Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми 5 неща, които трябва да спрете да си казвате, ако искате да подобрите психическото си здраве

5 неща, които трябва да спрете да си казвате, ако искате да подобрите психическото си здраве

от 19 окт 2018г., обновено на 26 март 2024г.
Редактор: Ина Фенерова
5 неща, които трябва да спрете да си казвате, ако искате да подобрите психическото си здраве - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Мозъкът е вашият редактор. Една от задачите му е да избере как да интерпретира това, което ви се случва всеки ден. Той определя как всеки разговор и бедствие ще се впишат в собствената ви житейска сага.

Мозъкът ви определя как ще интерпретира спора с партньора ви, неуспешното интервю за работа и не по-малко важно – той избира дали тези събития ще предизвикат отрицателни емоции и саморазрушаващи мисли.

Когато се почувствате неспокойни или стресирани, вашият мозъчен редактор е изкушен да скрие местата за самосъхранение. Един от начините, по който го прави, е чрез филтъра "трябва", зад който са прибрани нашите убеждения за това как трябва да работи светът и как трябва да се държим в него. Но истината е, че много често те не са нито точни, нито рационални. Те подценяват сложността на човешкото съществуване, свеждайки го до черно-бяла реалност.

>>> Мозъкът превръща в реалност това, в което вярваме най-силно

Ето няколко често срещани убеждения, за които да внимавате, когато сте разтревожени:

1. "Трябва да бъда обичан от всички през цялото време"

Много самоунищожителни мисли и поведения произтичат от очакването за пълно и безусловно приемане. Макар и да е толкова човешко да искаш да бъдеш приет, обичан и похвален, може да бъде опасно постоянно да коригираш своите действия и реакции, за да заслужиш одобрението на околните. Постепенно ще изгубите чувството за собственото си „Аз”, ще се превърнете в хамелеон, който бърза се трансформира, за да отговори на възприятията на другите. Постепенно няма да помните какво е важно за вас, защото фокусът ви е върху всички останали. Самооценката и самочувствието ви ще зависят от лайковете и одобрението, които събирате в социалните мрежи.

Истината е, че е невъзможно да правиш щастливи всички през цялото време. "Трябва" е толкова опасно убеждение, колкото и ирационално. Вместо това се опитайте да се съсредоточите върху собствените си ценности. Кое е това, което би ви донесло самоуважение? Можете ли да бъдете мили с другите, без да търсите обичта и одобрението им?

2. "Трябва да съм успешен във всичко"

Желанието ви да преуспявате във всичко, което правите, може да доведе до постоянно безпокойство и стрес. Знаете ли, че някои от най-успешните хора са се проваляли многократно, но са прегърнали недостатъците и неуспехите си? Вместо да бъдете парализирани от перфекционизма, помислете как животът ви може да бъде пълноценен и прекрасен въпреки или именно поради неуспехите ви в някои области.

За да се борите с конкретното "трябва", не правете обобщения, когато се провалите. Ако интервюто ви е било неуспешно, това не означава, че никога няма да си намерите работа. Ако сте имали разочароваща първа среща, не означава ще останете цял живот в самота или със 70 котки. Когато мозъкът ви започне да работи на автопилот с думи като "винаги" и "никога", то бъдете сигурни, че сте в ирационално пространство.

3. "Трябва да бдя за нещата, от които се страхувам"

Днешният свят улеснява обсебването от различни притеснения, особено с 24-часовите новинарски мрежи и социалните медии. Ако винаги, когато паркирате колата си извън видимостта си, се притеснявате, че тя ще бъде открадната, то вие сте в примката на обсебващи страхове. Ако анализирате внимателно страховете си, ще откриете, че можете да се изправите пред тях или просто да приемете тяхната неизбежност.

Приемането не означава примирение - то означава да се съсредоточиш върху това, което можеш да контролираш, а не върху това, което не можеш. Не можете да спрете неизбежната топлинна смърт на Вселената, но можете да рециклирате боклука си.

>>> 3 начина, по които нашите вярвания оформят нашата реалност

жена, природа, планини, дървета

4. "Трябва да избягвам всички конфликти"

Избягването на конфликтни хора, може да изглежда като най-безопасното решение – все пак това е чудесен начин да се предпазим от скандали и наранени чувства. Но този акт на бягство е само временно решение. Научете се да се справяте, а не да бягате от конфликтни ситуации.

