Изкуството и психичните заболявания - има ли връзка
Психолозите десетилетия наред разглеждат въпроса за връзката между психичните заболявания и изкуството.
Не е тайна за никого, че някои от най-известните артисти са страдали от заблуда или халюцинации, а и сред младите творци често има такива, които се борят с психично разстройство и дори понякога слагат край на живота си.
Винсент Ван Гог
Още през 1988 г. Винсент Ван Гог е показал, че страда от психичен проблем. Той отрязъл ухото си след спор със своя приятел Пол Гоген. 2 години по-късно се самоубива.
Ето какво пише той в едно от писмата до брат си, няколко години преди смъртта си: „Не мога да опиша какво точно се случва с мен. От време на време ме обзема ужасна тревожност, очевидно без причина, усещам празнота или тежест и умора в главата. Понякога ме обзема меланхолия и едва успявам да се спася от нея.“
Едвард Мунк
Експресионистът Едвард Мунк е автор на някои от най-известните картини през 19-и век, сред които и „Викът“. Той е споделил, че идеята за нея му е пробляснала след видение, при което „небето е станало кървавочервено.“
Ето как разказва за това свое преживяване самият художник: „Спрях се и се подпрях на една ограда. Чувствах се ужасно уморен. Виждах огнени езици и кръв наоколо. Приятелите ми продължиха да вървят, а аз изостанах и се тресях от страх. И точно тогава чух пронизителния, сякаш безкраен вик на природата.“
Експертите в областта на изкуството смятат, че творбата разкрива тревожността и вътрешните терзания на един човек. През 1908 г. Мунк пише, че е “на ръба на лудостта.“ И споделя, че се чувства така от време на време, което го кара да се подложи на електролечение срещу халюцинациите и чувството, че го преследват.
Резултатите от ново изследване, обхванало над 1 милион души, показва, че изкуството много често е част от психично заболяване, като най-податливи са писателите.
Учените от Каролинския институт в Швеция са установили, че при тях опасността от развитието на тревожност и биполярни разстройства, шизофрения, депресия и злоупотреба с наркотици, е голяма. Те също така са и двойно по-склонни към самоубийство в сравнение с останалата част от населението. При фотографите, художниците и танцьорите рискът от биполярно разстройство също е висок.
Хората на изкуството е по-вероятно да имат роднина с психично заболяване
Хората с креативни професии като цяло не са по-предразположени към психиатрични заболявания от останалите. Но съществува голяма вероятност те да имат близък роднина с някакво разстройство, включително анорексия или аутизъм, показва още изследването, публикувано в списание „Journal of Psychiatric Research reports."
„Изводите може би ще доведат до нов поглед върху психическите заболявания и приемането на някои техни симптоми като полезни или желани. Например силните и ограничени интереси на човек, страдащ от аутизъм, и маниите на хората, живеещи с биполярно разстройство, могат да изострят вниманието и да послужат като ориентир в определянето дали някой е гений и човек на изкуството”, коментира водещият изследовател д-р Саймън Кияга (Simon Kyaga).
По думите му по същия начин обърканите и разпилени мисли на хората, страдащи от шизофрения, биха могли да бъдат искрата, която да направи дадено творческо произведение оригинално и дори гениално.
„Ако променим подхода си и приемем, че някои феномени, свързани със заболяванията са полезни, пред нас ще се разкрият възможности за създаването на нови терапевтични методи”, убеден е д-р Каяга.
Той допълва, че в подобни случаи лекар и пациент трябва да постигнат съгласие кое ще лекуват и какви ще са последиците.
В областта на психиатрията е нормално да се гледа на заболяванията в черно-бели цветове, без да се допускат никакви нюанси, и по този начин да се застрашава самия пациент – с премахването на всичко, смятано за патология.
Д-р Каяга допълва, че е напълно възможно биполярното разстройство да е предимство за хората, които се занимават с изкуство. Разбира се, от голяма важност е да не се надценяват креативните способности на всички, страдащи от психично заболяване. Те имат нужда от професионална помощ, за да не бъдат опасни както за самите себе си, така и за останалите.
Прочетете още: Гейл Салц за връзката между психичните разстройства и гениалността
BBC, insider.com
Снимки: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕМОЦИОНАЛНА РЕГУЛАЦИЯ ПРИ РАЗСТРОЙСТВА ОТ АУТИСТИЧНИЯ СПЕКТЪР - ЗЛАТОМИРА КОСТОВА - СТЕНО
ПЕРФЕКТНО ДОКОСВАНЕ - ЕЛИЗАБЕТ ЛОУЕЛ - ХЕРМЕС
МОМИЧЕТО С ЯГОДИТЕ - ЛИЗА СТРЬОМЕ - ХЕРМЕС
МЪЖЪТ ОТ КОНСТАНТИНОПОЛ - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
ДОМИНА - Л. С. ХИЛТЪН - ХЕРМЕС
432 HZ - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- F20.0 Параноидна шизофрения
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Антипсихотични лекарства
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Истинските и неподправени истории на шизофреници за началото на разстройството
- 25 интересни картини, създадени от най-обикновени камъчета
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
Коментари към Изкуството и психичните заболявания - има ли връзка