Как физическите, социалните и умствените дейности могат да забавят когнитивния спад
Нормално е да се тревожим за когнитивния спад с напредване на възрастта, особено като се има предвид какво могат да означават проблемите с паметта, вниманието и концентрацията за ежедневния ни живот. Въпреки това вероятно има решение, с което можем да забавим и отчасти да предотвратим когнитивните нарушения, свързани с остаряването. Скорошно проучване, публикувано в списанието Psychology and Aging, установява, че участието в стимулиращи ума дейности – физически, социални или умствени занимания – може да има благоприятен ефект върху когнитивната функция в напреднала възраст.
Ангажирането с различни дейности намалява темповете на когнитивен спад
Проучването, проведено от екип от Тексаския университет в Далас, използва ретроспективен подход, за да изследва как влиянието на стимулиращите ума дейности се променя през целия живот. За тази цел учените сравняват данни за самооценка от ранна и средна възраст с такива от по-късен етап от живота на 2931 души.
Участниците в проучването са разделени в две категории въз основа на тяхното ниво на участие в дейности, стимулиращи ума, през всеки етап от живота им. В резултат на това са открити осем различни групи, отразяващи отличителни модели през ранна, средна и напреднала възраст.
Според констатациите лицата, които поддържат високи нива на участие в стимулиращи ума дейности през целия си живот, имат по-добри когнитивни резултати и по-бавен когнитивен спад след навършване на 65-годишна възраст в сравнение с тези, които избягват да се ангажират с подобни занимания. Това, което тези открития предполагат, е, че ангажирането с умствени, социални и физически дейности през целия живот може да има благоприятен ефект върху когнитивната функция в напреднала възраст.
>>> Диетата, богата на флавоноиди, намалява риска от когнитивен спад, свързан с възрастта
Физически дейности
Упражненията, спортуването и извършването на дейности на открито са примери за стимулиращи ума физически дейности. Доказано е, че едновременното ангажиране на ума и тялото има няколко ползи за цялостното здраве. Според някои учени редовната физическа активност може да подобри настроението и когнитивните резултати, както и да подобри сърдечносъдовото здраве и да намали риска от развитие на хронични заболявания. Упражненията могат също да предоставят възможности за социална ангажираност, което може да бъде от полза за когнитивното здраве.
Социални дейности
Доброволчеството, социалните събирания и излизането с приятели и семейство са примери за социални дейности, които стимулират ума. Доказателствата сочат, че участието в социална дейност е свързано с редица положителни резултати за когнитивното здраве – намаляване на стреса, подобряване на настроението и предоставяне на възможности за когнитивна стимулация.
Изследванията показват също, че хората, които взимат участие в доброволчески кампании, имат по-бавни темпове на когнитивен спад от тези, които не се включват в подобни дейности. В допълнение към предоставянето на възможности за социален контакт и когнитивна стимулация, социалните събития и времето с приятели може да бъде много полезно преживяване.
Умствени дейности
Умствените дейности, в които хората могат да участват, включват четене, игри и придобиване на нови способности. Доказано е, че умствената стимулация предлага множество ползи за когнитивното здраве. Освен това редица проучвания установяват, че четенето подобрява когнитивната функция и минимизира риска от когнитивен спад. Игрите, които стимулират мозъчната дейност, като судоку и кръстословици, също са ефективни за развиване на мисълта. Дори придобиването на нови умения, като изучаване на нов език или свирене на музикален инструмент, може да предостави възможности за подобряване на когнитивните умения.
>>> Владеенето на втори език подпомага развитието на когнитивните умения на бебетата
Важно е да се отбележи, че резултатите от проучването не означават, че ангажирането с дейности, предназначени за обогатяване на живота на човек, може напълно да предотврати ефектите от когнитивното стареене. От друга страна, изследването предоставя някои доказателства, че участието в тези дейности през целия живот може да има благоприятен ефект върху когнитивната функция в напреднала възраст.
Как може да се забави когнитивното стареене?
В допълнение към участието в умствено стимулиращи занимания, има и други аспекти от начина на живот, които могат да допринесат за забавянето на когнитивния спад. Сред тях са:
- Здравословна диета – Спазването на диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и постни протеини, може да помогне за подобряване на здравето на мозъка и минимизиране на риска от когнитивен спад.
- Достатъчно сън – Получаването на достатъчно сън е от съществено значение за когнитивното стареене. Паметта се укрепва по време на сън и в резултат на това се подобрява цялостната когнитивна функция.
- Управление на стреса – Продължителното излагане на стрес може да има вредно въздействие върху когнитивното представяне. Подобряването на способността за управление на стреса чрез практики като медитация и йога може да помогне за подобряване на когнитивната функция.
Lifelong Enrichment: A Key to Preserving Cognitive Health: https://www.psychologytoday.com/us/blog/media-spotlight/202306/lifelong-enrichment-a-key-to-preserving-cognitive-health
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА НЕРВНАТА СИСТЕМА 250 мл
БИОВЕА ДМАЕ (ДИМЕТИЛАМИНОЕТАНОЛ) капсули 100 мг * 90
ПЮРВИТАЛ L - ФЕНИЛАЛАНИН капсули * 60
СТЕЛКИ С 8 МАГНИТА УНИВЕРСАЛЕН РАЗМЕР 35 - 45
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС MEGA PC - 35 капсули * 120
ЕВРОПА, ПАМЕТТА, ЦЪРКВАТА - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Асоциативни корови зони
- 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
- Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери
- Висши функции на нервната система
- Обучение и памет
- Ефект на Зейгарник – какво представлява и как влияе на паметта
- Какво представлява сензорната памет
- Функции на съня
- Значение на допамина за психичното състояние на индивида
- 10 интересни факта за човешката памет, които трябва да знаете – част 1
Коментари към Как физическите, социалните и умствените дейности могат да забавят когнитивния спад