17 психологически трика, с които да накарате околните да ви харесват
Повечето приятелства в живота ни се градят някак естествено, без да полагаме особени усилия. Възможно е дори да не си спомняме кога е започнало всичко. Въпреки това понякога е нужно да се постараем, за да ни харесат околните. Психолозите са намерили начини, по които можем да го постигнем, като се базират на проведени експерименти и научни обосновки.
1. Копирайте ги
Стратегията се нарича „огледален образ“ и представлява деликатно имитиране поведението на отсрещната страна. Когато разговаряте с някого, опитайте да следвате неговия език на тялото, жестовете и израженията на лицето.
През 1999 г. учени от Нюйоркския университет разглеждат ефекта на хамелеона“ който улеснява комуникацията и засилва симпатиите между хората.
В експеримента те включват 78 мъже и жени, които работят върху поставена им задача заедно с партньор. Партньорът всъщност е съучастник на екипа. Всяка двойка предприема различна форма и степен на мимикрия, които учените записват с камера. В края на опита всеки от доброволците трябва да определи доколко е харесал съотборника си.
Както са и очаквали, онези, чието поведение е било обект на подражание, са заявили, че симпатизират на партньора си.
2. Прекарвайте повече време с тях
В науката съществува „ефектът на познатите обекти“, който учените обясняват със склонността на човека да харесва онова, което добре познава и с което често се среща в ежедневието си.
За първи път през 50-те години на миналия век изследователи от Масачузетския технологичен институт решават да го анализират, след като откриват, че състуденти, които живеят заедно и наблизо, по-често се сприятеляват.
Едно от възможните обяснения е, че близостта между тях се дължи на честите им, случайни, но ежедневни срещи, макар и с пасивна форма на комуникация като например поздравяване. При определени благоприятна обстоятелства същите тези взаимотношения могат да прераснат в истински и пълноценни приятелства.
По-късно психолози от Университета на Питсбърг включват 4 жени в друг научен експеримент. Всяка от тях се появява в залата по време на лекция по психология различен брой пъти. Накрая на всеки от мъжете студенти е дадена възможността да разгледат снимките на четирите участнички и да посочат коя от тях харесват най-много.
Очаквано те предпочитат онези, които са влизали по-често в залата.
Заключението на експертите е категорично – колкото повече време прекарваме с някого, толкова повече го харесваме. Ето защо, дори и да не живеете наблизо, опитайте да отделите време за тях, като например да излизате на кафе веднъж седмично или да тренирате заедно.
3. Правете комплименти
Милите думи и комплиментите, които отправяте към отсрещната страна, ще бъдат свързани с вас самите и вашата личност. Феноменът се нарича „спонтанно прехвърляне на черти.“
Според Гретчен Рубин „всичко, което казваме на другите, въздейства на представата им за нас.“
Ако кажете на някого, че е мил, той също ще започне да ви възприема като такъв. За съжаление, със същата сила важи и обратното правило: ако постоянно използвате неприятни думи по адрес на хората, те ще ви придадат същите отрицателни качества.
4. Постарайте се да сте в добро настроение
Емоционална зараза учените наричат процес, при който един човек се повлиява силно от настроението на друг. Съвместен екип от университета в Охайо и университета в Хавай успява да докаже, че хората могат на подсъзнателно ниво да усетят емоциите на околните.
Ако искате да направите другите щастливи, докато са с вас, опитайте да им предавате най-вече положителни емоции.
5. Сприятелете се с приятелите им
Теорията на социалните мрежи се основава на така нареченото „единство на триадата“, при което двама души са по-близки помежду си, ако имат общ приятел.
Учени от Университета на Британска Колумбия демонстрират механизма на взаимодействия в триадата, като създават програма, която сприятелява потребители на „Фейсбук“ на напълно случаен принцип. Те забелязват, че всеки от тях е по-склонен да приеме нечия покана за приятелство, ако имат общ приятел. Колкото повече са те, толкова по-голяма е вероятността да приемат поканата. Резултатите от експеримента разкриват, че вероятността потребителите без нито един общ познат помежду си да се сприятелят е едва 20%, но ако общите им приятели са над 11 – процентът скача до 80.
6. Не сипете ласкателства постоянно
Теорията на съотношението между загуба и печалба при общуването с околните гласи, че комплиментите имат положителен ефект само, ако се изричат от време на време.
Учени от университета в Минесота провеждат изследване през 1965 г., в което участие вземат 80 момичета колежани. Те са разделени по двойки и на всяка от тях е зададена задача. В края на експеримента на всяко момиче се дава възможността да чуе какво е мнението на другата за нея. Организаторите обаче предварително инструктират всяка от участничките какво точно да каже.
За някои от тях коментарите са изцяло положителни, а за другите – само отрицателни. Съществува трети сценарий, при който те първо са положителни и постепенно преминават в отрицателни, а в четвъртия – обратно.