В живота ни винаги ще има хора, с които конфликтът сякаш е гарантиран. Ще се сблъскваме с разногласия, недоразумения и значителен стрес. Това, което трябва да знаете обаче е, че комуникацията е мускул, който трябва да се тренира, за да постигнете по-спокойно и в крайна сметка по-щастливо съществуване. Колкото по-добре умеете да се концентрирате и изразявате в моменти на несигурност и стрес, толкова по-редки ще са междуличностните драми в живота ви.

5. "Трябва да контролирам всичко"

Да се опитваме да контролираме всичко, което се случва, не е здравословно. Всъщност хората, които имат по-силно вътрешно чувство за контрол, вероятно ще бъдат по-устойчиви по време на предизвикателствата на живота. Но когато това очакване се простира до всички събития и ситуации, то вече се превръща в опасното и подвеждащо "трябва".

Голяма част от това, което се случва с нас в живота, е плод на случайността. Не можем да правим 100% точни прогнози, но това не означава, че трябва да се върнем обратно в леглото и да се скрием от света.

Вместо това, помислете как можете да се насладите на живота и да бъдете устойчиви, въпреки всички независещи от вас обстоятелства. Това ще ви помогне да възстановявате много по-бързо след стресиращи и негативни събития и ще ви предпази от самообвинения и чувство за вина.

Промяната на редакционния процес на мозъка ви започва със съвсем прост преглед. Анализирайте внимателно всяко от основните си убеждения – рационално и точно ли е то? Разбира се, не е лесно да идентифицирате и анализирате основните си убеждения, но това ще ви донесе многобройни ползи, ако искате да се освободите от отрицателните и неточни модели на мислене.

Обръщайте внимание на мислите и очакванията си и винаги подлагайте на съмнение всяко „трябва”, което ви диктува мозъка. По ирония на съдбата приемането, а не избягването на неудобните и неконтролируеми моменти, постепенно ще ви даде повече власт над собствените ви емоции и реакции. Когато прегърнете нюансите на своята човечност и света около вас, животът ще стане много по-приятен и удовлетворяващ.

За финал, нека ви припомним, че много научни изследвания през годините са доказали, че 90 процента от дългосрочното щастие зависи не от външни обстоятелства, а от начина, по който умът ни обработва света. Учените са категорични, че едва 25% от успехите в работата са вследствие на коефициента на интелигентност. Седемдесет и пет процента от работните успехи са резултат от оптимизма, социалната подкрепа и възможността да виждаме стреса като предизвикателство, вместо като заплаха.

Източник:

psycom.net

Още по темата:
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Ранни симптоми на психичните заболявания Ранни симптоми на психичните заболявания
  • За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим
  • Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАТИСЪН ОМЕГА - 3 ОТ ВОДОРАСЛИ капсули * 60
65.60лв.

МАТИСЪН ОМЕГА - 3 ОТ ВОДОРАСЛИ капсули * 60

ДОКТОР УАКДЕС БРАХМИ 470 мг капсули * 60
71.60лв.

ДОКТОР УАКДЕС БРАХМИ 470 мг капсули * 60

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100
73.10лв.

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100

НАУ ФУДС АСТАКСАНТИН капсули 4 мг * 60
55.00лв.

НАУ ФУДС АСТАКСАНТИН капсули 4 мг * 60

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл
33.10лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл

ЕКО БАЛАНС ЛЕЦИТИН 1200 мг капсули * 30
16.96лв.

ЕКО БАЛАНС ЛЕЦИТИН 1200 мг капсули * 30

Коментари към 5 неща, които трябва да спрете да си казвате, ако искате да подобрите психическото си здраве

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 5 неща, които трябва да спрете да си казвате, ако искате да подобрите психическото си здраве
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 17:07
    Коментирайте "5 неща, които трябва да спрете да си казвате, ако искате да подобрите психическото си здраве"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • "Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация
  • Все по-екстремни горещини: Какви са последиците за мозъка и как да го защитим
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
  • Перила
  • Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
  • д-р Александър Францов Босилков
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 1 час и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 55 дни, 20 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 5 часа и 8 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 17 часа и 59 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 51 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 23 дни, 7 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival