Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ

Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ

от 03 май 2018г., обновено на 03 фев 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В някои случаи мислите за самоубийство са ясни и конкретни. Те са насочени единствено към стъпките и начините за неговото реализиране и експертите ги определят като активни. Обратно, пасивните мисли не са обвързани с план за действие, но също могат да бъдат натрапчиви.

Без значение дали са активни или пасивни, мислите за самоубийство и смърт могат да ви накарат да се чувствате съкрушени и отчаяни. Може да изпитвате несигурност дали и къде да потърси помощ. Понякога е трудно дори да започнете да говорите, защото не намирате подходящите думи да изразите онова, което мислите, или пък защото се страхувате от ответната реакция. За съжаление, често се случва събеседникът да каже:

„Защо искаш да умреш? Имаш хубава работа, щастлива връзка и близки, които ги е грижа за теб.“

„Но ти дори не си депресиран/а.“

„Не мога да повярвам, че би причинил/а нещо подобно на семейството си.“

Специалистите подчертават, че суицидните мисли не са характерни само за хора, които страдат от депресия или друг вид психично разстройство. Желанието да сложите край на живота си може да се появи, когато преминавате през тежък период и изпитвате силна болка, с която не можете да се справите.

Напълно естествено е да търсите начини да сложите край на тягостното усещане и да виждате спасение в мисълта за самоубийство. Помнете, че винаги има изход.

>>> Какво е да живееш със суицидни мисли: Стъпките, които могат да ви помогнат да се освободите от техния капан 

жена с лунички и светли очи в мрака

Активни мисли за самоубийство – как да ги преборите

Всеки човек в даден момент от живота си може да обмисля как да му сложи край. Мислите ви не означават, че сте слаби, че нещо с вас не е както трябва или че сте се провалили. Няма причина да изпитвате вина или срам.

Ако прехвърляте в ума си различни начини за самоубийство, експертните препоръки по-долу могат да бъдат полезни за вас.

Потърсете помощ

Любимите ви хора със сигурност ще ви изслушат, ще ви предложат емоционална подкрепа и ще положат усилия да бъдете в безопасност. Ако не знаете към кого да се обърнете, се свържете със специалист по ментално здраве.

Отидете на безопасно място

Много добра идея е да посетите място, където трудно бихте реализирали мислите си за самоубийство – библиотека, публично място, у приятел или просто в съседната стая, ако там ще се почувствате малко по-спокойни.

Заключете или се освободете от всички оръжия

Една от задължителните мерки за безопасност е да нямате достъп до лекарства, оръжия или други възможни средства, с които бихте могли да сложите край на живота си. Помолете приятел или роднина да се включи в начинанието. Ако се налага да приемате медикаменти, можете да се разберете с него да ги съхранява в дома си и да ви дава еднократната доза.

Избягвайте приема на алкохол или други наркотични вещества

Упойващите субстанции са известни със способността си да притъпяват болката и да потискат негативните емоции, но всъщност задълбочават депресията и правят суицидните мисли още по-натрапчиви.

Приложете техники за заземяване

Кратката разходка, игрите с домашния любимец, дишането 4-7-8 са техники за заземяване, които ще ви откъснат от неприятните мисли и емоции и ще ви върнат в настоящия момент, когато изпитвате силен стрес.

Отдайте се на занимание, които ви успокоява

Слушайте музика, насладете се на любима храна или питие, разгледайте снимки с хора и животни, които обичате.

Имайте предвид, че отчаянието и болката няма да ви напуснат мигновено. Справянето с мислите за самоубийство отнема време и може да ви принуди да потърсите подкрепа отвън. Макар и малки, първите стъпки са изключително важни, защото ще ви позволят да се отдалечите от опасността и да си върнете част от надеждата, че не всичко е загубено.

Млада жена със светлозелено яке и дънки, седнала на кей

Пасивни мисли за самоубийство – как да ги преборите

Както вече стана ясно, невинаги мисълта за самоубийство е обвързана с ясен и подробен план как да се случи то. Възможно е да си мислите колко хубаво би било да не сте жив, без да имате намерение да опитате да сложите край на живота си.

Пасивните мисли за самоубийство обаче са не по-малко сериозни и опасни от активните. Ето как бихте могли да ги заглушите.

Разпознайте предупредителните знаци

Има хора, за които пасивните мисли никога не се превръщат в активни. Въпреки това те могат да ги подтикнат към опит или планиране на самоубийство. Първите признаци са чувството за безнадеждност, сякаш сте попаднали в капан или че сте в тежест на близките си.

