Ръководство за спокойни родители: Как да контролираме емоциите си при сблъсък с детето
Ако сте от родителите, израснали през 80-те и 90-те години, може би си спомняте как са ви учили да реагирате при пожар: „Спри, легни на земята и се търкаляй“. Чрез тази команда ни учеха какво да направим, ако дрехата ни наистина започне да гори. Стъпките бяха само три и при това лесно изпълними.
Гневният пристъп или избухването не се различават толкова много от пожара. Може би единствено по това, че не застрашават непосредствено живота на човека.
Предлагаме ви подход, благодарение на който лесно можете да се превърнете в позитивен и умерен възрастен, особено на прага на лятото, когато прекарваме повече време с децата си.
Натиснете „Пауза“
Когато детето ви се държи неприемливо и бойкотира опитите да му покажете кое е правилно и кое - не, е напълно нормално да сте ядосани или гневни. Тук е мястото да натиснете бутона за пауза и да не позволите на най-нелицеприятните си импулси да определят развоя на събитията.
Нека наречем този етап „осъзната пауза“. Насочете цялото си внимание към себе си и емоциите, които изпитвате. Можете да затворите очи и да дадете определение на емоционалното си състояние. Бихте могли да излезете от стаята, за да си осигурите физическа дистанция.
И тъй като нашето поведение е модел за подражание, по-добре обяснете на малчугана какво и защо го правите. Например „Започвам да се ядосвам, затова мисля да отида в другата стая и да опитам да се успокоя.“
(Из)хвърлете негативните емоции
В случай на пожар човек трябва да се хвърли на пода, за да изгаси огъня. Когато става въпрос за напрегната ситуация между родител и дете, съветът на терапевтите е да се отървете възможно най-бързо от негативните чувства, като се отдадете на занимание, което ви успокоява и ви дава усещане за свързаност.
Можете да включите и детето, като му кажете: „Имам нужда да се успокоя. Искаш ли да поиграем на онази игра с ръцете? (Играта помага да възстановите дишането си и да се отпуснете. Представете си, че дланта ви е торта за рожден ден, а пръстите – свещички. Духнете бавно и леко по посока върха на всеки пръст, така както духате свещичките.
Осигурете си физически контакт с детето
Ако пламне дрехата ви, е много важно да се търкаляте по земята, докато загасите пожара. Когато говорим за общуване с дете, търкалянето всъщност представлява споделените моменти, когато се свързвате с него.
Ако искате да научите повече за свързването с детето, можете да прочетете книгите на Тина Пейн Брайсън и Дан Сийгъл „Дисциплина без драма“, „The Yes Brain“ и „The Whole-Brain Child“. Според тях в основата на позитивното родителство стои връзката ни с нашите деца, когато са емоционално нестабилни и не успяват да овладеят емоциите си.
Свързаността ще помогне и на самите вас, когато сте разстроени. Помнете, че свързването/ сближаването се случва, едва когато и двете страни са споделили какво чувстват и напрежението е отминало. Тогава можете да потърсите път обратно към отрочето си. Един вариант е да правите онова, което прави то (огледално поведение).
Физическият контакт също е от голямо значение. Можете да прегърнете детето, да му кажете, че го обичате и да му припомните какво очаквате от него и какво в поведението му ви напряга и разстройва.
Честността е ключов елемент в отношенията както между възрастните, така и с децата. Когато сте много уморени например, просто си го признайте.
Още по-добре би било да покажете на малчугана, че има начин да ви облекчи. В случаите, когато обяснявате нещо важно, му кажете: „Можеш ли да ме изслушаш внимателно, моля те“.
Ако къпането се превръща в „укротяване на опърничавия“, реагирайте с думите „Наистина съм много уморен. Не ми е особено приятно, когато не спазваш правилата в банята.“
Пауза, освобождаване от негативните емоции и свързване с детето
Стъпките са съвсем прости и могат да ви помогнат да преодолеете трудни ситуации, свързани с възпитанието на вашето дете.
Допълнителен плюс на подхода е, че демонстрира нагледно как то самото би могло да се справи с разрушителните си емоции. Накратко, ходът е полезен за цялото семейство.
Лятото вече дойде, а с него едновременно безценните, но понякога и изнервящи, моменти с децата ни. Следващия път, когато усетите, че нещата излизат извън контрол, просто си спомнете за трите стъпки. Благодарение на тях ще бъдете по-добър и ефективен родител и няма да позволите на моментното ви състояние да провали деня ви.
Пожарът е просто метафора. Или поне донякъде. Всяко дете има потенциала да запали в нас такъв огън, че наистина да имаме спешна нужда от бързото му погасяване.
Помнете, че е нужно време. Правете малки, но сигурни стъпки в правилната посока – спокоен родител, спокойно дете, щастливо лято.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ПОСЛЕДНАТА КРАЛИЦА - ЕЛИЗАБЕТ ФРИМЕНТЪЛ - ХЕРМЕС
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ ПРОТИВ КОНФЛИКТИ 50 мл
РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БРЕМЕННОСТТА - МАРДЖЪРИ ГРИЙНФИЙЛД - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Лесни техники за контрол на гнева и раздразнението
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- 6 важни неща, които децата имат нужда да получат от родителите си
- Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
- Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
Коментари към Ръководство за спокойни родители: Как да контролираме емоциите си при сблъсък с детето