Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Групова динамика Правилата в живота – необходими ли са

Правилата в живота – необходими ли са

от 23 фев 2020г., обновено на 18 юни 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Правилата в живота – необходими ли са - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ето какво споделя млад мъж на 28 години от Лондон относно правилата и тяхното място в живота ни.

„Наближавам 30-те и се чувствам все по-ограничен от правила. От безбройните знаци, които ми казват да стоя вдясно на ескалатора, до всички неписани правила в обществото, като например очакването, че скоро ще създам семейство, ще имам собствен дом и деца.

Имаме ли наистина нужда от всички тези правила, защо трябва да ги следвамe и какво би станало, ако не го направим?“

Има ли някой, който да не е усетил натиска, оказван от писани и неписани правила? Публични места, организации, дори взаимоотношения, изобилстват от норми и забранени неща, които сякаш диктуват живота ни.

Според професора по поведенческа психология в университета „Уоруик“ Ник Картър всъщност не всички правила, норми и навици са проблем, само онези, които са лишени от смисъл и основание да съществуват. Затова, важното е да се разграничат важните и смислени правила от останалите.

Отправната ни точка може да бъде да си представим живот без никакви правила. Нашите тела следват някои строги и много сложни биологични закони, без които нямаше да съществуваме. В момента, в който решим да напишем една дума на лист хартия, ние пак се опираме на вече измислени правила за правописа й.

Байрон е бил известен със склонността си да нарушава правилата, поне що се отнася до личния му живот. От друга страна обаче се е придържал изключително стриктно към римата и метриката в поезията. В една своя поема той пише за забранената любов, която престъпва всички правила, но се подчинява изцяло на нормите за създаване на поеми.

Правилата в спорта и играта

Замислете се дали спортистите не следват безропотно правилата в своя спорт Та дори в игрите и пъзелите те съществуват. Нищо, че са създадени с цел развлечение. Представяте ли си играта на шах или футбола без правила? Без тях тези два спорта биха били едни безсмислени занимания.

Играта без правила не е никаква игра.

Голяма част от правилата, които спазваме в ежедневието си, изпълняват същата функция като тези в игрите. Насочват ни какви са възможните ни ходове, както и какво не можем да предприемем. Дори правилото, което повтаряме на децата, да казват „Благодаря“ или „Моля“, всъщност помага за по-гладката комуникация с околните.

Други правила и норми на поведение, като това да спираме на червена светлина на светофара, да не пререждаме другите на опашка в магазина, да не замърсяваме околната среда и т.н., също имат за цел да се изгради едно по-хармонично и сплотено общество.

Зовът на хаоса

Разбира се, винаги е имало хора, за които нарушаването на правилата и живот с по-малко ограничения, изглежда примамливо. Хора, които мечтаят за общество, което няма да е управлявано от политици, или за свят, където личната свобода ще има превес: с една дума - анархия.

Проблемът с анархията е, че сама по себе си тя няма стабилна и устойчива структура. Хората постоянно и често спонтанно създават нови правила за правилно поведение, както и за комуникация и икономически обмен. И със същата бързина, с която се раждат новите, умират старите.

Спонтанното раждане на нови правила

Политическият икономист Елинор Остром (Elinor Ostrom) наблюдава същия феномен по спонтанното създаване на нови правила, когато хората трябва заедно да управляват общи ресурси, като например терен земя, рибарник или вода.

Тя открива, че заедно те създават правила за това кой колко животни може да отглежда, колко вода му се полага и какво да се направи, когато ресурсите започнат да се изчерпват. Има и правила кой кого да напътства, както и как да се процедира, когато възникне спор. Тези правила не са създадени от по-висшестоящи и не са спуснати, дори напротив – те често са резултат от общите нужди на хората.

Желанието да се отменят безсмислените или потискащи правила е напълно разбираемо. Все пак без правила и човешката склонност да се придържаме към тях, хората щяха да живеят в истински хаос. Тази предразположеност на човека да следва и затвърждава правила лежи в основата на социално-икономическия живот.

Следват ли правила животните?

Нашето отношение към правилата е уникално и не се среща при нито един животински вид. Разбира се, много животни се държат по точно определен начин в дадени ситуации – например чудатият и изтънчен танц на ухажване, който мъжката райска птица изпълнява пред женската. Тези ритуали обаче са заложени в тях генетично, не са измислени от предишни поколения. Докато хората създаваме и затвърждаваме правилата, наказвайки нарушителите им, то шимпанзетата, нашите най-близки родственици, не го правят. Маймуните може и да си отмъстят, ако някой открадне храната им, но по принцип не биха наказвали нарушителите.

Първите правила

При хората правилата започват да играят роля още в ранна детска възраст. Според проведени експерименти до 3-годишна възраст децата могат да бъдат научени на основните правила в дадена игра. Нещо повече: по време на експериментите те използват кукла, която нарушава правилата на играта. Тогава децата започват да я критикуват и да й казват, че това не е редно. Те дори опитват да я научат какво точно трябва да направи.