Оказва се, че студентите харесват повече онези, които първо са започнали с ласкави думи, но после са преминали към хапливи забележки. Сякаш хората възприемат негативните коментари като признание, че са се справили по-добре от своите съотборници.
Затова, макар да е трудно за постигане, опитайте да не отправяте твърде често комплименти на приятелите и познатите си.
7. Бъдете сърдечни и…успели
Социалният психолог Сюзън Фиск развива теорията за стереотипния модел, според която всеки човек преценява околните на база тяхната сърдечност и компетентност.
Ако в очите на човека отсреща вие сте мил и сърдечен, тоест сте настроен приятелски, той ще се чувства добре с вас и би могъл да ви се довери.
Също така, ако сте добре образован и/ или успял, ще изпитват по-голямо уважение към вас.
Харвардският психолог Ейми Къди смята, че в бизнес средите е изключително важно първо човек да излъчва топлина и чак след това – умения и компетентност. „От еволюционна гледна точка“, пояснява тя, „за всеки от нас е от първостепенно значение дали другият представлява заплаха и дали можем да му се доверим.“
8. Разкривайте и своите недостатъци понякога
Eфектът на несъвършенството кара околните да ви харесват още повече, ако забележат, че вие също допускате грешки и имате свои слабости. Условието е, че те първо трябва да са повярвали във вашата компетентност, за която стана дума по-горе. Не се притеснявайте да покажете, че сте обикновен и съвсем не толкова съвършен човек, колкото ви се иска да бъдете.
Откривател на ефекта на несъвършенството е ученият Елиът Арънсън, който открива, че най-обикновените грешки могат да привлекат симпатиите на околните. Той провежда изследване върху момчета студенти от Университета на Минесота. Всеки трябва да изслуша запис на хора по време на изпит.
В случаите, когато те се справят с поставените им въпроси, но накрая по невнимание изливат чаша с кафе, доброволците в експеримента заявяват, че изпитват към тях по-големи симпатии, за разлика от останалите, които или не са се справили с изпита, или са се справили, но пък не се съборили чашата с кафе.
9. Акцентирайте върху споделените ценности
Според експерта Теодор Нюком хората са по-силно привлечени от тези, които са по-близки до тях като характер, принципи и възгледи. Той нарича своето откритие ефект на привличането между подобни. По време на своя експеримент Нюком задава въпроси на участниците, свързани със секс, политика и други теми, които често предизвикват горещи дискусии. Накрая ги настанява в общо жилище. Докато тече престоят им, той наблюдава техните взаимоотношения и забелязва, че хората, които споделят еднакви виждания, се сближават много по-бързо и лесно.
Накратко, ако искате да се сприятелите с някого, потърсете допирни точки с него и ацентирайте върху тях.
10. Докосвайте случайно човека отсреща
Учените го определят като подсъзнателно докосване. То се случва, когато докосвате човека толкова деликатно, че той не обръща внимание, като например потупване по гърба или леко докосване по ръката. Така вие предразполагате другия.
В своята книга „Подсъзнателното: Как подсъзнанието управлява поведението“ Ленард Млодинов разказва за проучване, проведено във Франция, по време на което млади мъже стоят на ъгъла на улица и опитват да заговарят случайно преминаващи жени. Два пъти по-добре се справят онези мъже, които леко докосват ръката на жената срещу тях.
Екип от Университета на Мисисипи и колежа „Rhodes“ извършва експеримент, за да анализира ефекта от докосванията на сервитьори върху стойността на получаваните от тях бакшиши. Резултатите разкриват, че когато докосват деликатно клиентите, докато им връщат рестото, те получават много по-големи бакшиши.
11. Усмихвайте се
При друго проучване близо 100 студентки разглеждат снимки на жена, застанала в 4 различни пози: усмихвайки се, с открита позиция на тялото (ръцете отстрани), усмихвайки се, в затворена позиция на тялото (със скръстени отпред ръце или кръстосани крака) и със сериозно изражение – отново в двете позиции на тялото. Резултатите показват, че студентките харесват най-много снимките, на които жената е усмихната, без значение как е застанала.
Учени съветват също така да се усмихвате при първа среща, защото така увеличавате многократно шансовете си да ви запомнят.
12. Гледайте на тях по начина, по който искат да ги виждате
Хората са устроени да очакват околните да ги възприемат така, както те сами виждат себе си. Учените твърдят, че човек изпитва постоянна нужда от самоутвърждаване. Той иска другите да споделят неговите виждания за живота и света.
Екип от Станфордския и Аризонския университети събират доброволци, от които някои имат изградена положителна представа за себе си, а други – по-скоро отрицателна. Организаторите питат всеки от тях с какви хора предпочитат да общуват – с такива, които имат положително или отрицателно мнение за тях.