Потърсете професионална помощ

Най-добрият начин за справяне с мисълта за самоубийство е като се консултирате със специалист по психично здраве. Той ще ви помогне да откриете какво поражда подобни мисли и да си изработите авариен план за спешни случаи.

Изгответе си кризисен план за действие

Планът за безопасност обикновено включва списъци с нещата, които отключват натрапчивите мисли, със съвети как да се справите в критичен момент и с телефонни номера и адреси на важни за вас хора.

Не се изолирайте

Тягостното усещане, че сте бреме за близките си може да ви накара да се отдръпнете от тях, но всъщност те са ваши съюзници в моментите на криза. Достатъчно е да се обадите на доверен човек и да му кажете, че ви е трудно и имате нужда от компания.

Отделете време за дейности, които ви носят наслада

Безспорно любимите занимания могат да ви избавят от мрачните мисли и да ви припомнят, че има за какво да живеете. Четенето на книга често ни кара да бъдем нетърпеливи какво ще се случи в следващата глава, а дългата разходка с кучето ни припомня какво означава безусловна любов и привързаност.

Фокусирайте се върху грижата за себе си

Грижата за физическото здраве и непосредствените ви нужди може да не ви избави от негативните емоции, но със сигурност ще ви помогне да ги овладеете. Експертите препоръчват балансирано хранене, хидратация, редовна физическа активност и нощен сън с продължителност 7-9 часа.

Жена с дънки и бяла блуза държи ръката на мъж

Причини за суицидните мисли

Причините за появата на мисъл за самоубийство са комплексни. Понякога тя може да се дължи на психично нарушение като депресия, шизофрения, биполярно разстройство, тревожност, хранително разстройство, посттравматично стресово разстройство или зависимост към наркотични вещества.

Разбира се, наличието на психичен проблем не е задължително условие. Данни от проучване, проведено в САЩ през 2018 г., показват, че 54% от хората, сложили край на живота си, не са били диагностицирани с психично разстройство.

Генетичен фактор

Семейната обремененост е предпоставка за суицидни мисли. Според експерти някои специфични гени може да играят съществена роля за отключването на такива мисли и поведение.

Малко проучване от 2020 г. сочи, че децата на родител, който е опитал да се самоубие, изпитват по-силен стрес в живота и имат затруднения в регулирането на емоциите, съответно са по-застрашени да посегнат на живота си.

Други рискови фактори

Вероятността да обмисляте самоубийство се увеличава в случаите на:

  • травмиращи житейски събития – развод, смърт на любим човек, сериозни финансови проблеми;
  • самоубийство на близък;
  • хронична болка;
  • нелечимо заболяване;
  • непрестанни заплахи в училище или на работното място;
  • домашно насилие;
  • притежание на оръжие в дома;
  • предишни опити за самоубийство.

Как да помогнете, ако ваш близък обмисля самоубийство

Да познавате човек, който според вас обмисля самоубийство, причинява силен стрес. От една страна, вероятно се чудите дали не грешите, а от друга, се страхувате, че, ако го попитате, може да му дадете лоша идея, ако все пак се окаже, че не сте били прави. Второто обаче е мит. Учените уверяват, че, задавайки подобен въпрос, вие не увеличавате риска от самоубийство. Дори обратното, той би могъл да има положителен ефект, защото показва на човека, че сте готови да го изслушате и да предложите подкрепа.

Желанието на човек да сложи край на живота си може да се засили, ако се чувства виновен, ненужен или ако просто не знае как да помоли за помощ. Затова е важно да му покажете, че приемате ситуацията сериозно и да го изслушате с разбиране.

Понякога не е нужно да правите каквото и да било. Само бъдете там, до него. Не забравяйте също, че решението на проблема може да изглежда лесно за вас, но не и за него.

Ето някои от знаците, които ще ви подскажат, че може би човекът до вас се нуждае от помощ:

  • споделя, че се чувства виновен или отчаян;
  • вярва, че е в тежест на близките си и прави живота им труден;
  • избягва хората, с които доскоро е обичал да прекарва времето си;
  • подарява всички свои любими вещи и притежания;
  • изглежда изключително спокоен след период на силен стрес;
  • спи повече от нормалното;
  • по-често прибягва до упойващи вещества;
  • поема твърде големи рискове (шофира без предпазен колан, смесва алкохол и медикаменти и т.н.).