Макар често да се изправяме срещу тях, се оказва, че правилата са заложени в нашата ДНК. Ако не умеехме да ги създаваме и спазваме, може би нямаше да оцелеем като вид. Ако всеки от нас трябваше да оправдава съществуването на определено правило, като например защо в едни страни шофьорското място е вдясно, а в други – вляво, защо казваме „Моля“ и т.н., щяхме да потънем в дълбини, от които не може да се изплува. Вместо това всички ние имаме способността да свикваме и възприемаме лингвистичните и социалните правила, без да задаваме твърде много въпроси, като просто знаем, че „така се прави.“

Правилото – инструмент на тираните

Трябва обаче да бъдем много предпазливи. Освен всичко останало, ние, хората, имаме силно желание да наложим, понякога насилствено, определена форма на поведение – да свалим шапка в църквата, да стоим прави, докато звучи химнът. Без значение дали има смисъл и обосновка в тях. В човешката психология е дълбоко вкоренен следният модел на разсъждения: „Така правим всички.“ в „Така трябва да правим всички.“

Риск 1: Правилата набират инерция

Една от опасностите, която крият правилата е, че те могат да набират сами скорост. Хората могат да станат толкова крайни защитници на определен дрескод, хранителен режим или религиозен ритуал, че да очакват и изискват възможно най-строгото наказание за всеки, който дръзне да ги наруши.

Привържениците на политически идеологии и религии, също както и авторитарните началници и партньорите насилници, следват един принцип – правилата трябва да бъдат спазвани, защото самите те представляват правилата.

Дори критикуването им само по себе си е основание за наказание.

Риск 2: Промъкването на нови и нови правила между старите

Добавянето на допълнителни ограничения и правила в един момент отнема от личната ни свобода.

Така например ограниченията по реновирането на стари сгради с историческа стойност могат да не позволят каквито и да е ремонтни дейности и накрая сградата да се срути.

Наредбите, свързани с откриването на нови лекарства, могат да бъдат толкова строги, че учените да се откажат от опитите да създадат жизненоважен медикамент.

Пътят към ада е осеян с добри намерения. И не само. Той е обозначен с безброй правила, без да се предвиждат последствията.

Отделният човек, както и цялото ни общество, се бори ежедневно с наложените правила. Трябва да бъдем бдителни. Невинаги те са създадени за всеобщото благо, особено онези, които дискриминират, наказват или заклеймяват група хора. Тогава правилата се превръщат в средство за упражняване на тирания.

Правилата следва да се основават на нашето съгласие. Ето защо може би най-добрият съвет е да следваме повечето от тях, но винаги да се питаме защо го правим.

Източник:

theconversation.com

  • снимка: pikrepo.com

 

Още по темата:
  • Защо хората не носят предпазни маски срещу COVID-19 въпреки препоръките – обяснението на психолозите Защо хората не носят предпазни маски срещу COVID-19 въпреки препоръките – обяснението на психолозите
  • Една сериозна приказка за алчността Една сериозна приказка за алчността
  • Защо хората се държат лошо с по-добрите и по-щедрите от тях? Защо хората се държат лошо с по-добрите и по-щедрите от тях?
  • Що е то концепция за социалния часовник и как се променя тя Що е то концепция за социалния часовник и как се променя тя
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОБЩЕСТВЕНАТА ОПАСНОСТ И БЪЛГАРСКОТО НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО - БОРИС ВЕЛЧЕВ - СИЕЛА
17.00лв.

ОБЩЕСТВЕНАТА ОПАСНОСТ И БЪЛГАРСКОТО НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО - БОРИС ВЕЛЧЕВ - СИЕЛА

ИНСПЕКЦИЯТА - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
17.90лв.

ИНСПЕКЦИЯТА - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА

СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
14.95лв.

СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС

ДАМИ КАНЯТ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

ДАМИ КАНЯТ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС

НАРЪЧНИК НА МЛАДАТА ДАМА ЗА СКАНДАЛИ - СОФИ ЪРУИН - СИЕЛА
18.00лв.

НАРЪЧНИК НА МЛАДАТА ДАМА ЗА СКАНДАЛИ - СОФИ ЪРУИН - СИЕЛА

СЕМЕЙНИ РАЗПРАВИИ - ИВАЙЛО ЗНЕПОЛСКИ - СИЕЛА
18.00лв.

СЕМЕЙНИ РАЗПРАВИИ - ИВАЙЛО ЗНЕПОЛСКИ - СИЕЛА

Нов

Коментари към Правилата в живота – необходими ли са

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Правилата в живота – необходими ли са
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:06
    Коментирайте "Правилата в живота – необходими ли са"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Групова динамика
  • 5 неписани правила при кикбокс и муай тай тренировките, които трябва да спазвате
  • Как да дишаме правилно по време на тренировка
  • 9 фитнес правила, които фитнес инструкторите искат да запомните
  • "Изпаряващите се хора" на Япония - истински истории от изчезнали японци
  • Една сериозна приказка за алчността
  • Чашите и правилната им употреба (Първа част)
  • История на необичайните култури, етноси и народи
  • Пет прости правила за правилно хранене
  • Защо хората се държат лошо с по-добрите и по-щедрите от тях?
  • Правила за още по-ефективна тренировка за крака
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Минимализъм - бихте ли се разделили с излишното в живота си?

преди 2299 дни, 5 часа и 23 мин.

Какво мислите за живота на калайджиите?

преди 2606 дни, 5 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 11 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 11 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival