Сексуалният тормоз: 4 черти на насилниците
През последните години често чуваме истории за сексуален тормоз и ужасяващите последици от него върху жертвите – било то мъже или жени. Освен обаче хилядите статии, състоящи се от извиненията на извършителите, рядко разбираме какво ги е подтикнало да извършат непристойните действия. А всички ние си задаваме въпросите:
Какво всъщност са си мислили? Как може да не са осъзнали, че вършат нещо неправилно?
Преди да анализираме чертите на извършителите на сексуален тормоз, първо ще дефинираме какво е сексуален тормоз.
Съществува мит, че сексуалният тормоз е малко по-лека версия на сексуалното насилие. Според практикуващия клиничен психолог д-р Елън Хендриксен това не е достатъчно изчерпателно обяснение.
Сексуалният тормоз е обвързан с йерархичната структура в работната среда и възможностите за напредване в кариерен план. Извършителят на злодеянието държи в ръцете си ключа към успеха и провала, което поставя жертвата в невъзможна позиция – или се подчинява на висшестоящия и изтърпява тормоза, или се противопоставя и бива наказан/а. Тази безнадеждна ситуация представлява жестока комбинация от власт, контрол и заплашване. |
Поради това сексуалният тормоз може да включва унизителни коментари, настоявания за сексуални услуги, нежелани сексуални опити за сближаване, както и сексуално насилие (което представлява всеки принудителен сексуален акт, в който човек участва против волята си, като към това се прибавя и сексуалното докосване).
Сексуалният тормоз се различава от нежеланото сексуално внимание, което се свързва с неприятни свалки и коментари, чиято основна цел обаче не е да унижат или сплашат получателя. Сетете се за неловки реплики като "Не съм от тук. Ще ме упътиш ли към апартамента си" на мъжа на бара – това е случай на нежелано сексуално внимание, но ако подобни думи излизат от устата на шефа ви, то тогава е сексуален тормоз.
Важно е да се отбележи, че невинаги жените са жертвите, а мъжете извършителите, въпреки че това е разпределението на ролите в по-голямата част от случаите. През 2016 г. американска агенция (Equal Opportunity Employment Commission), която отговаря за законите, свързани с дискриминацията на работното място, съобщава, че от близо 13,000 обвинения в сексуален тормоз около 83% от тях са подадени от жени.
Така че кои са тези шефове, които проявяват недопустимо държание спрямо подчинените си?
Според д-р Елън Хендриксен повечето извършители притежават сходни личностни черти, които ги карат да смятат, че действията им са приемливи.
Отличителна черта №1: Тъмната триада
Тъмната триада съдържа в себе си три личностни черти – нарцисизъм, психопатия и макиавелизъм. Със сигурност преди сте чували са първите две – нарцисизмът представлява грандиозните представи за собствените възможности, комбинирано с липсата на съчувствие и силна нужда от възхищение от страна на останалите. Нарцисистите не се интересуват от това дали ги харесвате – те изпитват нужда другите да ги възприемат като могъщи и внушителни. Индивидите, притежаващи тази отличителна черта, могат да обосноват сексуалния тормоз като сексуално преживяване, което по право им се "полага". Те просто не могат да проумеят, че някой може да не ги харесва по този начин.
Психопатията се корени в две основни неща: надмощие и агресивна импулсивност. С други думи, хората с психопатични личностни черти са смели и манипулативни експлоататори. Те може да не изпитват емпатия, но са доста добри в имитацията на загриженост и съчувствие. Хората с психопатични личностни черти извършват сексуален тормоз просто защото искат. Ако пред тях се открие възможност (или те сами я създадат), те няма да се поколебаят дори за секунда.
Третият аспект на тъмната триада е макиавелизмът, който представлява ентусиазъм към най-различни форми на експлоатация, измама и манипулация, комбинирани с липса на внимание спрямо чувствата на останалите и значителна доза грандиозност.
Проучване* на повече от 2,000 участници открива, че тъмната триада е свързана със склонността към сексуален тормоз.
Отличителна черта №2: Морално разграничаване
Моралното разграничаване*** е начин, по който някои хора оправдават корумпираните си действия. Този термин е предложен за първи път от психолога Алберт Бандура. Моралното разграничаване представлява когнитивен процес, с помощта на който индивидите създават своя собствена версия на реалността, където моралните принципи не се отнасят за тях.
Често нашето поведение рефлектира ценностната ни система, но понякога чрез прилагането на морално разграничаване ние променяме дефинициите си за добро и лошо, за да оправдаем действията си.
Когато сексуалният тормоз се анализира от гледната точка на теорията за моралното разграничаване, той може да се раздели на няколко основни фази (стъпки). Д-р Елън Хендриксен представя няколко примера за всяка една фаза на моралното разграничаване в контекста на сексуалния тормоз.
- Първата стъпка включва оправданието или представянето на тормоза като допустим. Само си спомнете за думите на Харви Уайнстийн: "Аз достигнах зрялост през 60-те и 70-те години, когато правилата за поведение на работното място бяха други."
- Следва смекченото преименуване на сексуалния тормоз като определението на Бил Козби за престъпните си действия просто като рандеву.
- Третата стъпка се състои в преместване на вината и отговорността към неща, които са извън контрола на извършителя – според Уайнстийн поведението му е продукт на културата от 60-те години.
- Най-накрая следва дехуманизация на жертвата, която включва обвиняване на потърпевшия за случилото се. Към тази фаза могат да бъдат добавени всякакви коментари от сорта на: "Тя си е виновна сама. Защо е носила къса пола?".
- Крайният резултат е, че извършителите спят спокойно през нощта, защото са оправдали своите постъпки чрез прилагането на морално разграничаване.
