Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Силният натиск и анонимността като психологически аспекти във филма „Игра на калмари“ (Squid game)

Силният натиск и анонимността като психологически аспекти във филма „Игра на калмари“ (Squid game)

от 19 окт 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Силният натиск и анонимността като психологически аспекти във филма „Игра на калмари“ (Squid game) - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Освен че напряга зрителите до краен предел, хитовият сериал на Netflix „Игра на калмари“ разкрива някои много важни психологически и социологически аспекти от човешкия живот. Филмът отправя силно послание за класовите борби и капитализма в обществото. И не само. В него са заложени някои основни психологически принципи, които вероятно остават на заден план.

Натискът подобрява представянето, но до определен момент

Сериалът описва състезание между няколкостотин души, чиято крайна цел е да спечелят огромна сума пари. Те участват в познати детски игри, с тази разлика, че накрая загубилите биват „елиминирани“, или убити.

Закон на Йеркес-Додсън за ефективността по време на силен стрес

Случващото се е много точна илюстрация на връзката между натиска и представянето, описана в Закона на ефективността на Йеркес-Додсън, който двамата учени откриват преди цели сто години.

Всеки от нас знае от личен опит как се отразява напрежението върху представянето ни. Когато сме на изпит или участваме в игра, се оказва, че се справяме много по-добре, отколкото по време на подготовката за тях. Натискът и вълнението ни правят по-фокусирани и мотивирани. Когато стресът нарасне твърде много, започваме да правим грешки, които иначе не бихме допуснали. Можем да си представим зависимостта между двете с обърнат символ "U" – нараства напрежението, подобряват се резултатите. В момента, в който то достигне своя пик, нашето представяне се влошава.

Условията, при които играят участниците в „Игра на калмари“ със сигурност се доближават до десния край на символа, където натискът вече е изиграл своята роля и резултатите го доказват.

Да вземем за пример второто предизвикателство в сериала, когато играчите трябва да отделят внимателно от основата й предварително изрязана бисквитка, без да нарушат нейната форма. Задачата не изглежда сложна, но фактът, че трябва да бъде изпълнена за определено време, а наказанието при провал е смърт, определено я превръща в тежко изпитание.

Прочетете още:

  • Закон за ефективността на Йеркес-Додсън

уморена жена

Анонимността дава свобода на действие

За психолози като Алън Йърн от технологичния институт „Rose-Hulman“ особен интерес представлява това, че една организация, група от зли хора, е способна да убеди стотици други да я следват, въпреки извършените от нея хладнокръвни убийства. Идеята за южнокорейския сериал е на Хуанг Донг-хюк, който е и негов сценарист и режисьор. Решението му всички работници да бъдат облечени в еднакви дрехи и да носят маски не е никак случайно. Така те се сливат с тълпата, губят своята индивидуалност и стават анонимни. Концепцията за анонимността е в основата на психологическата теория за деинвидиуализация, или загуба на социалната идентичност.

Деиндивидуализация

Деиндивидуализацията се основава на два основни принципа. Първият гласи, че идентичността и ценностите на всеки човек се определят донякъде от групата, в която се намира. Според втория, когато хората са анонимни, тоест са загубили поне част от своята индивидуалност, те по-лесно се отъждествяват с групата. Накрая нормите, наложени в нея, надделяват над личните ценности и се превръщат в норми за отделния й член.

Експериментът на Стивън Райхер

За да докаже теорията за анонимността и промяната във възгледите, Стивън Райхер провежда експеримент, в който участват 70 студенти от направление „Наука“ и 38 – от направление „Социални науки“. Те трябва да изгледат видео, което показва вивисекция, като очакванията са младите учени да бъдат силно заинтересувани от видяното, а тези, които изучават социални науки – да не го одобрят. По-късно всеки оценява начина, по който се е чувствал, гледайки видео материала.

Студентите са поставени в различни условия. В единия случай доброволците от двете направления са разделени, докато го гледат, за да се подчертаят груповите им различия. В другия случай всички участници наблюдават вивисекцията заедно. Също така в някои ситуации те носят маски, за да бъдат анонимни.

