Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението

Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението

от 06 юни 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Според теорията на счупения прозорец опасната заобикаляща среда подтиква хората към извършване на престъпление.
  • Занемарената физическа среда е доказателство за безнаказаност, твърдят основоположниците на теорията Уилсън и Келинг.
  • Противниците на теорията смятат, че няма връзка между непристойното поведение и повишения риск от по-сериозни престъпления.

Теорията за счупения прозорец е развита от Джеймс Уилсън и Джордж Келинг през 1982 г. Тя гласи, че между физическата среда, в която човек живее, и вероятността той да извърши престъпление, съществува връзка.

Нейните принципи са заложени в съвременните полицейски техники и стратегии, както и в областта на поведенческата психология. Не липсват обаче и критици, според които теорията вреди повече, отколкото помага.

>>> Теория на социалното учене и как се става престъпник

Произход и същност на теорията за счупения прозорец

Името на теорията произтича от аналогия, която обяснява по простичък начин как работи човешкото поведение. Ако бъде счупен прозорец на сграда и дълго време никой не го смени с нов, то рано или късно и другите прозорци ще бъдат счупени. Непоправеният прозорец показва на хората в квартала, че чупенето на прозорци не носи последствия за виновника, защото никой не го е грижа и не предприема действия това да спре. Уилсън и Келинг смятат, че подобни дребни провинения в даден момент ескалират и подтикват хората да извършат по-сериозни, например кражба или нападение.

Физическите доказателства за немарливост, нехайство и западналост сякаш тласкат човека към извършване на престъпление. Той смята, че, след като мястото е в толкова лошо състояние, то няма проблем да безчинства или да нарушава закона. Ако хората не се впечатляват от боклука на тротоара или от занемарената постройка в квартала, то най-вероятно няма да се обадят в полицията, ако станат свидетели на наркосделка или на кражба.

ръка, която държи спрей за рисуване на графити

Приложение на теорията за счупения прозорец

Популяризирането на теорията води до промени в работата на полицаите. Те започват да проявяват „нулева толерантност“ към форми на поведение и постъпки, които не са опасни за обществото – шляене, рисуване на графити по стените и просия. Органите на реда се надяват, че арестите за непристойно поведение и елиминирането на физическите доказателства за липсата на ред и за безнаказаност ще помогнат да се създаде по-добре организирана и безопасна среда, която ще възпира потенциалните извършители на сериозни престъпления.

Теорията за счупения прозорец може да бъде приложена и в училищата и на работното място. Специалистите смятат, че подходът на нулева толерантност дисциплинира учениците и служителите, извършили дребни провинения, и създава условия за по-висока продуктивност и ефективно учене.

Позицията на критиците на теорията за счупения прозорец

По-късно проведени изследвания не намират потвърждение на твърдението, че един счупен прозорец води до много счупени прозорци. Криминалният психолог Дейвид Цал пояснява: „Теорията представя по твърде опростен начин причините за извършване на престъпление, като се фокусира основно върху видимите признаци на безредие. Тя не обхваща социално-икономическите фактори и ниската образованост, които обаче са сериозни предпоставки за криминални прояви.“

Когато учените включат и тези фактори, връзката между средата на безредие и повишения риск от извършване на престъпление изчезва.

Доклад от 2016 г. на Нюйоркската полиция сочи, че строгите мерки за въвеждане на ред в средата на живеене не се отразяват на ръста на престъпността. Между 2010 г. и 2015 г. призовките, издадени от полицията, за контейнери за смет, оставени отворени, управление на велосипед по тротоара или уриниране на публично място намаляват с 33%.

Резултатите показват, че всъщност в периода, когато полицаите спират да упражняват толкова строг контрол върху хората с дребни провинения, ръстът на сериозни престъпления и обири спада.

тротоар с павета и пейки

Обратният ефект върху хората от малцинствени групи

„Няма доказателства в подкрепа на теорията за счупения прозорец. Да се арестуват бездомни или бедни хора не решава самия проблем“, твърди терапевтът Кимбърли Шашуа, която работи с тийнейджъри и младежи от маргинализирани групи.

Според психолога Дейвид Цал фокусирането върху изрисуваните графити или просията не само не води до намаляване броя на тежките престъпления, то се използва като инструмент срещу маргинализираните общности. Усилията на органите на реда са насочени към хората с най-ниски доходи, които в повечето случаи са от малцинствата.

Специалистите смятат, че тази тенденциозна политика се наблюдава донякъде защото няма обективни методи за измерване степента на безредие на заобикалящата среда. Така е много по-лесно да се набедят представители на определени групи и контролът да се концентрира единствено върху тях.

Проучванията разкриват, че властите, а и обществото, възприемат квартали, чиито жители са основно от афро- или латиноамерикански произход, като опасни и занемарени. Според полицейските доклади обаче ръстът на престъпност и физическите доказателства за безредие там не се разминават особено с тези в кварталите с преобладаващо население с европеиден произход.