Жена с къса руса коса, облечена в тъмносиньо палто, милва куче

Техники за справяне с мислите за самоубийство

Стратегиите за справяне ще ви спасят в критичен момент, но не елиминират причината за суицидните мисли. Затова е нужно да се консултирате с експерт, с който да анализирате отключващите фактори. Заедно можете да изготвите план за безопасност, да намерите най-подходящия начин, по който да споделяте мрачните мисли с близките си, и да развиете умения за тяхното преодоляване (емоционална регулация, разрешаване на проблеми, търпимост към високи нива на стрес и моделиране на нежеланите мисли).

Експертът по психично здраве може да ви зададе въпроси, свързани с:

  • честота на мислите за самоубийство и начините, по които ги пропъждате;
  • други симптоми за наличие на психичен проблем като депресия, тревожност, мания или психоза.
  • опити за самонараняване;
  • предишни опити за самоубийство;
  • семейна обремененост.

Някои от терапевтичните методи, които вероятно ще ви препоръча, са когнитивно-поведенческа терапия или диалектическо-поведенческа терапия.

Антидепресанти и суицидни мисли

В редки случаи терапията с антидепресанти може да увеличи риска от мисли за самоубийство, особено ако ги приемате за първи път.

Не преустановявайте лечението сами и не променяйте дозировката. Консултирайте се с лекуващия лекар и му споделете какъв страничен ефект имат лекарствата върху вас.

Не забравяйте…

Въпреки че в момента може би не виждате път напред и се чувствате много нещастни, всичко преминава, включително и силният стрес. Времето, подкрепата от най-близките хора и консултациите със специалист могат да излекуват болката ви и да ви покажат, че животът е хубав.

Да споделите с доверен човек винаги е добро решение. Когато изречете на глас мислите си, е по-лесно да повярвате, че не сте сами.

Не бързайте, дайте си време. Не мислете за утрешния ден, нито пък за болката, която бъдещето може да ви донесе. Направете всичко възможно да останете в настоящия момент и си повтаряйте, че животът е като шарена черга, изтъкана от всякакви емоции – тъга, болка, разочарование, но и радост, удовлетворение и любов. 

Източник:

How to Manage Thoughts of Suicide and Get Support: https://www.healthline.com/health/depression/suicidal-thoughts

Още по темата:
  • Какво е да живееш със суицидни мисли: Стъпките, които могат да ви помогнат да се освободите от техния капан Какво е да живееш със суицидни мисли: Стъпките, които могат да ви помогнат да се освободите от техния капан
  • 5 причини, заради които хората правят опити за самоубийство 5 причини, заради които хората правят опити за самоубийство
  • Кои са предупредителните знаци на предстоящо самоубийство Кои са предупредителните знаци на предстоящо самоубийство
  • 10 мита за самоубийството, които трябва да знаем 10 мита за самоубийството, които трябва да знаем
3.4/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
14.95лв.

СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС

ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС

СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА
13.90лв.

СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА

Коментари към Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 16:33
    Коментирайте "Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какво е да живееш със суицидни мисли: Стъпките, които могат да ви помогнат да се освободите от техния капан
  • Когато не искаш да живееш, но не искаш и да умреш
  • 10 филма по истински случаи, които не ни се иска да са се случвали (2 част)
  • 5 причини, заради които хората правят опити за самоубийство
  • Кои са предупредителните знаци на предстоящо самоубийство
  • Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
  • 10 мита за самоубийството, които трябва да знаем
  • 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
  • Как да помогнем при емоционална криза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сериал по Netflix, който изпраща послание за самоубийство?!

преди 2364 дни, 3 часа и 37 мин.

Редно ли е една държава да се оказва съдействие при самоубийство?

преди 3918 дни, 3 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 4 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 19 часа и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 19 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 19 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Психиатърката Вероник Льофебр де Ноет: Самоубийствата сред възрастните хора са тема табу и продължава да се подценява Психиатърката Вероник Льофебр де Ноет: Самоубийствата сред възрастните хора са тема табу и продължава да се подценява

Психиатърката Вероник Льофебр де Ноет: Самоубийствата сред възрастните хора са тема табу и продължава да се подценява

от 14 сеп 2021г. Прочети повече
Никога не пренебрегвайте нечия заплаха за самоубийство Никога не пренебрегвайте нечия заплаха за самоубийство

Никога не пренебрегвайте нечия заплаха за самоубийство

от 07 яну 2013г. Прочети повече
Бащата на хапчето антибебе, проф. Карл Джераси: Самоубийството е особена смърт, която носи послания към оцелелите Бащата на хапчето антибебе, проф. Карл Джераси: Самоубийството е особена смърт, която носи послания към оцелелите

Бащата на хапчето антибебе, проф. Карл Джераси: Самоубийството е особена смърт, която носи послания към оцелелите

от 03 яну 2012г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival