Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Адаптацията към външния свят крие риск за психичното здраве на бившите затворници

Адаптацията към външния свят крие риск за психичното здраве на бившите затворници

от 20 юни 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Адаптацията към външния свят крие риск за психичното здраве на бившите затворници - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Да обърнеш нова страница след изтърпяване на присъда в затвора съвсем не е толкова лесно, колкото може би изглежда. Много затворници излизат на свобода безработни, самотни, изоставени или разведени. Възможно е да са останали без приятели и пари. В повечето случаи дори нямат ресурси да си намерят нова работа, да се установят някъде и да потърсят професионална помощ от специалист по психично здраве.

Бившите затворници се сблъскват с не едно психологическо предизвикателство – стигмата, дискриминацията, изолацията, несигурността. В резултат техните интимни връзки се разпадат, губят дома си, развиват зависимост към наркотични вещества, извършват нови престъпления или правят опит за самоубийство.

Според експертите лишените от свобода съставляват една от най-уязвимите може би групи в обществото, защото престоят в затвора сам по себе си е травмиращо преживяване, в което неизменно са въвлечени и техните роднини.

Без хора, които да ги подкрепят, и ресурси, така необходими, за да се интегрират отново в обществото, изтърпелите своята присъда затворници често страдат от психични проблеми.

Мъж с бяла блуза и затворническо облекло, който се е облегнал на решетките

Трудният път към свободата

Проучване, проведено във Вашингтон, посочва, че бившите затворници са по-застрашени от смърт в сравнение с останалите хора, особено през първите седмици след тяхното освобождаване. Обикновено тя настъпва вследствие на свръхдоза или самоубийство.

След излизане от затвора, лицето вече не е здравноосигурено. В зависимост от мястото, където живее, може да загуби и някои други права като например да гласува, да шофира, да пътува извън страната или да претендира за попечителство над децата си. Намирането на работа също е изпитание, тъй като много работодатели не желаят да наемат бивши затворници. Всичко това затруднява още повече адаптацията им към външния свят, защото им отнема възможността да бъдат финансово стабилни, да получават качествени здравни грижи и изградят с околните пълноценни, здравословни отношения.

Голяма част от бившите затворници не могат да забравят болезнените спомени от затвора, което също се отразява негативно на психичното им здраве. Особено тежки травми нанасят затварянето в пълна изолация, насилието, суровите битови условия и повишените нива на стрес и тревожност. Случва се индивидът вече да е адаптирал ежедневните си занимания и поведението си към затворническия начин на живот и излизането на свобода да се окаже рязка и болезнена промяна.

Случаят на лишеният от свобода Калиф Браудър

Макар и рядко срещан, такъв е случаят с Калиф Браудър. Той прекарва три години в затвора на остров Rikers, докато чака своята присъда. През две от тях мъжът е напълно изолиран от света. Психичното му здраве е толкова влошено, че след освобождаването му той слага край на живота си.

Най-често срещаните психични разстройства при хора, наскоро освободени от затвора, са:

  • посттравматично стресово разстройство;
  • постзатворнически синдром;
  • злоупотреба с наркотични вещества;
  • тревожност;
  • депресия;
  • мания.

Черно-бяла снимка на мъж, който е отворил празне портфейл

Връзка между престоя в затвора и психичното здраве

Психичното здраве на лишените от свобода обикновено се пренебрегва. Ако все пак бъде лекуван, докато изтърпява присъдата си, лечението приключва веднага щом бъде освободен, което е не по-малко опасно. В някои американски щати има изискване бившите затворници да продължат лечението си, ако отговарят на определени критерии.

Психични заболявания като алкохолна зависимост, личностни разстройства или шизофрения например увеличават индивидуалния риск от рецидив.

Излизането от затвора и адаптацията без насоки, препоръки или изградени връзки поне на местно ниво би било трудно за всеки човек, но за тези, които страдат от психични нарушения, може да се окаже и невъзможно. Във външния свят симптомите могат да се влошат, особено ако бившият затворник се сблъска с непреодолими трудности. Специалистите смятат, че за да бъде успешно вписването в обществото, процесът би следвало да започне още в затвора.

Озовавайки се навън, без дом и работа, е много вероятно индивидът да пренебрегне психичните си проблеми, което обаче означава, че те ще продължат да се задълбочават и в даден момент ще му попречат да се представя добре на интервютата, да започне работа и да поддържа здравословни отношения с околните. Това от своя страна увеличава риска от извършване на ново престъпление, включително на дребни кражби с цел набавяне на храна например.

