Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Признак на депресия ли са промените в речта и начина на изразяване

Признак на депресия ли са промените в речта и начина на изразяване

от 08 фев 2018г., обновено на 23 юни 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Признак на депресия ли са промените в речта и начина на изразяване - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Депресията е сериозно психично разстройство, чието лечение изисква поставянето на точна диагноза. За целта специалистите проследяват промените в поведението на индивида, които са характерни за заболяването.

Наскоро проведено проучване, публикувано в списание BMC Psychiatry, разглежда връзката между речевите особености и психичното нарушение при хора, които все още не са диагностицирани*. Ако методът се окаже надежден, то експертите по психично здраве ще имат на разположение още един инструмент за ранна диагностика на депресия.

Диагностициране на депресия

Депресията се отразява както на настроението на индивида, така и на неговите реакции и поведение. Симптомите най-често включват усещане за празнота и безнадеждност, липса на енергия и на интерес към любими преди това занимания. Едно от основните изисквания за поставяне на диагноза е признаците да не отшумяват в продължение на поне 2 седмици.

Д-р Джилам Бисвас от болница Brigham and Women’s в Бостън пояснява с какви предизвикателства се сблъскват специалистите при диагностициране на състоянието: „Клиничната картина може да бъде толкова различна при различните хора, че е задължително да обхванем всички аспекти от здравословното състояние на пациента – медицинска история, други заболявания и симптоми, които отговарят на критериите за депресия.“

Начинът на говорене подсказва как се чувства събеседникът ни

Един от признаците, който буди интереса на експертите, е промяната в речта на пациенти с депресия. Психотерапевтът д-р Кристина Патън отбелязва, че речта може да даде важна информация за модела на поведение на човека. „Начинът на говорене разкрива вътрешното състояние на говорещия. Всеки от нас автоматично и интуитивно решава как се чувства събеседникът му, съдейки по прозодията (интонацията, ритъмът и другите качества на речта). Оказва се, че особеностите на речта подсказват и за възможно психично нарушение“, казва още тя.

Жена с права кестенява коса, която е навела глава и гледа надолу към маса

Връзка между речевите характеристики и депресията

Настоящото проучване разглежда признаците на депресия и речевите особености на здрави млади хора. Авторите подчертават, че тяхната цел е да „проверят дали има връзка между слабоизразените симптоми на психичното разстройство и начина, по който доброволците говорят“. В него са включени 118 души на средна възраст 24 години.

Всеки участник попълва въпросник, с който се измерват симптомите на депресия. Колкото повече точки събере той, толкова по-голяма е вероятността да страда от психичното нарушение.

Нарушена концентрация

Екипът изготвя специален тест, който всеки доброволец попълва и въз основа на който се оценяват способността му да се концентрира, да обработва информация и да пренасочва вниманието си от една задача към друга. Резултатите показват, че хората, които са получили най-много точки на въпросника със симптомите, са отделили и повече време, за да решат част от теста.

На следващия етап от изследването учените анализират речта на участниците, които трябва в рамките на минута да опишат по едно свое негативно и позитивно преживяване.

Склонност към по-дълго говорене

Анализът на данни разкрива, че 25 от доброволците, получили най-много точки след попълване на въпросника със симптоми, са говорили по-дълго време от останалите 93 души, чиито точки от същия въпросник са били много малко. С други думи, хората с макар и слабоизразени симптоми на депресия са склонни да говорят повече. В 93% от случаите изследователите успяват да познаят към коя от двете групи принадлежи участникът срещу тях.

Авторите на проучването допълват: „Резултатите ни сочат, че дори в малка група хора, които не са диагностицирани с депресия, промените в речта подсказват за възможна депресия.“ Д-р Патън не крие надеждата си, че проучването може да предложи за в бъдеще нов инструмент за ранно откриване на психичното нарушение.

Ограничения на изследването

То обхваща единствено студенти, като 79% от тях са млади жени. Няма представители на други групи от населението, което означава, че в по-нататъшните проучвания би следвало да бъдат включени хора с различен статус, образование, произход и възраст.

Записите на речта са кратки и не са проведени клинични интервюта, от които да става ясно дали участникът вече не е диагностициран с депресия. Все пак изследователите смятат, че, съдейки по точките от въпросника за симптоми на депресия, това е малко вероятно.

Те признават още, че е необходимо да се извършат дългосрочни проучвания, които биха доказали дали наблюдаваните речеви особености са надеждни ранни признаци на депресия.

Жена с бежова жилетка и бял потник говори с терапевт, който пише

Означава ли склонността на човека да говори повече, че страда от депресия?

Според д-р Патън откритието е важно, защото може да помогне да се идентифицират хора, застрашени от депресия, въз основа на съвсем леки промени в тяхната реч.

Заключението, че участниците, които покриват повече от критериите за депресивни симптоми, говорят повече, е в противоречие с широкоизвестната теория, че пациентите с депресия са мълчаливи.

Експертите имат различни обяснения за това разминаване, като едното гласи, че е напълно възможно човек с ранни признаци на психичното заболяване да говори повече в началото и с течение на времето речниковият му запас да намалява.

Психологът Дейвид Цол изтъква друга причина за изненадващите резултати от изследването: „Може би хората, които според точките от въпросника, са с по-силноизразени симптоми на депресия, обичат да говорят по-дълго, защото се чувстват самотни и изолирани. Не е изключено това да е техният начин да се свържат с околните. Предвид факта, че доброволците са здрави, е съвсем логично те да изпитват потребност от общуване, когато са потиснати или тъжни. Така те изразяват емоциите си и търсят човек, който може да ги разбере и да им помогне. Да не забравяме, че за някои от участниците говоренето би могло да е вид механизъм за справяне и разсейване от негативните мисли и усещания.“

Може ли начинът на изразяване да се окаже признак на депресия?