Отличителна черта №3: Работа в доминирана от мъже сфера
Сексуалният тормоз е често срещан при традиционно мъжките професии като военната служба, полицията, хирургията и от сравнително скоро време високите технологии и най-важните позиции в шоубизнеса.
Изследване**** от 1989-а показва, проведено от Нанси Бейкър (Nancy Baker) и нейните колеги, че това явление не е никак ново. Близо 100 жени, работещи във фабрика като машинистки (позиция, доминирана от мъже), много по-честo се оплакват от сексуален тормоз отколкото жените, които работят на поточната линия (позиция с приблизително еднакъв процент на работници от двата пола).
Отличителна черта №4: Враждебно отношение към жените
Според някои хора индивидите, извършващи сексуален тормоз, са объркани и желаят да установят връзка, но просто не притежават необходимите уменията да го направят по подходящ начин.
Проучване** от 2012 г., проведено от учени от Университета Бийлефелд в Германия, се опитва да открие дали наистина става въпрос за недоразумение или умишлено поведение. Изследователите назовават първото с термина ориентация към краткотрайни връзки, докато второто те наричат враждебен сексизъм, който не служи като тактика за намиране на сексуален партньор, а като метод за сплашване на жените.
В същността си експериментът представлява следното: учените молят 100 хетеросексуални мъже (студенти в университет) да проведат редица онлайн разговори с Джулия (атрактивна 23-годишна жена). При всяка обмяна на реплики участниците имат правото да избират между три различни предварително подготвени съобщения, които да пратят на Джулия.
На мъжете също така е казано, че самият експеримент представлява тест за проверка на паметта, като Джулия ще бъде питана за съдържанието на разговора след това. Учените също така споделят пред участниците, че предишни проучвания са открили значителна разлика между половете в изпълнението на когнитивни задачи, като по този начин изследователите създават състезателна атмосфера.
Преди всяко съобщение мъжете избират между шега, коментар или неутрално изявление. Някои от евентуалните реплики включват възможности за проява на тормоз от страна на участниците. Например понякога шегата е сексистка: "Каква е разликата между жена в менструация и терорист? С терориста може да преговаряш." Също така са добавени и някои неловки свалки като: "Ти си шоколад, а аз обичам сладкото." Разбира се, на участниците са предоставени и неутрални изявления като: "Звучиш като оптимистичен човек." Всеки един от мъжете избира коя реплика да изпрати, като повтаря това за 20 различни случая.
Резултатите показват, че изборът да изпратят неумелите свалки е пряко свързано с ориентацията към краткотрайни връзки. Мъжете, които по-често изпращат на Джулия подобни реплики, са по-склонни да се съгласят с изказвания като "Секс без любов е окей за мен" или "Бих обмислил секса с непознат, ако е безопасен и тя е атрактивна."
Участниците, които проявяват склонност към сексистките шеги, също имат високи резултати на теста за ориентация към краткотрайните връзки, но и на теста за враждебен сексизъм, съгласявайки се с твърдения като "Жените се обиждат прекалено лесно" и "Светът би бил по-добро място, ако жените подкрепяха мъжете повече и ги критикуваха по-малко."
С други думи, сексуалните мотиви са пряко свързани с нежеланото внимание, но враждебните мотиви корелират както с нежеланото внимание, така и с тормоза. |
Ако не сте сигурни дали коментарите ви са сексистки или са просто шеги, си задайте въпроса дали бихте ги казали на друг мъж. Това представлява добър тест за изявления, които някои хора ще определят като безобидни думи или комплимент. Например супервайзърът ви не би казал на свой колега, че трябва да се усмихва повече, или че смята тялото му за атрактивно.
За да обобщим: сексуалният тормоз представлява готовност за експлоатация или манипулация, като начин за упражняване на власт над някого. Също така подобно поведение индикира проява на безсърдечност към жертвата. За щастие, цялото внимание, което се дава на жертвите на сексуален тормоз, ще допринесе за намаляването и евентуалното изчезване на неприемливата практика. |
Признаци за тормоз в детството - видео
*Virgil Zeigler-Hill, Avi Besser, Judith Morag, W. Keith Campbell (2016). The Dark Triad and sexual harassment proclivity, Personality and Individual Differences, Volume 89, Pages 47-54.
**Diehl, C. , Rees, J. and Bohner, G. (2012), Flirting With Disaster: Short?Term Mating Orientation and Hostile Sexism Predict Different Types of Sexual Harassment. Aggr Behav, 38: 521-531.
***Bandura, A. (1990). Selective activation and disengagement of moral control. Journal of Social Issues, 46(1), 27-46. doi.org/10.1111/j.1540-4560.1990.tb00270.x
****J. C. Chrisler & A. H. Hemstreet (1995), (Eds.), SUNY series, the psychology of women. Variations on a theme: Diversity and the psychology of women (pp. 175-199).
quickanddirtytips.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Различните форми на домашен тормоз
- Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
- Кубински артист изобразява насилието над деца в шокираща фотографска серия (галерия)
- Опра Уинфри: Нов ден се задава на хоризонта за всички дами, които са жертви на сексуален тормоз
- Почти 50% от лекарите са подложени на сексуален тормоз от пациенти
- „Умна“ рокля показва какво се случва на дамите в нощните клубове
- Секстинг и тийнейджъри: насоки за родители
- Всяка трета жена хирург в Англия е жертва на сексуален тормоз на работното място
- Какво е сексуално насилие и какви са последствията от него
- Как да разговаряме с тийнейджър за секс и сексуален тормоз?
Коментари към Сексуалният тормоз: 4 черти на насилниците