Социално понятие – същност и примери
Социалното понятие съществува, но не в обективната реалност, а като следствие от човешките взаимодействия. Нямаше да го има, ако ни нямаше нас, хората.
Два примера за социално понятие са държавата и парите. Вероятно по-лесно бихме разбрали защо държавата е социално понятие, но не и защо парите също са. Държавата съществува, защото нейните граждани общуват помежду си. Ако те не бяха обединени около идеята какво представлява държавата, тя нямаше да съществува. Нужно е всички да са обединени около една и съща представа, за да се даде живот на дадено социално понятие.
Парите също нямаше да бъдат пари, ако хората не ги възприемаха като такива. В контекста на обективната реалност те наистина са част от живота ни, защото можем да ги докоснем и видим. Ако обаче всички ние не бяхме убедени в тяхната функция, те щяха да са просто парче хартия или метален диск.
>>> Психология на общността – същност и цели
Защо създаваме социални понятия?
Теорията за социалните понятия гласи, че човек ги създава, за да придаде смисъл на обективния свят, в който живее.
Пътят, по който хората обикновено стигат до формиране на дадено социално понятие, е чрез категоризиране на видяното и преживяното. Те например виждат, че някой е с различен външен вид и цвят на кожата, което ги кара да изградят социалното понятие за раса.
Или пък виждат високи растения с дебели стебла, които се разклоняват в горната си част и са покрити с листа, и ги поставят в категорията „дървета“. Тези два примера онагледяват начина, по който индивидът използва социалните понятия, както и разликите между тях.
Съществува ли дървото извън социалното понятие за дърво? Ако всички ние не бяхме обединени около твърдението, че това е дърво, щеше ли то да е по-различно за нас от всяко друго растение на земята? Ами расата? Тя съществува ли извън създаденото вече социално понятие? Бихме ли се отнасяли различно към представителите на различните раси, ако не бяхме ги диференцирали?
Социалните понятия се променят
Социалното понятие може да се базира на ценности и вярвания, които понякога се променят във времето.
Отношението към хората с различен цвят на кожата също се е променило през последните 100 години. И продължава да се променя. Все още съществува социалното понятие раса, но заложеният в него смисъл вече не е същият.
Полът като социално понятие
Преди малко повече от 50 години човекът е смятал, че мъжете и жените имат специфични роли, отговарящи на биологичните им различия. Жената е по-грижовна, ласкава, отдаваща и затова на нея е отредено мястото на майка и домакиня, която да поддържа дома и да възпитава децата. Мъжът е по-агресивен и не толкова ласкав, затова за него е по-подходящо да ходи на работа и да осигурява прехраната на семейството. Днес представата ни за ролите на двата пола е много по-различна.
В социалното понятие за пол се преплетени ролите на два фактора при формиране на поведението на мъжете и жените - заобикалящата среда и биологията. Ако полът е само социално понятие, то хората щяха да се държат така, както се очаква от тях и приписаните им роли.
Въпросът за това как влияят природата и биологията на двата пола върху тяхното поведение остава спорен. Все пак повечето експерти са на мнение, че колкото и важни да са биологичните характеристики на мъжа и жената за тяхното поведение, околната среда и взаимодействието им със света е ключово за развитието на техния мозък.
Теории за същността и ролята на социалните понятия
Първият научен труд, който насочва вниманието към социалните понятия, е „Разум, аз и общество“ на американския социолог Джордж Мийд. Според него човекът, като социално същество, формира своята реалност въз основа на взаимодействията си с околните.
Стъпвайки на твърдението на Мийд, през 1966 г. социолозите Питър Бергер и Томас Лъкман за първи път използват термина „социално понятие“. Така те поставят началото на напълно ново за социологията течение.
С течение на времето броят на учените, които се интересуват от теорията за социалните понятия и я развиват, се увеличава. През 2012 г. известният психолог Дейв Елдър-Вас публикува своята книга „The Reality of Social Construction“, в която твърди, че идеята за социалните понятия е съвместима, а не в противоречие, с реалистката социална теория, и, че двете гледни точки имат своето място в областта на социологията.
What Is a Social Construct?: https://www.verywellmind.com/definition-of-social-construct-1448922
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАЙ ПАН (I И II) - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
СВЕТЪТ В КРАКАТА Й - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
НАВИК ДА УБИВАШ - ЛЕВ ПУЧКОВ - ХЕРМЕС
ДОМИНА - Л. С. ХИЛТЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Миграцията и диференциация на човешките раси
- Негроидната раса като част от историята на човешката еволюция
- Особености на австралоидната раса
- Цвят на кожата
- История на човешките раси
- Място на хората от бялата раса в историята на човешката еволюция
- Място на азиатската раса в историята на човешката еволюция
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Капоидната раса като част от историята на човешката еволюция
- Мънистен пиксел арт – креативно и бюджетно хоби за малки и големи
Коментари към Социално понятие – същност и примери