Полезният стрес и как той ни помага да се справяме
Представете си как само за няколко дни се разпада връзката ви, губите работата си и трябва да смените спешно квартирата.
Твърде много лоши неща накуп? Разбира се. Стресирани ли сте? Абсолютно! Ще последват ли от това негативи? Не е задължително.
Вреден и полезен стрес
Стресът, резултат от травмиращи събития в живота ви, може да се натрупа и да доведе до сериозни последици. Този вид стрес се изразява в продължителна тревожност, свързана с негативните промени в живота и често най-добрият начин да го преборите е като изследвате миналото и емоциите си, за да стигнете до първоизточника му. Ако не успеете сами, не се колебайте да потърсете терапевт.
>>> 3 вида стрес и опасностите за здравето от него
Освен вредния стрес, който не бива да се пренебрегва и подценява, има и друг – полезен, който не се дължи на неприятни обстоятелства и събития, а на непрекъснатите предизвикателства, пред които ви изправя ежедневието. Този тип стрес е способен да изведе личността към по-добро и да й помогне да се усъвършенства.
Как ни помага стресът в ежедневието?
Медицинският психолог Кейт Макгонигъл твърди, че стресът е опасен за вас, само ако вие го определяте като такъв.
Ползи от стреса
В проучване, фокусирано върху възможните положителни ефекти от ежедневния стрес, изследователите Ахор, Крам и Саловей от Йейлския университет установяват, че не способите за намаляване на стреса, а адаптирането на хората към мисълта, че той може да бъде полезен за тях, им помага да постигат целите си, да съхранят здравето си и да подобрят работния процес.
Изследването е проведено във финансова институция, претърпяваща нечувани загуби на борсовия пазар. Участниците са подложени на задълбочени тестове на личността, с цел да се открие предразположението им към стрес. Установено е, че хората, които го възприемат положително, са в състояние да се справят по здравословен начин със стреса.
Във втората част на проучването служителите гледат десетминутни видео клипове, които представят стреса като положителен или отрицателен. Видеата обхващат сфери като здравеопазване, ефективност на ученето и работата.
Тези, които са гледали видео, представящо стреса като полезен за живота им, развиват положителна нагласа към него и са по-ефективни на работа. Друго направление на изследването включва тестването на хипотезата, че възгледите за света и стреса могат да доведат до оптимално за организма ниво на освобождаване на кортизол.
В края на проучването група студенти, поставени в стресова ситуация, доказват, че приемането на стреса като положителен, предизвиква производството на оптимално количество от хормона, което е изключително важно за нормалното функциониране на организма.
Друго интересно откритие на изследователите от Йейл е, че мисълта, че стресът може да подобри живота, е довела до по-голяма вероятност участниците да изберат поведение, което да им помогне да реагират по-адекватно в стресираща ситуация. Това включва търсене на обратна връзка и подкрепа от околните, което насърчава личностното израстване и създава по-здрави отношения.
С други думи, твърдението на Макгонигъл, че стресът увеличава възможността за свързване с другите на по-дълбоко и личностно ниво, е вярно. Понякога всички се нуждаем от помощ, а подобни, даващи подкрепа, връзки са положителна крачка в тази посока.
>>> 10 начина за изграждане на психическа устойчивост
Може ли човек да се научи как да реагира на стреса?
Независимо проучване върху наличието на специфичен ген, който отговаря за съпричастността, установява, че родителството и културните различия определено играят роля в реакцията към стрес. Американците, участвали в проучването, са били по-склонни да проявят сърдечност и да достигнат до другите, когато са подложени нас стрес, отколкото южнокорейците, които са по-резервирани. Това подсказва, че културните възприятия за това как стресът влияе на околните, влияе силно и на начина, по който ще реагирате – дали ще потърсите връзка с останалите, или ще искате да ги предпазите и отдалечите от себе си.
Положителните физически ползи от стреса и начина на живот
Обикновено учените обръщат внимание на физическите последици от среса като умора, безсъние, преяждане и напрежение в мускулите.
Добрата новина е, че човешкият организъм има свои защитни механизми срещу въздействието на стреса. Той освобождава комбинация от химични вещества в мозъка, повишава имунната защита на организма, изостря сетивата ви и подобрява способността да изградите стратегия и да мислите ясно. Накратко, бързият стрес мобилизира мозъка. Трудната ситуация изтласква всички несъществени мисли от ума и така успявате да се фокусирате и да действате, като е възможно дори внезапно да получите прилив на енергия.
Окситоцин
Един от хормоните, които стресът може да освободи, е окситоцин. Известен като хормона на щастието (най-лесният начин да се произведе е чрез прегръдка или усещане за топлина и обич), той допринася за отпускане на човека, за доверяване и постигане на покой. Освен това окситоцинът намалява тревожността.
Друго, което в повечето случаи обърква хората е, че плачът може да бъде също много полезен. Вместо да се притеснявате, че изглеждате жалки или емоционалността ви е прекалена, след стресиращо преживяване, чудесен начин да се освободите от токсините е просто да си поплачете. Изследване на експерти от Медицинския център на Минесота разкрива, че сълзите, свързани със стреса, съдържат определени хормони, които тялото произвежда само за да се справи с него, а плачът помага да ги освободите, за да не се натрупват в организма.
Защо се чувствате зле, когато имате проблеми?
Ако вече се опитвате да промените мисленето си по отношение тежестта на предизвикателствата в живота, но не усещате бърза промяна, не се притеснявайте.
Положителните резултати от стреса рядко се появяват незабавно. Въпреки че в проучвания върху плъхове е установено, че стволовите клетки реагират на стрес, като образуват нови неврони, които подпомагат доброто когнитивно представяне, все пак отнема около 2 седмици преди невроните да бъдат достатъчно зрели.
Поглед в перспектива
Бихте могли да сравните развитието си под стрес с история от филмов сценарий, където главният герой преживява криза. Без кризи не би имало сюжет, нито пък развитие на характера. Стресът, свързан с израстването, има безспорни ползи. Положителните промени могат да включват повишаване на умствения капацитет, по-добра самоосъзнатост, нови перспективи, чувство за справяне със ситуации, ясни приоритети, по-дълбоки взаимоотношения, по-голяма удовлетвореност от живота и дълбоко усещане, че случващото се има смисъл.
Всичко това показва, че в много стресови ситуации, изпитвани ежедневно, има потенциал за растеж и че една малка промяна във възгледите може да ви донесе големи ползи, вместо да ви потиска и да ви кара да се чувствате изтощени или неспособни.
Не става въпрос за омаловажаване или отхвърляне на минали събития. Както споменахме в началото, стресът може да бъде ирационален или да се натрупва в резултат на наистина сериозни травми, които трябва да бъдат адресирани и анализирани.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
L - ГЛУТАТИОН капсули 500 мг * 60 GNC
Безплатна доставка за България!СТИКС КРЕМ ЗА ТЯЛО СЪС СОК ОТ АЛОЕ ВЕРА 200 мл.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПЕТИГРЕН 10 мл
НЕУРОСОНИК таблетки * 30 ДАНСОН
АШВАГАНДА ФОРМУЛА капсули * 30 HOLLAND & BARRETT
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ГАБА капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Функция и хормони на хипофизата
- Юка
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- В добро състояние ли са вашите нерви?
- Кортизолово лице или как стресът влияе на външния вид
Коментари към Полезният стрес и как той ни помага да се справяме