Най-пренебрегваната форма на грижа за себе си – финансовата
Кой е най-добрият съвет, който можем да дадем на човек, относно грижата за себе си? Да спортува редовно? Да медитира? Да намери истинската любов? Да осигури повече време за себе си? Да постигне целите си? Да, всички тези неща са важни, но една от основните грижи за себе си е финансовата, включително способността за изкарване на собствения си хляб.
Освен ако човек няма доверителен фонд или друг надежден източник на доходи, изграждането на умения за спестяване на пари и осигуряване на сигурна финансова основа трябва да е основен приоритет. Физическото и психическото здраве, качеството на живот и дори самочувствието са свързани поне отчасти с това.
Какво представлява грижата за себе си?
Бюлетинът на Харвардското медицинско училище предлага полезна дефиниция: „Далеч от просто да се поглезите, грижата за себе си е холистичен подход към по-добро здраве, базиран на възприемане на навици за здравословен начин на живот“. Техните препоръки обаче се фокусират единствено върху физическото здраве.
Не че не е важно човек да се поглези. Кой не се нуждае от почивка от работата и семейните задължения от време на време? Масажите са отлична опция за самообгрижване, а упражненията и добрите взаимоотношения са магически еликсири, които насърчават здравето на мозъка, дълголетието, психическото и физическото здраве, наред с много други предимства.
Но масажите или дори релаксиращата разходка са моментни, докато уменията за спестяване на пари и осигуряването на финансова основа е грижа за цял живот.
Въпреки това финансовият аспект често се пренебрегва в разговорите относно грижата за себе си. Например в статията „Седемте стълба на грижата за себе си“ описаните типове са умствена, емоционална, физическа, развлекателна, социална, духовна и грижа за околната среда, като финансовата не се спомена изобщо.
>>> 5 аспекта на грижата за себе си
Недостатъци вследствие на финансови проблеми
Може би е твърде очевидно, но без достатъчно пари, за да се издържа човек, животът е безкрайна борба за оцеляване. Свързването на двата края изисква постоянно жонглиране – решаване коя сметка е с приоритет, претегляне на всяка покупка и проблеми при всеки неочакван разход.
Но има някои недостатъци, които не са толкова очевидни, включително:
- Постоянният стрес може да повлияе негативно върху психическото здраве. Бедността оказва напрежение на всеки, който трябва да се справя с нея, категоричен е икономистът Сендхил Мулайнатан.
- Паричните проблеми могат да окажат влияние върху волята, преценката и дори върху интелигентността.
- Финансовата несигурност може да влоши здравето на мозъка.
Нищо чудно, че Марк Твен е казал: „Липсата на пари е коренът на всяко зло“.
Ползи от печеленето и притежаването на достатъчно парични средства
Наличието на финансови средства предлага множество предимства, включително по-спокоен начин на живот. Следните ползи надхвърлят очевидните:
- Когато не се налага на човек да мисли постоянно за пари, психическото му здраве е по-добро.
- Доброто финансово положение може да осигури масажи, фитнес оборудване, здравословна храна, отдих, образование, медицински грижи.
- Взимането на лоши решения няма да навредят толкова на банковия баланс.
- С придобиването на умения човек натрупва повече самочувствие.
- Наличието на достатъчно финанси предоставя повече възможности за избор при пенсиониране.
- И накрая, скорошно проучване разкрива, че повечето пари наистина корелират с повече щастие, дори над нивото, на което се задоволяват основните нужди.
Разбира се, никой не твърди, че всичко, от което човек се нуждае, са пари. Те са необходими, но не са достатъчни. Взаимоотношенията, здравето, целите и удоволствието са всички аспекти на грижата за себе си, които допринасят за балансиран и смислен живот. Дори човек никога да не намери перфектната работа или да не спечели купища пари, ще знае, че може да разчита на себе си – за доходи, цел в живота и основни нужди.
The Most Overlooked Type of Self-Care: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/changepower/202307/the-most-overlooked-type-of-self-care
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНАЛИЗ НА ФИНАНСОВОТО СЪСТОЯНИЕ НА ДИАГНОСТИЧНО КОНСУЛТАТИВНИТЕ ЦЕНТРОВЕ (ДКЦ) - ЛЮБОМИРА КОЕВА-ДИМИТРОВА
ТАЙ ПАН (I И II) - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
СВЕТЪТ В КРАКАТА Й - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
НАВИК ДА УБИВАШ - ЛЕВ ПУЧКОВ - ХЕРМЕС
ДОМИНА - Л. С. ХИЛТЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Финансовият стрес е свързан с липса на комуникация между партньорите
- Мънистен пиксел арт – креативно и бюджетно хоби за малки и големи
- 10 бездомни хора, които са спечелили от лотарията (1 част)
- Според управителя на НЗОК недостигът на пари в касата е заради лекарствата
- Спестете пари с помощта на този гениален трик
- Как да научим детето си да борави правилно с парите?
- След Brexit се очакват постъпления от милиарди лири за здравеопазване във Великобритания
- Омбудсманът и здравният министър обсъдиха оздравителен план за врачанската болница
- Дрога, бактерии и вируси се разпространяват по банкнотите
- Двойките, които пилеят повече пари за сватба, се развеждат по-често
Коментари към Най-пренебрегваната форма на грижа за себе си – финансовата