Когато и двете групи не носят маски, оценките им са сходни, без значение дали групите са били разделени или не, което означава, че самото им разделяне не е имало особен ефект при вземането на решение.

Когато обаче студентите са с маски, средните стойности на оценките се разминават значително. Според Райхер анонимността им е довела или до засилване на собствените убеждения, или до възприемане на общите възгледи на групата.

В „Игра на калмари“ анонимността помага на работниците да изпълняват поставените им задачи. Дори за част от тях мисълта да убият някого да е била неприемлива, още по-трудно би било да пренебрегнат нормите на групата в напълно анонимна среда, особено под заплаха самите те да бъдат убити.

Популярността на южнокорейския сериал е обяснима. Филмът следва ясно установен ход, изпълнен е с напрежение и успява да утоли жаждата за кръв на зрителите. По-дълготраен ефект обаче имат социалните послания и разкритията за човешката психика, които той носи. 

Източник:

The Psychology Behind "Squid Game": https://www.psychologytoday.com/intl/blog/overthinking-tv/202110/the-psychology-behind-squid-game

Още по темата:
  • Какви фактори водят до агресия Какви фактори водят до агресия
  • Психологическият аспект на ефективното лидерство по време на криза Психологическият аспект на ефективното лидерство по време на криза
  • 13 цитата от Курт Левин – психологът, който разбра истинското лидерство 13 цитата от Курт Левин – психологът, който разбра истинското лидерство
  • Ксенофобия: определение, рискови фактори и превенция Ксенофобия: определение, рискови фактори и превенция
5.0/5 1 оценка

Коментари към Силният натиск и анонимността като психологически аспекти във филма „Игра на калмари“ (Squid game)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Силният натиск и анонимността като психологически аспекти във филма „Игра на калмари“ (Squid game)
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 11:55
    Коментирайте "Силният натиск и анонимността като психологически аспекти във филма „Игра на калмари“ (Squid game)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Какви фактори водят до агресия
  • Психологическият аспект на ефективното лидерство по време на криза
  • Ксенофобия: определение, рискови фактори и превенция
  • 13 цитата от Курт Левин – психологът, който разбра истинското лидерство
  • Поредният ужас на родителите - детската кукла Хъги Уъги пее: Прегръщай ме, докато умреш
  • С какво са по-различни компаниите, за които хората биха работили с удоволствие
  • Виртуални тълпи, форми на микроагресия и мащаби на социално засрамване
  • Социално неравенство и насилие: защо мрачният свят на „Squid Game“ е стрийминг явление
  • Предизвикателството Момо - киберзаплаха за децата
  • Колективната сила: опасностите от размиването на отговорностите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регистър на заетостта в НАП: Как да проверите вашите трудови договори онлайн

преди 27 дни, 22 часа и 39 мин.

Въвеждане на еврото - най-често задаваните въпроси и отговорите от БНБ

преди 29 дни, 14 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 20 часа и 6 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 12 часа и 47 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 19 часа и 39 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 2 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Постоянно отделяне на време за онлайн хазарт Постоянно отделяне на време за онлайн хазарт

Постоянно отделяне на време за онлайн хазарт

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Поредният ужас на родителите - детската кукла Хъги Уъги пее: Прегръщай ме, докато умреш Поредният ужас на родителите - детската кукла Хъги Уъги пее: Прегръщай ме, докато умреш

Поредният ужас на родителите - детската кукла Хъги Уъги пее: Прегръщай ме, докато умреш

от 08 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ШИПКА С КАРАМФИЛ 150 г БИОНИА

ДЕРМОКСЕН ХИДРА вагинални овули * 7

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДИАБЕТИЦИ 125 мл

ДЕРМОКСЕН БАКТОР вагинални овули * 7

ДЕРМОКСЕН УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН КРЕМ 20 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФИБРОЗИМ стомашно - устойчиви капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 11:29:57

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 11:28:39

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: Камелия от 03 юли 2025г. в 10:38:34

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival