парализа, ето защо те могат да движат телата си, докато сънуват странни или страшни сънища.

Поведенческо разстройство, свързано с REM-съня и връзката му с невродегенеративни заболявания

По време на работата си учените от Университета на Торонто са направили интересно откритие: поведенческото разстройство, свързано с REM-съня, съпътства няколко невродегенеративни заболявания, които се проявяват при по-възрастните хора. Тези нови данни навеждат на мисълта, че невродегенеративните процеси първоначално засягат веригите на REM съня и по-конкретно SubC невроните.

Също така учените отбелязват, че повече от 80% от хората, които страдат от поведенческо разстройство, свързано с REM-съня, в крайна сметка развиват синуклеинопатии, като болестта на Паркинсон и Деменция с телца на Леви (ДТЛ).

Това изследване показва, че нарушенията на съня могат да бъдат ранен признак на невродегенеративни заболявания, които могат да се проявят 15 години по-късно.

Заслужава да се отбележи, че болестта на Паркинсон и ДТЛ са свързани с анормално натрупване на алфа-синуклеинов протеин – той образува токсични струпвания в мозъка и нервите на чревната стена.

Ето защо учените очакват, че изследването на споменатия протеин ще даде по-ясен отговор на въпроса дали невропротективните терапии биха могли да предотвратят развитието на невродегенеративни заболявания.

Изследване на учени от университета „Aarhus“

В друго изследване учени от университета „Aarhus“ в Дания и съответната университетска болница проследяват общо 45 доброволци, за да докажат, че промените в мозъчната дейност се дължат на влошена функция на невротрансмитерите. Това означава, че нервите в мозъка се затрудняват в контрола на кръвоносните съдове.

Саймън Фристед Ескилдсен, който ръководи експеримента, споделя: „С подходящото лечение може да се възстанови работата на невротрансмитерите, а оттам и способността им да контролират кръвоносните съдове. Постигнем ли го, ще съумеем да съхраним когнитивните функции на хората с ранни признаци на болест на Паркинсон.

Двадесет от участниците са с поведенческо разстройство, свързано с REM-съня, като възрастта им е между 54 и 77 години. Останалите 25 са напълно здрави и на възраст 58-76 години, като те формират контролната група. Тяхното състояние се следи в специална лаборатория, където прекарват нощта. Екипът изследва електрическата активност в мозъка (EEG), движенията на очите (EOG), мускулната активност (EMG) и електрическата активност на сърцето (ECG), докато доброволците спят.

Единият от авторите на проучването Никола Павезе пояснява още: „Пациентите и хората от контролната група бяха подложени на когнитивен тест и на ЯМР. Резултатите разкриват по-слаб кръвоток и други сходни нарушения в малките кръвоносни съдове в мозъка на пациенти с поведенческо разстройство, свързано с REM-съня. Проблемите с кръвотока в мозъка* са пряко свързани с разбирането на езика, визуалното пресъздаване и разпознаване.

В бъдеще учените от „Aarhus“ възнамеряват да проверят дали кръвотокът в мозъка продължава да намалява и каква е връзката със симптомите на болестта на Паркинсон. Те се надяват чрез метода да могат да прогнозират дали пациентите с разстройства на съня ще развият невродегенеративното заболяване или не, за да им се назначи навременно лечение, с което да предотвратят появата на ранни симптоми.

Резултатите от изследването са публикувани в научното списание „Brain“.

Редактори: Даниела Пройчева, Ина Фенерова

* Eskildsen Simon F, Nicola Pavese et. Impaired cerebral microcirculation in isolated REM sleep behaviour disorder. Brain. 2021. 

Източник:

exploringyourmind.com

  • Low blood flow in the brain may be an early sign of Parkinson's disease: https://www.newswise.com/articles/low-blood-flow-in-the-brain-may-be-an-early-sign-of-parkinson-s-disease?ta=home 
Още по темата:
  • Според науката пеенето ни прави щастливи Според науката пеенето ни прави щастливи
  • Защо постоянно се събуждам с необяснима тревожност Защо постоянно се събуждам с необяснима тревожност
  • Проблеми със съня при хората в третата възраст Проблеми със съня при хората в третата възраст
  • Има ли връзка между хиперактивността и проблемите със съня Има ли връзка между хиперактивността и проблемите със съня
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИЛКОВ ЧАЙ ОТ ЛИПА ФИЛТЪР * 16 бр. БИЛЕК
4.50лв.

БИЛКОВ ЧАЙ ОТ ЛИПА ФИЛТЪР * 16 бр. БИЛЕК

РЕЛАКСОР ФОРТЕ таблетки * 60
40.30лв.

РЕЛАКСОР ФОРТЕ таблетки * 60

МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 80 НИКСЕН
8.00лв.

МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 80 НИКСЕН

ПСИХОРЕЛАКС капсули * 30
51.50лв.

ПСИХОРЕЛАКС капсули * 30

АРТЕМИС БИО ЧАЙ СПОКОЕН СЪН ЗА ДЕЦА филтър * 20
11.80лв.

АРТЕМИС БИО ЧАЙ СПОКОЕН СЪН ЗА ДЕЦА филтър * 20

ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 180
11.95лв.

ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 180

Коментари към Как нарушенията на съня влияят на невродегенеративните заболявания

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как нарушенията на съня влияят на невродегенеративните заболявания
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 18:46
    Коментирайте "Как нарушенията на съня влияят на невродегенеративните заболявания"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Болестта на Паркинсон може да се отключва в бъбреците
  • Болест на Паркинсон
  • Няколко съвета за по-добър сън в летните жеги
  • Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Колко дълго трае ефектът от мелатонина в тялото
  • Акупресурни точки за бързо заспиване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 416 дни, 1 час и 19 мин.

Заболявания на жлъчката и жлъчните пътища - мнения и въпроси

преди 2323 дни, 7 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 2 часа и 57 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 19 часа и 38 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 2 часа и 30 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 9 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival