Съвети за родители със синдром на дефицит на вниманието
Акценти
|
Родителите, които страдат от синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ), обикновено не могат да управляват ефективно своето време и трудно се съсредоточават. Те изглеждат сякаш контролират ситуацията, но всъщност ежедневието им е хаотично – пропускат срещи, забравят уговорки, не успяват да наложат правила у дома и не могат да изпълняват задълженията си.
Когато родител със СДВХ е подложен на стрес, той реагира гневно на иначе безобидни и незначителни провокации. За да се освободи от емоционалното напрежение, той неволно става груб или твърде строг с децата си, за което съжалявам на по-късен етап.
» Разказ от първо лице за СДВХ: „Разговорите с детето вътре в мен ми донесоха покой“
Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност при възрастни
Въпреки че част от възрастните, които страдат от психичното разстройство, не отговарят на някои от критериите за поставяне на диагноза, животът им не е никак лек. Физическото им здраве често е влошено, не умеят да общуват с околните и изпитват финансови затруднения.
Изследванията разкриват, че през последните десет години броят на възрастните пациенти със СДВХ е нараснал, която вероятно се дължи на по-добрата осведоменост и възможността за извършване на клинична оценка.
Как синдромът на дефицит на вниманието се отразява на родителството
СДВХ неизбежно се отразява на начина, по който страдащият отглежда детето си. Два са моделите на поведение на такъв родител:
- строг, често крещи на детето, реагира бурно и налага тежки наказания;
- твърде либерален, непоследователен в изискванията си, не поставя граници.
Неговите реакции са продиктувани от характерните за пациентите със СДВХ признаци на импулсивност, затруднена регулация на интензивните емоции и разсеяност.
Специалистите по психично здраве обаче уточняват, че, въпреки своята избухливост, родителят със СДВХ може да бъде мил, грижовен и любвеобилен.
Интересен факт е, че между родител и дете, страдащи от психичното заболяване, съществува още по-голяма близост, изградена именно на общото между тях. Възрастният изпитва по-силна емпатия към малчугана, защото е добре запознат с трудностите, през които минава, и може да играе с него по-пълноценно, тъй като разбира добре от какво се интересува и какво иска.
Практически съвети за родители, диагностицирани със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
Да отглеждате дете и да се борите с предизвикателствата, които синдромът ви поднася, понякога е много трудно. Докато за малчуганите със СДВХ налагането на ясни правила и граници, награждаването за добро поведение и качественото прекарване на време заедно са успешни стратегии, то възрастните не могат да ги приложат сами върху себе си.
Ето какво можете да направите, за да се справяте по-добре с родителските си задължения.
Потърсете професионална помощ
Ако не сте сигурни, че страдате от психичното разстройство, е най-разумно да се консултирате със специалист. Семейният лекар и психиатърът могат да ви предпишат медикаменти, а психологът – да ви назначи когнитивно-поведенческа терапия, която е с доказан положителен ефект върху възрастни пациенти със СДВХ.
Можете да потърсите и онлайн курсове, насочени към родители с дефицит на вниманието.
Бъдете благосклонни към себе си
Помнете, че психичното разстройство засяга специфични области в мозъка и много често се наследява. Ако разберете, че детето ви страда от СДВХ, не се обвинявайте и не търсете грешки в родителския си подход.
Да отгледаш дете е много отговорна и трудна задача дори и за хора, които са напълно здрави. За родители, които са диагностицирани с психичен проблем, отговорността е още по-голяма, особено ако и детето е наследило същото заболяване. Напълно нормално е понякога ситуацията да е извън вашия контрол. Имате право да изпитвате негативни емоции и да помолите близки и приятели за помощ.
Усвояването на техники за справяне може да има двоен ефект – да помогне на вас и да покаже нагледно на малчугана как самият той би могъл да се справя с неприятните ситуации.
Използвайте инструменти за по-добра организация на ежедневните задачи
Календарите, планерите и списъците за пазаруване са много полезни за пациенти със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Ако си записвате задачите и срещите, шансът да не ги забравите е много по-голям, дори и да не проверявате списъка. Някои изследвания сочат, че тези техники могат да предпазят родителите със СДВХ от гневни изблици и налагане на ненужни наказания.
Подходете проактивно към повтарящите се проблемни ситуации
Добре би било да анализирате конфликтните ситуации, които често се повтарят в ежедневието, и какви са причините за тях. Помислете дали няма начин да ги избегнете или овладеете. Едни и същи ли са обстоятелствата? Къде се намирате, когато възникват? Какво се случва преди и след това?
Отговорите на тези въпроси ще ви помогнат да идентифицирате тригерите и да ги потиснете следващия път, когато сте на път да загубите контрол. Например, ако забелязвате, че детето ви става нервно и агресивно, когато е отегчено, можете да си подготвите чанта с различни занимания и игри, която да ви спасява в напрегнати моменти.
Променете нагласите и отношението си към детето
Психолози твърдят, че родителят със СДВХ е по-склонен да обвинява детето си. Той може например да си каже, че то нарочно е разляло млякото. Тази нагласа кара възрастния да реагира твърде остро и да налага наказания, неадекватни на постъпката.
Ако и вие често обвинявате малчугана за допуснатите от него грешки, опитайте следващия път, когато попаднете в подобна ситуация, да изчакате преди да реагирате и да се запитате дали няма причина за случилото се. Възможно е детето да е било твърде развълнувано и да е разляло млякото по случайност.
Добре би било също така да обръщате внимание на добрите му постъпки и да го хвалите.
Не забравяйте, че имате и положителни качества
Помнете, че въпреки своята импулсивност и разсеяност, вие можете да бъдете всеотдаен и грижовен родител. Доказано е, че позитивното родителство е пряко свързано с доброто психично здраве на детето. Развивайки своите добри страни, вие ще изградите по-силна положителна връзка с малчугана.
Parenting with ADHD: 7 practical tips for success: https://theconversation.com/parenting-with-adhd-7-practical-tips-for-success-217493
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Дефицит на вниманието в зряла възраст
- Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност
- 10 съвета към родителите на деца със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
- Как да се справим със синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност на работното място
- Полезни практики при деца с хиперактивност и дефицит на внимание
- Актьорът Кит Харингтън: Успях да започна нов живот, въпреки алкохолната зависимост и диагнозата СДВХ
- Как да преборите сутрешния стрес при ученици със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
- Как да подобрите комуникацията с човек със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)
- Използвайте спрей от хамамелис и етерични масла за насърчаване на съня при деца с аутизъм и СДВ/СДВХ
- Общо 27 точкови мутации в ДНК са свързани със синдрома дефицит на вниманието и хиперактивност
Коментари към Съвети за родители със синдром на дефицит на вниманието