8 понятия в психологията, които използваме неправилно
Има много понятия в психологията, които не използваме правилно. Това може да се дължи на неопитност, липса на знания или просто поради културни причини. Повечето грешки са свързани с тенденцията да се разглеждат и използват определени думи като синоними, когато в действителност те не са.
Затова, въпреки че някои от тези думи са тясно свързани, важно е да се знае точно как те се различават по смисъл. Ето 8 двойки думи, които се вписват в тази категория.
Негативно подкрепление – Наказание
Подкрепление и наказание са две от най-важните понятия в психологията на поведението. Използваме първото, ако се опитваме да увеличим вероятността за някакво поведение. Докато, ако искаме да го намалим, говорим за наказание.
Негативното подкрепление включва отстраняването на неприятен стимул, т.е. обект или ситуация, които някой намира за неприятни. Тази стратегия увеличава вероятността предишното поведение да се повтори. Пример за негативно подкрепление е, когато майката премахне наказанието, което е поставила на сина си, и го награди, че е прекарал цял следобед в учение.
Наказанието е негативен стимул, а това намалява вероятността едно поведение да се повтори. Два примера за това ще бъде, ако шефът ни наложи лека санкция за това, че закъсняваме или когато детето не получава пудинг, защото се е държало зле.
Антисоциален – Срамежлив
Антисоциалното поведение включва действия, които са опасни или вредни за обществото или за трети страни. Тези хора се чувстват отхвърлени или имат трудности да живеят в днешното общество.
Антисоциалното личностно разстройство (АЛР) е психично разстройство, приписвано на онези, които отхвърлят предварително установените норми и закона. Те дори могат да извършват тежки престъпления импулсивно, знаейки, че са против закона. В другата крайност имаме срамежливост, която не води до увреждане или нараняване на други хора. Това е просто чувство на несигурност, което човек чувства, когато е изправен пред нови социални ситуации.
Подсъзнателно – Несъзнателно
За да разграничим тези две понятия от психологията, трябва да погледнем към работата ма Зигмунд Фройд. Въпреки че тези два термина се използват като взаимозаменяеми, между тях се наблюдават фини и важни разлики.
Подсъзнанието е емоционалният ум, който се подчинява на нашите вкусове и желания. Например, ако променим мястото на коша за дрехи, ще ни отнеме няколко дни да свикнем с новото му място. Това е доказателство, че подсъзнателните нервни връзки стават по-силни във времето.
От друга страна, несъзнателното е менталното съдържание, което убягва на нашето съзнание или онова, което е трудно да се постигне чрез него. Това е най-примитивната част от нашия ум – плодът на генетичното потенциране чрез опит и грешка през годините. Дишането ни е пример за онова, което се контролира от несъзнаваното.
Завист — Ревност
Това е още една от концепциите в психологията, която често използваме много неправилно. Разликата между тези два термина е много проста и е въпрос на количество и притежание. За да има завист, имаме нужда от двама души. Това е емоция, която е свързана с „липсата“. Такъв човек жадува за онова, което има друг човек и не желае другият да го притежава.
Ревността обикновено включва три или повече същества и включва „притежаване”. Изглежда, когато някой чувства, че връзката, която те считат за ценна, е застрашена. Това е емоционална реакция на страх от загуба на нещо, което много ценим. Затова, когато видим, че нашият съсед е купил нова кола, ние се чувстваме завистливи. Когато най-добрата ни приятелка се омъжи, можем да се чувстваме ревниво, защото новата му съпруга е развалила отношенията ни с приятеля ни.
Ревността обикновено включва три или повече души и има връзка с „притежаване”. Настъпва, когато някой чувства, че връзката, която счита за ценна, е застрашена. Това е емоционална реакция на страх от загуба на нещо, което много ценим. Затова, когато видим, че нашият съсед е купил нова кола, ние чувстваме завист. Когато най-добрата ни приятелка се омъжи, можем да чувстваме ревност, защото новият й съпруг може да развали отношенията ни.
Пол — Род (Джендър)
Според последното издание на стиловото ръководство на известната Американска психологическа асоциация (APA, 2010), полът се отнася до биологичните различия, съществуващи между хората, а родът е по-скоро свързан със социалните разлики.
Смятаме, че полът се определя от природата. Това означава, че човек се ражда като мъж или жена. За разлика от тях, APA казва, че род е нещо, което можем да научим, променим и манипулираме.
Заблуди — Халюцинации
Объркването между тези две понятия в психологията може да възникне, защото пациентите със слухови халюцинации (чуване на гласове) могат да развият заблуди (като да вярват, че други хора искат да ги наранят).
Но докато халюцинацията е усещане за възприемане, напълно измислено от ума, делириумът води до изкривяване на някакъв външен стимул или съществуваща реалност. Делириумът е доста усложнено вярване, което се преживява с дълбоко убеждение, въпреки факта, че здравият разум е насочен в друга посока.
Усещане — Възприятие
И двата процеса са част от един и същи път, който започва в стимулите и завършва в мозъка. Но въпреки че често ги използваме като синоними, те не са съвсем едно и също Ние получаваме слънчева светлина през ретината и звук през космените клетки на вътрешното ухо. Човек получава както вътрешни, така и външни стимули и ги улавя благодарение на тези рецептори.
Следователно усещането е начален етап от процеса на възприятие и се случва чрез нашите пет сетива. Възприемането е следващата фаза. Това е психологическият и биологичен процес, чрез който мозъкът интерпретира и дава смисъл на информацията, която достига до него чрез сетивата.
Симптом — Признак
Въпреки че и двете са показатели за психопатология, симптомите са субективни, а знаците са по-скоро обективни. Пациентите изброяват и обясняват самите симптоми от собствената си гледна точка и възприятие. Примери за това са сънливост, болка, мускулна слабост или замаяност.
Признаците са онова, което медицинските специалисти откриват чрез подходящи психофизични изследвания. Някои от тях са повишена температура, оток, психомоторно забавяне или жълтеница.
Знанието как правилно да използваме тези понятия в психологията ще ни помогне да разбираме и обясняваме нещата по-точно.
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: exploringyourmind.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЛКА МЕДИЦИНСКА ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ПЕТЯ АРНАУДОВА - ИЗТОК - ЗАПАД
СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ бр. 1 / 2012
СИЛАТА НА ЧОВА - АКЕМИ ТАНАКА - СИЕЛА
СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ брой 3 2013 год.
МОЗЪК НЕ ЗА ТОЗИ СВЯТ - АНДЕРШ ХАНСЕН - СИЕЛА
КАКВО СЕ СЛУЧВА С ЛЮБОВТА? - СТЕЛА ДАСКАЛОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Лечение със сертралин
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Агресивен ли сте?
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- 4-те основни перспективи за личността в психологията
- Кой е бащата на психологията
- Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
- Ейбрахам Маслоу за човешката природа и доброта, за образованието, самоактуализацията и обичта
Коментари към 8 понятия в психологията, които използваме неправилно