Кратките почивки – ключ към придобиване на нови умения
Многобройни проучвания сочат, че времето, отделено за кратки почивки, играе ключова роля в процеса на учене. Почивката, веднага след приемането на нова информация, подобрява запаметяването й. Сънят също има съществено значение за затвърждаване на вече наученото.
Смята се, че дори съвсем кратките почивки, които траят няколко секунди, имат благотворен ефект върху усвояването на нови умения. Едно от най-новите изследвания, публикувано наскоро в научното издание Current Biology, стига до извода, че напредъкът при придобиване на дадено моторно умение идва не по време на практикуването му, а по време на почивките.
Eксперимента на Марлене Бьонструп
За да докаже ползите от кратките почивки по врече на учене, Марлене Бьонструп (Marlene Bönstrup) и екипът й включват 27 участници, които трябва да запомнят кратка последователност от клавиши. От 36 опита общо, всеки от които с продължителност 10 секунди, участниците повтарят серията от клавиши 4-1-3-2-4 възможно най-бързо, използвайки четирите пръста на лявата си ръка. Между отделните експерименти имат почивки по 10 секунди.
Забелязва се значително подобрение в скоростта през първите 11 опита. Отначалонатискат по 1 клавиш в секунда, а към края – 3,5 клавиша в секунда. След това настъпва застой.
Учените анализират подобряването на представянето по време на въпросните 11 експеримента и откриват, че участниците не са били по-бързи в края на всеки от тях, а в самото начало. Заключението е, че усъвършенстването се случва във времето между опитите, тъй като хората са по-бързи в натискането на клавишната последователност веднага след 10-секундната почивка, а не точно преди нея.
Според направените заключения първите подобрения при придобиване на ново умение се наблюдават „офлайн“, тоест по времето, когато не се извършва самото действие. Това потвърждава резултатите и от предишни проучвания, в които се акцентира върху важността от почивка по време на учене, въпреки много по-краткия времеви диапазон. Учените твърдят: „Тези резултати са в подкрепа на идеята, че мозъкът затвърждава предишни спомени всеки път, когато не учи активно“.
Процесите в мозъка по време на почивка
Екипът намира обяснение за така наречените „офлайн“ подобрения и на неврално ниво. По време на изпълнение на поставената задача, учените измерват мозъчната активност на участниците посредством технологията магнетоенцефалография. Те откриват, че по-доброто представяне между самите експерименти е свързано с амплитудата в бета вълните (мозъчните вълни между 16 и 22Hz): колкото по-малка е амплитудата на бета вълните във фронталния и париеталния дял на мозъка по време на почивките, толкова по-добри са резултатите. Счита се, че активността на бета вълните намалява по време на подготовка и при самото изпълнение на дадени действия, което навежда учените на мисълта, че именно тогава се затвърждава споменът за извършваното действие.
В заключение е важно да се отбележи, че проучването се отнася само до съвсем прости моторни умения и че предстои да се анализира доколко кратките почивки имат същия ефект при придобиване на по-сложни умения. Въпреки това то е изключително полезно за някои области, като например рехабилитационната медицина. Леонардо Коен (Leonardo Cohen), един от водещите автори на изследването, твърди: „Най-голямата ни надежда е резултатите от опитите ни да помагат на пациенти с парализа, причинена от удар или неврологично заболяване, да възстановят загубени свои умения, след като бъдат информирани за възможните начини да го постигнат“.
Редактор: Даниела Пройчева
Източник: digest.bps
Снимка: edutopia.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЪКАТА НА САТАНАТА - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
ФИЛИПОПОЛ (ЛУКСОЗЕН АЛБУМ) - БЪЛГАРСКИ ЕЗИК - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ФИЛИПОПОЛ (ФИЛИПОПОЛЪ ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ НА РУСКИ ЕЗИК) - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ПОЧТИ ПЕРФЕКТНА ПОЧИВКА - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
БИОФИЧИНА ТОСКАНА ПОЧИСТВАЩ МУС ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА С НЕВЕН И ОВЕС 3 В 1 200 мл
МОЕТО ГОЛЯМО ГРЪЦКО ЛЯТО - СЮ РОБЪРТС - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Асоциативни корови зони
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
- Ежедневната консумация на шоколад може да помогне за забавяне на когнитивния спад
- Обработване на информация в мозъка – механизми, етапи и примери
- Чай
- Индийски женшен, Зимна череша, Псевдоженшен, Ашваганда
- Висши функции на нервната система
- Обучение и памет
- Болестта на Алцхаймер може да бъде прогнозирана до 25 години по-рано
Коментари към Кратките почивки – ключ към придобиване на нови умения