Участниците, които се възприемат положително, избират такива, които също имат висока оценка за тях, докато онези, които се възприемат отрицателно, предпочитат критично настроените. Научното обяснение е, че всеки от тях иска да комуникира с хора, които споделят неговите виждания и биха затвърдили представата му за самия себе си.
Важен елемент от близостта между хората е усещането, че са разбрани. Тогава взаимоотношенията са стабилни и пълноценни.
13. Споделете тайна
Да разкриете част от себе си е една от най-добрите възможни стратегии за изграждане на приятелство.
В проучване, проведено от Артър Арън от университета „Stony Brook“, колежани са групирани по двойки, като задачата им е да прекарат 45 минути заедно, за да се опознаят възможно най-добре.
Някои от двойките получават предварително въпроси от екипа, които засягат дълбоколичностни теми. Един от тях е например „Какво мислиш за взаимоотношенията с майка си?“. Останалите двойки също получават списък с примерни въпроси, но всички те са от общ характер като например „Кой е любимият ти празник и защо?“ В края на експеримента студентите, които са задавали най-много лични въпроси, споделят, че са се почувствали много близки със своите съотборници.
Опитайте да приложите сами техниката, когато се запознавате с нов човек. Можете да започнете разговора като попитате за последното му пътуване, след това за любимите му филми и накрая за хората, на които държи най-много в живота си. Споделянето на лична информация сближава хората и изгражда между тях връзка на доверие.
14. Очаквайте добро от околните
Ефект на Пигмалиона е ефект, при който поведението на хората отговаря на очакванията към тях (т.нар. самоизпълняващи се пророчества). Те се държат така, че да затвърдят очакваното от отсрещната страна поведение.
Психологът Къди пояснява: „Ако мислите, че някой е глупак, то вие ще се държите с него като с глупак, а ответната реакция ще бъде същата – на глупак.“
И обратно, ако очаквате другият да бъде добър с вас, е по-вероятно той да се държи точно така.
15. Дръжте се така, сякаш ги харесвате
В психологията е известен феноменът „реципрочност на симпатиите“, което означава, че ако знаем, че другият ни харесва, ние също започваме да го харесваме.
В свое проучване учени съобщават на някои от участниците в групова дискусия, че определени хора от групата ги харесват. Накрая на дискусията участниците заявяват, че са харесали най-много именно хората, за които организаторите са ги уверили, че имат симпатии към тях.
16. Бъдете забавни
Експерти от държавния университет в Илинойс и Калифорнийския университет в Лос Анджелис откриват, че чувството за хумор е много важно във всяка връзка – интимна или приятелска.
Липсата на чувство за хумор, особено когато сте на работа, може да се окаже сериозен проблем в общуването с другите колеги.
Изследване върху 140 китайски работници на възраст 26-35 години разкрива, че онези от тях, които са твърде сериозни, са по-малко харесвани и не особено предпочитани за компания.
17. Оставете ги да говорят за себе си
Харвардски учени наскоро откриха, че възможността да говорим за себе си носи не по-малко приятни усещания, отколкото храната, притежанието на пари или сексът.
В научен експеримент на участниците е направен функционален ЯМР, докато им се задават въпроси, на които те трябва да отговорят. Също така, доброволците трябва да изберат свой близък или приятел, който обаче да е извън помещението. На някои от участниците е съобщено, че придружителят им ще чува какво отговарят, а на други – че отговорите им ще останат тайна.
Заключението на екипа е, че когато споделят информация, която ще бъде публично достояние, в мозъка на участниците се активират зони, обичайно свързвани с мотивацията и награждаването. Те са най-активни в случаите, когато доброволците отговарят на въпроси, касаещи тях самите, без значение дали някой ги слуша или не.
Ако искате да ви харесат, дайте възможност на човека отсреща да разкаже нещо за себе.Така той ще изгради положителни спомени за взаимоотношенията ви и е възможно да продължите да поддържате връзка.
iflscience.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НИКОГА НЕ ПОДЦЕНЯВАЙ ГЛУПОСТТА СИ - книга 7 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СЪНУВАНИ ПЛАЖОВЕ - АНИТА ТАРАСЕВИЧ - ХЕРМЕС
ЛАВИНА - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
ЛЯТНАТА КЪЩА - ДЖЕНИ ХЕЙЛ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Видове невербална комуникация
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Как да разчетете езика на женското тяло по време на флирт
- 36 психологически въпроса, които могат да ви сближат с всеки
- Какво разкриват очите като част от езика на тялото?
- Видинско-ломски диалект
- Какво издават формата, размерът и разположението на очите за характера на човека
- Знаци, които показват, че той се интересува от вас
- Езикът на тялото: Жестове на ръцете
Коментари към 17 психологически трика, с които да накарате околните да ви харесват