Клиничната психология през 2030-а – перспективи

Макар много от психотерапевтите, консултантите и техните пациенти да постигат забележителни резултати по време на съвместната си работа, поле за развитие и усъвършенстване винаги има. Всеки човек се стреми към положителна промяна, а тя е напълно възможна през следващите десетина години.
Учените успяха да формулират три възможни сценария за развитие в областта на клиничната психология, като всеки от тях би допринесъл за подобряване психичното здраве на човека.
Индивидуално медикаментозно лечение на депресия, тревожност, зависимости и много други
Тясно насочената медицина вече набира скорост. Разработват се лекарства, които да са съобразени с биохимичните особености на пациента. Очаква се през следващите години тя да постигне още по-голям напредък, който да се изразява в по-висока ефективност с незначителни странични ефекти. Повече време ще изисква научната работа върху медикаменти за болести, които имат различни форми на проявление като например шизофренията.
Учените, които са се фокусирали върху създаването на лекарства за индивидуалните нужди на болния, не биха се справили без помощта на експерти от някои други сфери – математика, физика, химия и/ или биология. По време на клиничните изпитвания, които първо се извършват на компютър, след това върху животни и накрая върху хора, ще е нужна богатата експертиза на специалисти като психолозите например. Тяхната роля се състои в определяне и проследяване на параметрите при оценка успеваемостта на изпитванията.
Приложение за справяне с проблеми, свързани с психичното здраве
През следващото десетилетие е възможно да съществува мобилно приложение, което да ни помага да преодоляваме някои проблеми, свързани с психичното ни здраве. При отварянето му всеки потребител ще попълва въпросник, базиран на изкуствен интелект. Отговорите ще бъдат генерирани и обработени, след което системата ще предложи най-добрия подход в конкретната ситуация. Предвижда се опциите да са много повече от познатите днес – когнитивно-поведенческа терапия, осъзнатост и медитация. Например комбинация от поведенческо насочване (промени в заобикалящата среда) и медикаментозно лечение, като за второто най-вероятно ще е необходимо официално разрешение от лицензиран специалист.
Изправени сме пред все по-нарастващото социално и икономическо неравенство. То ще лиши много хора от възможността да се срещат с психотерапевт, което означава, че ролята на достъпните и евтини инструменти за самопомощ ще става все по-значима. Вече има множество приложения за психично здраве, които само срещу няколко долара могат да дадат напътствия или идеи за справяне с определен проблем, при това денонощно и целогодишно. Приносът на психолози, търговци и изследователи за развитието на тази област би бил от голямо значение.
Разширяване фокуса на работа на семейните консултанти
Експертите, които консултират семейства, биха могли да им разяснят предимствата и недостатъците на генната терапия. Например, до 2030 г., или най-късно през следващото десетилетие, благодарение на нея бъдещите родители може би ще имат възможност да предпазят своето бебе от сериозни физически или психични заболявания. А защо не и да създадат генетични предпоставки то да бъде просоциално настроено, тоест да проявява загриженост към околните и да се интересува от тяхното благополучие.
Тук важна роля отново ще играят математиците, но и учените от областта на генетиката.
Настояще и бъдеще
Ако днес възможностите за лечение включват медикаменти като „Прозак“, помощни средства като спинъри или мобилни приложения, които съветват да се отдадем на медитация, култ към фройдизма или към идеята, че „сме достатъчно добри и просто трябва да изживеем живота си“, то бъдещето обещава много повече от това.
What Clinical Psychology Might Look Like in 2030: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/how-do-life/202110/what-clinical-psychology-might-look-in-2030
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ бр. 4 / 2011
РАЗНИ МИСЛИ - ДЕТЕЛИНА СТАМЕНОВА - СИЕЛА
НАУКАТА ДА СТАНЕШ БОГАТ - УОЛЪС Д. УОТЛЪС
ТОКСИЧНИТЕ ХОРА - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
КОГАТО СЕ БОРИМ СЪС СЕБЕ СИ - РЮДИГЕР ДАЛКЕ - ХЕРМЕС
ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Виолета Златанова
- Работата на криминалистите нанася големи вреди на психичното им здраве
- Актуална ли е все още психоанализата
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
- Нели Пенчева Андонова
- Лечение със сертралин
- Животът на Карл Юнг – създателят на аналитичната психология
- 6 психологически термина, които психолозите не използват
- Александра Милчева Заркова
- Боряна Славова Ангелова
Коментари към Клиничната психология през 2030-а – перспективи