5 елемента на травматичната връзка с насилник

Рядко връзката с партньор насилник е такава от самото начало. Обикновено всичко изглежда нормално, а отношенията не будят подозрение. С времето обаче той разкрива своята истинска същност. Тогава обаче може да е трудно човек да избяга. Трудно, но не и невъзможно.
Когато домът не е крепост, а затвор
Да живееш с човек, който упражнява насилие над теб, е като да се окажеш заключен в чужда затворническа килия. Без причина. Тормозът е системен и непредсказуем: има дни, когато е нетърпим, и такива, в които почти липсва. В някои случаи е неочакван, в други пък идва със закъснение. Възможно е насилникът да дойде и да ти заговори мило и нежно. Дори да ти сервира вкусна храна. Неговата сила е да те обърква. Приятел или враг е всъщност?
Дори след като успееш да се спасиш от мъченията, той все пак ти липсва. Да, наранявал те е, но е бил и добър с теб… понякога.
Струва ли ви се до болка познато? Изпитвате ли същите чувства? Ако отговорът е положителен, то може би и вие също сте в капана на такава травматична връзка, придружена с насилие.
Прочетете още:
Порочният кръг на връзката с партньор насилник
Животът в дом с насилие е като влакче на ужасите. Има спокойни дни, има и непоносими. Обикновено жертва е жената. За съжаление, пандемията от COVID-19 допринесе за увеличаване броя на случаите на домашен тормоз.
Етапи в отношенията с човек, който упражнява домашно насилие
Меден месец
В очите на жертвата насилникът все още изглежда като най-добрият възможен избор. Той я ласкае, отправя комплименти и търси бързо развитие на връзката. Целта му е да накара партньора да се привърже силно. Началото на мъчителния процес е поставено. Такъв тип връзка е привлекателна и за двете страни, особено за нежния пол.
Ескалация
Насилието започва да се проявява, бавно и неусетно. То може да се прояви по време на спор, в който насилникът използва остър и унизителен тон. Тогава жената си казва: „Няма нищо притеснително. Той не е имал намерение да нарани чувствата ми.“ След време проявите на агресия и тормоз не спират, като обикновено са изненадващи.
Плато
Настъпва спокойствие. Връзката сякаш отново е както преди. Жертвата се отпуска. Този етап може да бъде сравнително дълъг. Той обаче е като затишие пред буря.
- Отключващо събитие: Случката настъпва изневиделица по време на платото. Натрупаното напрежение води до избухване, което често завършва с жестока атака.
- Втори меден месец: Веднага или скоро след инцидента, насилникът се извинява и полага усилия да убеди партньора, че никога няма да го нарани отново, което дава своя резултат и той не напуска дома. Така цикълът не се прекъсва, а травматичната връзка става още по-здрава и трудна за разрушаване.
- Привързване към насилника: То всъщност е основата, на която се градят отношенията. Трудно е да бъде разбрано, но играе изключително важна роля. Много жертви на домашен тормоз са преживели травма в детството или са били свидетели на агресия между родителите. Агресорът от своя страна също е живял в семейна среда на насилие.
На какво се дължи стабилността на травматичната връзка с насилник?
Личните преживявания на мъжа и жената правят връзката помежду им още по-силна. Те сякаш приемат насилието като елемент от взаимоотношенията си. Тъй като и двамата са били жертва или свидетели на агресивни прояви, за тях е лесно да се привържат един към друг.
Съвсем логично, с всяка нанесена травма, близостта между тях се засилва още повече. Излизането от капана на травматичната връзка става все по-трудно. Цикълът е непрекъснат, а оковите на жертвата не могат да бъдат счупени. Тя е калена да издържи. Тя е обезличена, а душата й - мъртва.
Бягството
Ако се припознавате в написаното по-горе, ако писъците са ваши, ако насилието е част и от вашия живот, помнете: Не е необходимо да търпите. И не е редно да го правите. Има начини да се спасите. Съществуват специални защитени жилища за хора, жертви на домашно насилие, в които може да потърсите помощ. Там ще приемат както вас, така и децата ви, ако имате. Не са никак малко хората, успели да избягат от своя насилник. Възможно е!
Пътят към спокойния и сигурен живот е дълъг и трънлив. В момента, в който насилваният партньор напусне дома затвор, той започва да тъгува и страда за приключената връзка. Това е причината, поради която част от жените се връщат при агресора. Те не успяват да се преборят с агонията, причинена от емоциите им.
Средностатистически една жена опитва 9 пъти, преди наистина да успее да напусне насилника си. |
Излекуването отнема много време
Периодът след раздялата носи своите големи предизвикателства – миналото с неговите травми и настоящето, съпроводено с тежката борба за оцеляване. Колкото повече се отдалечава от партньора и времето, прекарано с него, толкова повече отслабва притегателната сила на връзката. Болката бавно отшумява. Психотерапията, EMDR методът (Eye Movement Desensitization and Reprocessing, в превод Десенсибилизация и повторна обработка на информацията чрез движението на очите), когнитивно-поведенческата терапия и групите за подкрепа и взаимопомощ са сред най-полезните инструменти за възстановяване.
Насилието и връзката с партньор насилник не са вечни. Веригите могат да бъдат разкъсани, а белезите – заличени.
The 5 Painful Elements of an Abusive Traumatic Bond: https://www.goodtherapy.org/blog/5-Painful-Elements-Abusive-Traumatic-Bond
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- "В България живеем от едно изтезание до друго", коментира Лиляна Панделиева
- Различните форми на домашен тормоз
- Мъж в капана – когато насилникът е... тя
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
- Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
- Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм
- Процесът между Джони Деп и Амбър Хърд показа домашното насилие във всичките му форми
- Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни
- Анурадха Койрала, известна като непалската майка Тереза, която спасява 18 хиляди момичета от трафик
Коментари към 5 елемента на травматичната връзка с насилник