Как страховете влияят на тялото
Неоспоримо е, че физическото ни състояние се влияе от страховете ни. Случвало се е да ви прилошее от притеснение, да усетите ледени тръпки по гърба си (без физическа причина за това) или да ви се завие свят от вълнение, нали? А замисляли ли сте се над факта, че можете да обърнете процеса и да наложите контрол над страха като използвате най-естествения, наличен ви инструмент – тялото?
Опростеното обяснение на адаптацията към заплашващ личността стимул се свежда до:
- Стимул ->
- Анализиране на информацията, постъпила чрез сетивата ->
- Емоционална реакция на евентуалната заплаха ->
- Подготовка на организма за справяне със ситуацията.
Стимул
Когато от сетивата постъпва информация, тя бива обработвана възможно най-бързо от мозъка. Ако в нея присъстват притеснителни елементи, стимулът позволява на емоциите да преминат в страховия диапазон.
Анализиране на информацията, постъпила чрез сетивата
Уловката е в това, че ако сте съхранили информация и тя е предизвикала страх в предходен момент, мозъкът ви ще размаха спомена (и ако не положите съзнателно усилие да го преодолеете) вие ще реагирате съобразно него. Ако пък вече сте напрегнати от предходни стимули и мисли, а данните не са достатъчно ясни, страх може да възникне поради липсата на конкретна информация (неизвестността води до повече тревожност от неприятната информация, тъй като не можем да се подготвим за евентуалните последствия от случващото се).
Емоционална реакция на евентуалната заплаха
Страхът може да се дели на видове, но аз ще обособя само фобийния такъв и онзи, който всички изпитваме. (Много държа да подчертая, че фобиите не са така често срещани, колкото се популяризира в обществото ни, и за преодоляването им се работи усилено със специалист.) Докато при фобията не е възможно да си помогнем сами, при обикновения страх има различни начини за действие, чрез които да го преодолеем.
Страхът - във всяка негова форма - извиква в ума ни мисли относно възможностите за преодоляване на "заплашващата ситуация". Ако успяваме да контролираме тези мисли, за да не преминават в монолог на тема "как не сме способни да се справим", вероятността напрежението да не се покачва лавинообразно е голяма.
Подготовка на организма за справяне със ситуацията
Виждали сте как котка реагира на заплаха от куче, нали? Животното събира всяка достъпна към момента информация - относно големината, поведението и местоположението на заплахата. Дотук стига и човешкият ум, докато анализира причината да се страхуваме. После предлага кратък избор между основните инстинкти, възможни при заплаха на здравето и живота:
- Ступор (замръзване на място, с цел да се намалят щетите от ескалиращ сблъсък с неприятеля).
- Агресия (насилствени действия, за да се победи евентуалния противник).
- Бягане (дали ще е отбягване на самата ситуация или фактическо тичане в обратната посока, целта му е да не те застигнат последствията от неприятната, предизвикваща страх ситуация).
Тук ще съзрете причината да замръзвате и да не сте способни на движение, когато най-големите ви страхове ви споходят. Ще съзнаете и причината да сте готови за бой, когато някой заплашва децата ви. Ще разберете желанието да побегнете, когато към вас се е засилил галопиращ кон.
Факт е, че ако се постараем да изведем реакцията си извън рамките на подсъзнателния инстинкт и нивото на съзнателност се повиши, това ще ни направи много по-спокойни.
Защо гоним по-висока съзнателност
Човекът има претенция за отделяне от животинските видове точно поради "съзнателността", която притежава. Ние сме способни да взимаме рационални решения на проблеми, предизвикващи инстинктите ни. Да прилагаме логика, когато става дума за емоции. Да преживяваме състояния на болка в името на здравето си. Да жертваме телесни органи, за да оцелеем. Все неща, нехарактерни за множеството животински видове. Ние сме приспособими същества, стремящи се към все повече и повече съзнателност. А тази съзнателност ще ни даде контрол. Контролът понякога ще е пряк. Друг път ще се налага да прилагаме трикове на тялото си, за да ни помогне да се почувстваме по-добре емоционално.
Манипулация на чувствата чрез тялото е възможна
Връзката емоции — организъм е двупосочна. Щом може да усещате пеперуди в стомаха, може да усещате и малко по-силна гордост, ако съзнателно "ходите уверено". |
За да преодолеете страха, обливащ тялото ви с топли вълни, помислете как да неутрализирате действието му. Предприемете мерки тялото ви да е в позиция, в която да можете да прекратите стимула, предизвикващ емоцията. Погрижете се да не ви "залива" с пълната си сила, нека в началото стимулът е слаб, за да прецените дали и емоцията е по-слаба. Tака ще сте наясно, че можете да контролирате положението и самия страх. Ако ръцете ви са свободни, това ви прави по-уверени, помнете, че ако сте свити, няма как да се чувствате силни. Опитайте да не скръстовате крака и ръце, да не извивате тялото си, да не прикривате очите си. Отказът от тези действия ще принуди личността ви да се изправи пред проблема и ако не да го реши, то поне да го накара да си вземе дозата адреналин, която да ви събуди и подтикне към действие.
Ако се справите с малък стимул, предизвикващ страха ви, самочувствието ще нарасне. Не казвам, че преодоляването на страха, ще се случи лесно или бързо, но може да се улесни работата за това, ако изведем на съзнателно ниво реакциите на тялото и ума си.
Снимка: publicdomainpictures.net
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ СТРАХОВЕ 20 мл
СТРАШНИ ПРИКАЗКИ ЗА МРАЧНИ ВЕЧЕРИ 3 - АЛВИН ШВАРЦ - СИЕЛА
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ МИМУЛУС 10 мл.
СТРАШНИ ПРИКАЗКИ ЗА МРАЧНИ ВЕЧЕРИ 2 - АЛВИН ШВАРЦ - СИЕЛА
ДЖО ЕНД ДЖО РУВАМИЛС СТОП НА СТРАХА сироп 200 мл
НовХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Видове невербална комуникация
- Алтернативна терапия на страхова невроза и фобия
- Калуна-обикновена
- Трепетлика, Осика
- Бензодиазепини
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- Психология на омразата – защо мразим и как да спрем да го правим
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Транквилизатори
Коментари към Как страховете влияят на тялото