Конструктивизмът в психологията и психотерапията – какво представлява и защо е полезен
Конструктивизмът е теория, според която човек сам придава смисъл на живота си и създава реалността, в която иска да живее. По време на терапията той е активната страна, а терапевтът е негов навигатор и съмишленик. Конструктивното мислене се отличава от другите съвременни теории, според които реалността е константа и клиентът просто трябва да я открие.
Теории, спомогнали за развитието на конструктивизма
Има няколко теории, допринесли за развитието на конструктивизма или повлияни от него.
Генетична епистемология
Генетичната епистемология е област, която изучава произхода на знанията. Създадена е от психолога Жан Пиаже, който твърди, че децата преминават през няколко етапа на развитие на своите когнитивни способности.
Теория за собствените възприятия
Тя гласи, че човек формира представите си, докато интерпретира информацията за начина, по който светът е устроен. Те се базират на личните преживявания и наблюдения, което означава, че са строго индивидуални.
Пострационалистка когнитивна терапия
Този вид терапия използва елементи от конструктивизма и когнитивната терапия. Въведена е през 90-те години на миналия век, като основната идея е, че личните възприятия на човека за реалността са едновременно уникални и неповторими. Фокусът при нея пада върху постоянството като средство за подобряване качеството на живот.
Конструктивни терапии
Те изместват традиционния фокус върху грешките и неправилното поведение и го прехвърлят върху силните страни на клиента. Този вид терапии дава повече надежда и връща вярата на човека, че може да се справи. Вниманието е насочено по-скоро към желанията и представите му за това какъв иска да е животът му, а не към детството или вече отминали събития. По време на конструктивната терапия клиентът е проактивен и сам създава реалността си. Някои от най-често използваните инструменти са:
Водене на дневник
Писането позволява на човека да осмисли преживяванията си, да търси прилики между тях и напълно осъзнато да обработи емоции, които изпитва. Воденето на дневник има доказан положителен ефект при лечение на различни психични проблеми като тревожност и депресия например.
Медитация
Практикуването на медитация помага да се подобри самоосъзнатостта и да се развие умението за емпатия.
Насочени образи
Техниката превежда по-безболезнено клиента през различни негови преживявания и му помага да разбере техния смисъл.
Терапиите, които се базират на конструктивизъм, обикновено имат за цел да научат индивида да открива смисъл във всичко, което му се случва, и във взаимоотношенията с останалите. Те акцентират върху положителните качества, а не върху допуснатите грешки и проблемите.
Процес на осмисляне
Според конструктивизма придаването на смисъл не е задължително да е индивидуален акт, а резултат от социалните взаимодействия на човека с околните. Възприятията му се надграждат непрестанно, а реалността се формира под влияние на общуването с други хора.
Конструктивни терапевти
Ролята на конструктивния терапевт е различна от тази на класическия, който се очаква да „лекува“ пациента. Конструктивният терапевт не се възприема като експерт. Той помага на клиентите си да екстернализират (да извадят на показ) своите преживявания, като им задава въпроси и насочва разговора. Възможно е да повтаря техните думи или да преразказва чутото.
При конструктивизма и двете страни са наясно, че всеки индивид притежава известен субективизъм. Терапевтът и клиентът са съмишленици, които имат обща крайна цел – да намерят смисъл и да създадат възможно най-добрата реалност. Средството, чрез което я постигат, е разговорът.
Експертът се съсредоточава върху силните страни на клиента, без да търси причините за поведението или допуснатите грешки. По време на конструктивната терапия фокусът пада върху бъдещето и способността на индивида да предизвика положителни промени в живота си.
Видове терапии, основани на конструктивизма
Краткотрайна терапия, фокусирана върху намирането на решение
Тя е подходяща за различни хора и семейства, както и за справяне с различни психични проблеми. Тук отново се набляга на силните качества и добре развитите умения на клиента, което е предпоставка за намирането на по-голям набор от решения.
Терапия, фокусирана върху емоциите
Емоционално фокусираната терапия най-често се използва при двойки, като основната цел е да се обогати и съхрани връзката им. Макар да се основава на конструктивизма, терапията заимства елементи и от теорията на привързаността, която гласи, че сигурната и безопасна емоционална близост играе ключова роля в отношенията между двама души.
Наративна терапия
Тя се прилага върху деца, семейства и възрастни. Клиентът има възможността да направлява и моделира живота си, като се ръководи от своите лични истории. Всяко събитие и взаимодействие има определен смисъл за него и му помага да напише своите истории, а те по-късно определят начина, по който възприема себе си и заобикалящия го свят. Задачата на терапевта е да постави на преден план предпочитаните от индивида реалности и да му съдейства да пренапише живота си така, че да се чувства щастлив.
Constructivism in Psychology and Psychotherapy: https://www.verywellmind.com/constructivism-and-psychotherapy
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Екзистенциализъм според Роло Мей
- Д-р Ивайло Димитров
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Хуманистична терапия – същност, техники и ползи
- Наръчник за различните подходи в психотерапията
- Психотерапия: видове и особености
- Център за възстановяване и ресоциализация "Green valley", гр. Казанлък
- 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
Коментари към Конструктивизмът в психологията и психотерапията – какво представлява и защо е полезен