Друго проучване, публикувано в Clinical Psychological Science, разкрива кои думи могат да подскажат дали човек страда от депресивно състояние. Благодарение на компютърните методи за анализ на текстове, използвани все по-често в изследователската дейност, е възможно да се обработват обширни бази от данни. Особеностите, на които учените обръщат внимание, са процентово използване на думи, видове думи, лексикално разнообразие, средностатистическа дължина на изреченията, граматически модели и други. Дневниците на пациенти с депресия дават много полезна информация и доказват, че между техния език и езика на здравите хора съществуват ясни разлики.

Абстрактна снимка на жена със сива блуза, която е коленичила на пода, а от главата й излиза черна мъгла

Съдържание и стил на изразяване

Съдържание

Хората с психичното разстройство използват голям брой думи, които изразяват отрицателни емоции, например "самотен", "тъжен" и "нещастен".

Още по-интересна е употребата на местоимения. Страдащите от депресия включват повече лични местоимения, когато говорят ("аз" и "мен") и много по-рядко прибягват до второ и трето лице ("ти", "той" или "тя").

Подобен модел на употреба на местоименията предполага, че хората с депресия са фокусирани по-скоро върху себе си и са по-слабо свързани с околните. Според учените местоименията всъщност са по-надежден показател при диагностициране на депресия, отколкото думите, които са с отрицателен емоционален заряд. Известно е, че фиксацията върху личното нещастие и социалната изолация са особености, характерни за депресивните състояния.

>>> Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ

Начин на изразяване

Начинът на изразяване се отнася до това как човек назовава нещата, а не до съдържанието на казаното. Изследователски екип анализира мащабна база данни, извлечена от 64 онлайн форума, в които се обсъжда психичното и емоционално здраве на индивида. В изследването участват над 6 400 доброволци.

Абсолютизирането, или използването на думи, които описват крайности като "винаги", "никога", „всичко“, „нищо“ или "напълно" , се считат за много по-важни показатели от местоименията или думите с отрицателен емоционален заряд. Анализът на мнения от други 19 форума, които служат като контролна група, показва, че потребителите с по-високи нива на тревожност и депресивност от първата база данни използват 50% повече генерализиращи изрази, а хората с мисли за самоубийство – 80%.

От друга страна думите с негативен емоционален заряд са значително по-малко разпространени във форумите за самоубийства, отколкото във форумите за потребители с тревожност или депресия.

Според СЗО над 5% от световното население страда от депресия, като тенденцията е процентът да расте. Прилагането на по-богат набор от инструменти за диагностициране на състоянието би помогнало да се предотвратят голяма част от самоубийствата при хората с депресивни състояния.

* König, A., Tröger, J., Mallick, E. et al. Detecting subtle signs of depression with automated speech analysis in a non-clinical sample. BMC Psychiatry. 2022. 

Източник:
  • Could changes in speech patterns help diagnose depression early?: https://www.medicalnewstoday.com/articles/could-changes-in-speech-patterns-help-diagnose-depression-early
  • Detecting subtle signs of depression with automated speech analysis in a non-clinical sample: https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles
  • sciencealert.com
Още по темата:
  • Алалия – дефиниция, симптоми и диагностика Алалия – дефиниция, симптоми и диагностика
  • Бебетата и езикът — какво трябва да знаем Бебетата и езикът — какво трябва да знаем
  • Депресията след операция – можем ли да я познаем Депресията след операция – можем ли да я познаем
  • Какво влияние оказва депресията по време на бременност върху вашето бебе Какво влияние оказва депресията по време на бременност върху вашето бебе
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА 10 мл.
13.50лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА 10 мл.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл
24.50лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НЕРОЛИ 5 мл
146.00лв.

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НЕРОЛИ 5 мл

Безплатна доставка за България!
НАУ ФУДС ЖЕН ШЕН капсули 500 мг * 100
53.00лв.

НАУ ФУДС ЖЕН ШЕН капсули 500 мг * 100

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

ЖЪЛТ КАНТАРИОН СТРЪК
2.90лв.

ЖЪЛТ КАНТАРИОН СТРЪК

Коментари към Признак на депресия ли са промените в речта и начина на изразяване

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Признак на депресия ли са промените в речта и начина на изразяване
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 20:14
    Коментирайте "Признак на депресия ли са промените в речта и начина на изразяване"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • Електроконвулсивна терапия
  • Депресията след операция – можем ли да я познаем
  • 5-хидрокситриптофан
  • Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
  • Когнитивно-поведенческа терапия
  • Сандалово дървo, Бял сантал
  • Как да помогнем при емоционална криза
  • Изясниха механизма, по който родителите предават на децата си тревожност и депресия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Солгар Пет – Хидрокситриптофан капсули при тревожност и депресия

преди 1963 дни, 7 часа и 56 мин.

Какво ви е мнението за Ашваганда? Подходяща ли е при стрес и депресия?

преди 1971 дни, 7 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 4 часа и 25 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 21 часа и 6 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 3 часа и 58 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 10 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

от 25 апр 2025г. Прочети повече
Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

от 25 ное 2024г. Прочети повече
Депресия Депресия

Депресия

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Страдам ли от депресия? Страдам ли от депресия?

Страдам ли от депресия?

от 08 фев 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival