Знаци, които предупреждават за възможно домашно насилие
В началото на повечето връзки няма домашно насилие и обикновено такова не се появява никога. За съжаление, има и изключения, при това не едно или две.
Има ли начин да се разбере предварително дали една връзка ще стане насилствена? Има ли знаци, които да предупредят, че на пръв поглед щастлива и хармонична връзка ще се окаже опасна. През годините учените се опитаха да посочат конкретни фактори и линии на поведение още в началото на връзката, които да послужат като предупредителни знаци.
Оказва се, че злоупотребата с алкохол и наркотични вещества винаги играе роля дори когато във взаимоотношенията няма насилие.
Алкохол и насилие между съпрузи
Проучване, наречено „проучване на младоженците в Бъфало“, има за предмет да проследи актовете на насилие между съпрузите, техните брачни конфликти и алкохолни навици през първите три години от брака.
То се провежда от д-р Брайян Куигли (Dr. Brian M. Quigley) и включва 414 наскоро сключили брак двойки. Те отговарят на въпроси, свързани с употребата на алкохол в семейството и случаите на насилие преди брака, 1 година и 3 години след сключването му.
Куигли споделя: „Знаем, че алкохолът е средство за справяне с емоциите или депресията, което почти винаги се свързва с упражняването на насилие. Само че това не е цялата истина.“
Спорове в двойката през първата година
Оказва се, че двойките, при които мъжът злоупотребява сериозно с алкохола, а жената - не, са най-застрашени от актове на насилие. Възможно е до него да се стига след поредния скандал за количеството консумиран алкохол, похарчените за целта пари, проблеми с властите или липсата на сексуален живот.
Учените стигат до заключението, че ако има насилие през първата година на брака, е голяма вероятността то да зачести през следващите две.
Спорове, свързани с алкохола
Дори да няма насилие през първата година, поводите за скандали на тема алкохол могат да служат като предупреждение за бъдещи форми на насилие.
Колко алкохол е консумирал мъжът преди брака влияе върху вероятността за насилие през първата година, а количеството, което и двамата брачни партньори изпиват през тази първа година е предпоставка за домашно насилие през втората и третата.
Конфликти между партньорите
Конфликтите може да възникнат както заради алкохолните навици на партньора, така и заради произтичащите от тях проблеми – махмурлук, безработица, проблеми със закона.
При двойките, които рядко спорят през първата година на брака си, много по-рядко се наблюдава насилие в бъдеще, без значение дали съпругът пие твърде много или не.
Резултатите от проучването разкриват, че жените също могат да бъдат насилници в една връзка, както и че алкохолът не „причинява“ насилие, защото много от тях са пълни въздържатели.
Насилствено задържане на партньора във връзката
Три изследвания на университета “Florida Atlantic” разглеждат методите, използвани от мъжете, за да съхранят връзките си, или така нареченото „поведение, целящо задържане на партньора.“
Участват 1 461 мъже, които разкриват как са опитвали да задържат жената до себе си и 560 жени, които споделят как партньорите им са искали да ги задържат. Някои от методите впоследствие се оказват сигнали за предстоящо домашно насилие.
Подозрителни, манипулативни и заплашващи
По-долу са изброени формите на поведение, които най-често предупреждават за домашно насилие.
- следене къде е партньорът в момента;
- емоционална манипулация;
- спонтанни отбивки до работното място или другаде, където партньорът се намира в момента;
- обаждания, за да провери къде се намира;
- окупиране на времето и вниманието на партньора;
- заплахи за отмъщение в случай на изневяра.
Опитите да се задържи партньора имат за цел да решат няколко проблема, свързани с адаптацията. Единият е да не се допусне изневяра. Учените смятат, че именно твърде голямата подозрителност и следенето са най-сериозните признаци, че занапред във връзката може да има насилие.
Взаимоотношения, които завършват фатално
За нещастие, когато в една връзка има случаи на домашно насилие, то лесно може да ескалира и да стане наистина опасно. Колкото по-ожесточен става насилникът, толкова повече жертвата ще се опитва да избяга от него. Тогава идва повратният момент, криещ огромни рискове.
В някои връзки тогава идва смъртта.
Изследване на университета в Синсинати включва 32 смъртни случая, резултат от домашно насилие, в окръг Хамилтън, Охайо. Резултатите показват, че в 83% от случаите жертвата или вече е живеела отделно от насилника, или е била на път да приключи съжителството си с него.
Въпросното проучване е едно от първите, които дават научна обосновка за отдавна лансираната теория, че най-опасният период за партньорите в една такава връзка е именно когато единият се опитва да напусне другия.
Ограничителните заповеди не предпазват жертвите от насилие
От 32-а смъртни случая, споменати по-горе:
- 91% от жертвите са жени;
- 16% са получили ограничителна заповед с цел защита;
- 36% са намерили смъртта си в присъствието на дете.
Предупредителни знаци за фатален край
В 96% от същите тези случаи учените твърдят, че е имало сериозни сигнали, алармиращи за предстоящото нещастие. Те са ги определили като рискови фактори, а именно:
- разделени партньори – 83%;
- злоупотреба с наркотични вещества – 68%;
- зачестяващо насилие – 56%;
- следене на партньора – 50%;
- криминално минало – 46%;
- заплахи за убийство – 43%;
- минали обвинения в упражняване на домашно насилие – 36%;
- насилие над дете – 33%;
- заплахи за самоубийство – 33%;
- психично заболяване на насилника – 31%;
- закупуване на оръжие – 29%;
- душене на жертвата – 29%;
- заплаха с оръжие – 25%;
- щети върху имуществото – 23%;
- нарушаване на ограничителна заповед – 23%;
- нанасяне на сериозни физически травми в миналото – 23%;
- сексуално насилие – 21%;
- насилие върху животни – 8%.
Отново виждаме, че злоупотребата с алкохол и наркотични вещества може да не е основна причина за упражняване на домашно насилие, но е сериозна предпоставка.
Планиране на бягство
Ако сте жертва на домашно насилие, е много важно да си изготвите подробен план за бягство. Не бива да напускате насилника си импулсивно и без предварително обмислени стъпки, нито когато преживявате поредния акт на насилие. Проучете всички опасности и пречки преди да опитате да го напуснете. Когато сте наясно с тях, направете своя план.
Ако имате близък или познат в подобна връзка, бъдете предпазливи, когато давате съвети. „Напусни го веднага“ не е най-разумният сред тях. Първо се информирайте добре за формите и рисковете от домашното насилие, как могат да се разпознаят знаците, че то присъства и как точно можете да помогнете.
verywellmind.com
Снимка: pxhere.com
- Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
- 10 извинения, прикриващи емоционална злоупотреба във взаимоотношенията
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
- T74 Синдром на малтретиране
- Различните форми на домашен тормоз
- Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
- Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
- Да се върне ли в България смъртното наказание
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
- Мъж в капана – когато насилникът е... тя
Коментари към Знаци, които предупреждават за възможно домашно насилие