Тишината и почивката са от решаващо значение за психичното ни здраве
Почивка за тялото и ума, дълбок сън, мълчание, усамотение... Ах, как хубаво звучат тези думички, нали? Тишината и почивката са лукс в наши дни. Ако обаче искаме да се грижим за здравето си, е нужно да правим всичко възможно да намираме време за тях.
Тишината и почивката са два скъпоценни ресурса, застрашени от изчезване. Те са подарък, който си даряваме само когато графикът и отговорностите ни го позволяват. Важно е да подчертаем дебело, че те всъщност са основни фактори за нашето психично благополучие. Известният римски поет Овидий казва, че живот без почивка бързо избледнява. Изтощението, стресиращата и свръхстимулираща среда бавно рушат здравето и качеството ни на живот.
Повечето от нас живеят в среда с постоянен фонов шум. Трафик, разговори, машинен звук и бръмчене, влакове, самолети, телевизори и компютърни устройства. Този постоянен околен шум ни поставя в състояние на хиперактивност и притежава способност да променя настроението ни. Прави ни раздразнителни, уморени и разфокусирани.
Най-интересното във всичко това е, че ние свикваме с тази реалност. "Това е действителността.", си казваме и се примиряваме. В този хиперсвързан, бърз и недоспал свят тишината и почивката са се превърнали в лукс, който не е достъпен за всички.
Тишината и почивката поддържат мозъка ни
Знаете ли, че можем да умрем от твърде много работа? Не съществува дума за тази концепция на английски или български, но можем да я срещнем на други езици. В Япония думата е “karoshi”, в Китай - “gualaosi”, а в Корея - “gwarosa”. В тези силно индустриализирани страни, където животът е свързан с бизнеса и производителността, тишината и почивката не са просто лукс; те стават все по-оскъдни.
Липсата на сън и стресът няма да ни убият директно, но концепцията за смърт от преумора е нещо реално, тъй като липсата на сън и стресът допринасят за увеличаване на процента на самоубийства. Хората са толкова изтощени и отчаяни, че виждат самоубийството като единствено решение. В западния свят нещата са малко по-различни.
В Европа и Америка данните за преумора и самоубийства са различни. Въпреки това, съществува връзка между твърде многото работа и сърдечните заболявания, депресията, тревожността, стреса и безсънието.
Мозъкът ни се нуждае от спокойствие и тишина
Изследванията показват, че постоянният шум може да повлияе негативно на здравето и настроението ни. Например проучване, публикувано през 1975 г. в сп. „Околна среда и поведение“ (“Environment and Behavior Magazine”), показва, че децата от Манхатън, които посещават училища в близост до метрото, изостават с близо година от връстниците си. Тази констатация е доста тревожна, особено като се вземе предвид факта, че много училища се намират в оживени градски райони.
Външният шум обаче не е единственият вид шум, който може да засегне мозъка ни. Съществува и друг вид постоянен шум, който се отразява негативно на нашето здраве. Говорим, разбира се, за нашия вътрешен диалог. Този постоянен поток от мисли, тревоги, натрапчивите желания „Трябва да имам.“ и „Мога да имам.“, които препускат в ума ни през целия ден. Този „шум“ също е нездравословен и повлиява настроението ни.
Тишината и почивката са противоотровата на съвременния живот. Те поддържат хармонията между мозъка и нашето автентично аз.
Сънят — още един „лукс“, застрашен от изчезване
Проучване на д-р Дейвид Гефен от Университета на Калифорния в Лос Анджелис показва, че липсата на сън има същия ефект върху мозъка като употребата на алкохол. Когато сме недоспали имаме проблеми с концентрацията, работното ни представяне не е на висота, настроението ни се променя, раздразнителни сме или се чувстваме депресирани.
Психологическите ефекти от сънната депривация* са значими. Въпреки това, повечето хора днес не получават достатъчно сън. Начинът ни на живот, мобилните устройства и синята светлина от нашите екрани стимулират мозъка и затрудняват заспиването.
Когато в крайна сметка заспим, препускащите мисли и притеснения затрудняват дълбоката почивка. Недобрият сън не ни осигурява нулирането, необходимо за поддържане на физическото и психическото ни здраве.
Много бизнеси се възползват проблема с недоспиването, продавайки ни тишина и почивка — маски за сън, които проследяват мозъчните вълни и REM фазите на съня, хапчета, които ни помагат да заспим, и много други... Но не е нужно да ставате плячка на търговски измами и скъпи терапии. Просто бъдете наясно с този прост факт: почивката е живот, а в свят на непрекъснат вътрешен и външен шум тишината е здраве. Имайте това предвид и търсете съзнателно моменти за тишина и почивка в забързания си живот.
*Депривация: психологически термин, означаващ състояние на лишеност от определена човешка необходимост или жизненоважно благо.
Прочетете още:
exploringyourmind.com
Снимка: flickr.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- Транссексуалните и небинарните хора са с по-висок риск от психични заболявания
- Как бихте определили психичното си здраве
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Препоръките на Американската академия по педиатрия задълбочават стигмата, свързана с наднорменото тегло при децата
- Ранни симптоми на психичните заболявания
- Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна
Коментари към Тишината и почивката са от решаващо значение за психичното ни здраве