Расовата и класовата дискриминация са причина някои форми на поведение като консумацията на алкохол и безцелното шляене по улиците да се смятат за непристойни. Ако човек пие алкохол или безделничи в затворени пространства – у дома или в бара, поведението му се приема за нормално. Ако го прави в парка например, е възможно да бъде обвинен в шляене или консумация на алкохол на публично място. С други думи, едни и същи действия се възприемат по различен начин в зависимост от мястото, където са предприети.

>>> Гените или заобикалящата среда определят личността

Как влияе физическата среда на поведението

Разбира се, никой не би могъл да отрече, че физическата среда, в която живеем, определя до известна степен поведението ни. Цал отбелязва: „Чрез заобикалящата ни среда ние се запознаваме със социалните норми, които влияят на нашите действия. Когато виждаме, че другите спазват определени социални норми, ние се опитваме да напаснем поведението си към тях.“

Ако някой види боклук, изхвърлен на улицата, може би наистина е по-вероятно и самият той да изхвърли своята ненужна хартийка, вместо да потърси кошче за отпадъци. Дори и да го направи, не означава, че поведението му ще ескалира и някога ще обере жилище или пък ще нападне човек. Да не забравяме, че понякога изхвърляме отпадъка си на непозволени места просто защото няма достатъчно кошчета. В случая поставянето на повече кошчета би решило проблема.

Цал е на мнение, че проектирането на средата, в която живеем, също влияе на човешкото поведение и действия (примерът с кошчетата за отпадъци е красноречив).

тийнейджърка със зимна шапка, която кара скейтборд

Как да създадем положителна и безопасна заобикаляща среда

Престъпността може да бъде ограничена чрез изкореняване на причините за бедност и социално неравенство, които често подтикват хората към извършване на престъпление. В същото време поддържането на публичните пространства в чист и спретнат вид също би могло да има положителен ефект върху тяхното поведение.

„Положителната среда на живот дава възможности за пълноценни взаимодействия и взаимопомощ между членовете на общността. Достъпът до зелени пространства, кътове за отдих и услуги за подобряване на психичното здраве е от ключово значение за общото здравословно състояние и благополучието на човека“, пояснява Цал.

Когато имаме достъп до по-положителна заобикаляща среда, е по-вероятно да живеем здравословно. Наличието на велоалеи например може да подтикне някой да се качи на велосипеда, а баскетболните игрища пък са чудесен начин не само за поддържане на добра физическа форма, а и за общуване с други хора.

Отделният индивид също разполага с възможности да направи средата, в която живее, по-благоприятна. Той може да участва в проекти на своята общност или в доброволчески инициативи на местни организации, да поддържа комуникация със съседите си и да съдейства на властите, когато е необходимо. Не бива да подценяваме важността и на личната инициатива. Всеки от нас може да вдигне боклука, изхвърлен от някой друг на улицата, да засади дръвче или да обсъди със съседите си как могат да облагородят градинката пред блока. 

Източник:

Broken Windows Theory: https://www.verywellmind.com/broken-windows-theory-7550632

Още по темата:
  • Какво е ментална ригидност Какво е ментална ригидност
  • Как напредващата възраст променя ума ни Как напредващата възраст променя ума ни
  • 5 техники за изграждане на силна самодисциплина 5 техники за изграждане на силна самодисциплина
  • Трудна комуникация: как да се справим с проблемните хора Трудна комуникация: как да се справим с проблемните хора
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

1001 КРИМИНАЛНИ ЗАГАДКИ - ХЕРМЕС
11.00лв.

1001 КРИМИНАЛНИ ЗАГАДКИ - ХЕРМЕС

ПОСЛЕДНАТА ТАЙНА - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
19.95лв.

ПОСЛЕДНАТА ТАЙНА - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС

РЕКЕТ - ЕВГЕНИЙ ТОДОРОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

РЕКЕТ - ЕВГЕНИЙ ТОДОРОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 22:41
    Коментирайте "Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Какво е ментална ригидност
  • Когнитивно-поведенческа терапия
  • Лайфстайл лечение
  • Вредната храна оказва значителен ефект върху здравето и поведението ни
  • 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
  • Пасивно-агресивните хора и техните отровни усмивки
  • Как различните страни наказват изнасилвачите
  • Разпознавайте източника на нерационалните мисли, страхове, вярвания и поведения
  • Функции и задачи на Детска педагогическа стая
  • 10 страни, в които жените нямат никакви права
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

*Ашваганда и хормоналният баланс при жените: Как билката влияе на менопаузата и ПМС

преди 284 дни, 7 часа и 12 мин.

Виното дали влияе по време на диета?

преди 2427 дни, 11 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 6 часа и 52 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 23 часа и 34 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 6 часа и 25 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 13 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival