Как да отгледаме добри деца - 7 прости правила, доказани във времето
Днес сякаш всеки знае всичко за възпитанието на децата, само не и самите родители… Сайтовете са пълни с всякакви правила, методи и стратегии на доброто родителство, които в крайна сметка създават пълен хаос в главите ни и болезнено усещане, че все нещо не правим както трябва.
Ключовата роля в отглеждането на отзивчиви, добри и уверени деца обаче продължават да играят няколко съвсем прости правила, доказани във времето и препоръчани от психолозите от Харвард.
Използвайте всеки удобен момент, за да прекарвате време с детето си
От всички правила това е най-важното. В основата на всичко е именно времето, което посвещаваме на децата си. Старайте се да бъдете до тях, колкото се може по-често, но не само физически, а с цялото си внимание. Проявявайте интерес към техните проблеми, хобита и ги изслушвайте, защото това е от съществено значение. Така ще ги опознаете по-добре и ще следите изграждането на техния уникален характер, а от друга страна ще ги научите и те самите да проявяват загриженост и внимание към другите.
Прочетете още
Детето има нужда да чува колко много означава за вас
Много проучвания през годините са показали, че голяма част от децата порастват, без да имат никаква представа, че са най-важният човек за своите родители. А всяко дете има нужда да знае това, нещо повече, има нужда да го чува, колкото се може по-често. Така ще се чувства в безопасност, обичано и ценено.
Научете ги как разрешават проблеми си, а не да бягат от тях
Ако детето ви изведнъж реши, че не иска повече да играе футбол, попитайте го на какво се дължи това негово решение. Възможно е причината да е конфликт с някой от съотборниците му и ако е така, посъветвайте го поговори с детето, с което има проблем. Но ако въпреки всичко то настоява да се откаже, съгласете се с него и му помогнете да открие ново хоби, по което да се запали.
Създайте навици на детето си да помага вкъщи и му покажете, че сте благодарни за усилията, които полага
Изследвания показват, че хората, които имат навика да изразяват благодарността си, са значително по-склонни да изпитват съчувствие към околните. В същото време са и много по-щедри и готови да помагат. Това е основателна причина да положите усилия и да научите своето дете как да ви помага вкъщи, а след това да му благодарите. Съветът на психолозите е да не пропускате да възнаграждавате своите малчугани за проявите им на искрена доброта и за труда, който са положили, за да ви помогнат.
Прочетете още:
Научете детето си да се справя с негативните емоции и му помагайте да ги преодолява
Психолозите са на мнение, че способността ни да чувстваме загриженост към другите се потиска от отрицателни емоции като завист, гняв, омраза, срам… Затова е от изключителна важност да помогнем на детето си да се справи с тях. По този начин то по-лесно ще разрешава и своите вътрешни конфликти. Самоанализът от подобен тип ще даде възможност на децата да се превърнат в загрижени и състрадателни личности, а от друга страна ще спомогне за тяхната психологическа стабилност.
Покажете на детето си, че светът е много по-сложен, по-голям, но и много по-интересен, отколкото изобщо предполага
Психологическите изследвания показват, че повечето деца проявяват интерес предимно към малкия свят около себе си, свързан със семейството и приятелите. Но е от голямо значение да възпитаме в тях любопитство и към събития и хора, намиращи се извън техния обсег. За целта е необходимо да помагаме на детето да вижда света през очите на другите, да е добър слушател и да изпитва съчувствие.
Да отгледаш състрадателно, загрижено и учтиво дете е трудна мисия, но в никакъв случай не е невъзможна. Трябва само да го поискате и да проявите обичта и търпението си.
Излезте навън и се свържете с децата си
Към правилата на специалистите от Харвард добавяме и съвета на Ребека Коен, автор на мотивационната книга за родители "15 минути навън: 365 начина да излезете от дома и да се свържете се децата си". За нея всичко започва с новогодишния й план, включващ 50 дейности на открито със собственото й семейство. Личният й проект се превръща в основа на книгата й, съдържаща 365 идеи как да прекарваме пълноценно време с децата си извън пределите на уютния си дом, сред които няма да открием занимания като кръстоносен поход с Беър Грилс или пък екстремни и скъпи за бюджета ни приключения. Ребека подчертава, че няма абсолютно никакво значение дали просто ще се разхождате, играете или ще се занимавате с градинарство например. Важното е да сте навън и да правите нещо всички заедно!
Вижте няколко от ползите от 15-минутното предизвикателство:
- Предпазва детето от затлъстяване и от прекаляване с екраните вкъщи.
- Осигурява възможност за забавно физическо упражнение и слънце.
- Пренасочва енергиите на детето, мотивирайки го да играе и да изследва околния свят конструктивно.
- Създава семеен клапан за облекчаване на стреса и начин да прекарате заедно смислено време.
- Улеснява живота на заетите родители: всеки може да отдели 15 минути дори при супер натоварен график.
- Създава връзка между детето и природата.
Ребека Коен посочва още, че времето навън носи не само здравни, но и когнитивни и социални ползи на детето. То ще развие креативност (по време на игрите) самодисциплина (колкото и да го привличат цветята, то ще се научи да не ги къса), гъвкавост в общуването (общуването с други хора подпомага комуникативните способности). В емоционален план времето, прекарано навън, понижава значително агресията и стреса и повишава усещането за щастие.
brightside.me, nickjrparents.com
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
- Как да възпитаме самоуверено и силно момиче
- Детска градина № 6 "Незабравка", гр. Плевен
- Ръководство за спокойни родители: Как да контролираме емоциите си при сблъсък с детето
- Детска градина № 1 "Щастливо детство"
- Детска градина "Ханс Кристиан Андерсен", гр. Бургас
Коментари към Как да отгледаме добри деца - 7 прости правила, доказани във времето