Проф. Робърт Морган от катедрата по психологически науки към Техническия университет в Тексас казва: „Най-големият проблем е, че правосъдната система и всички организации, отговорни за доброто ни психично здраве, не работят ръка за ръка. Бившите затворници имат нужда от обучение. Те трябва да усвоят механизмите за справяне във външния свят. Трябва да са запознати с психичното си разстройство и да са наясно, че след освобождаването е важно да потърсят експерт по психично здраве.“

С какви трудности се сблъскват затворниците, когато излязат на свобода?

Нужни са законодателни промени в криминалното право, за да могат хилядите бивши затворници да получат адекватна здравна грижа. Докато такива не бъдат въведени, ръстът на рецидивистите ще продължава да расте. Ето кои са най-големите затруднения, с които те се сблъскват.

Прекъсване на лечението

Както казахме по-горе, с напускането на затвора индивидът остава без здравни осигуровки, което не му позволява да се лекува. Ако там все пак е приемал медикаменти, изписани с рецепта, то след това изпълнението й не би било възможно заради липсата на здравни осигуровки.

Намирането на подходящ специалист по психично здраве е не по-малко важна задача, а поставянето на точна диагноза и провеждането на терапия са начинания, които изискват време, знания, средства и желание за промяна.

Мъж с риза и дънки, който е седнал на пода в порутена постройка

Липса на подкрепа

Не всеки човек, освободен от затвора, има мрежа от приятели и роднини, които да го подкрепят навън. Ако страда от тежко психично заболяване, той не само няма да осъзнава това, но и не би потърсил помощ.

Препоръките и предварителната подготовка още в затвора са предпоставка за стабилното психично състояние на освободените затворници.

Стигма

С освобождаването си бившият вече затворник се сблъсква със стигмата на престъпника. Тя се отразява негативно на всеки аспект от живота му. Ако към нея се добави и стигмата, свързана с психичното здраве, вредите могат да се окажат непоправими. Единственият начин той да се впише успешно в заобикалящата го среда и да избегне повторно влизане в затвора, е като се работи върху нейното заличаване.

Житейски трудности

В зависимост от тежестта на присъдата бившият затворник може да не успее да отговори на социалните норми или очаквания, още по-малко да кандидатства за работа или да създаде мрежа от познанства.

Ако се установи в квартал с висока престъпност, е много вероятно често да става свидетел на насилие и да живее с риск за живота си, което би могло да отключи в него нежелани реакции.

Друга пречка може да се окаже невъзможността да започне работа, ако работодателят има високи изисквания за образование или специфични умения.

За някои бивши затворници тези житейски несгоди са придружени от финансови затруднения, глад или психично заболяване, което често ги подтиква отново да нарушат закона.

Млад мъж с бяла тениска, който разговаря с жена терапевт

Лични взаимоотношения

Влизането в затвора със сигурност повлиява на семейната динамика. Не е изключено след освобождаването индивидът да не може да установи контакт със семейството си.

Дори и да са поддържали връзка, докато е бил в затвора, често след това той изпитва срам от това, което е сторил, и от факта, че е бил далече от децата си. Възможно е те да са настанени в приемно семейство, което означава, че няма право да се грижи за тях.

Затворническото минало е заплаха и за интимните отношения. Голяма част от освободените вече затворници се развеждат със своите брачни партньори. Дори и да останат заедно, семейната динамика със сигурност е много по-различна – завърналите се у дома не са сигурни каква е тяхната роля, не знаят как да приемат появата на нови хора в живота на своите близки и какво да очакват.

Понякога те се чувстват притиснати от своите роднини да си намерят възможно най-бързо работа, за да осигурят прехраната на семейството, което обаче е почти невъзможно, защото не могат да отговорят на изискванията на работодателите.

Рехабилитация и живот извън затвора

Според експертите е необходимо да се въведат законодателни промени и да се реализират програми за интеграция на бивши затворници, които ще им помогнат да се погрижат за психичното си здраве и ще ги предпазят от извършване на ново престъпление.

Преходът от живот в затвора към живот навън е труден и дълъг. За да живеят пълноценно и щастливо, те не бива да бъдат отлъчвани от обществото. Ако получат шанс да допринесат за благото на общността, в която живеят, вероятността да нарушат отново закона е много малка. 

Източник:

Mental Health Effects Facing Recently Released Prisoners: https://www.verywellmind.com/mental-health-effects-facing-former-inmates

Още по темата:
  • Етапи от социалното и емоционално развитие на детето Етапи от социалното и емоционално развитие на детето
  • Важни етапи в социалното и емоционално развитие на децата — част 1 Важни етапи в социалното и емоционално развитие на децата — част 1
  • 10 начина да подобрим социалните си умения въпреки тревожността 10 начина да подобрим социалните си умения въпреки тревожността
  • 10 психически и социални причини децата да спортуват 10 психически и социални причини децата да спортуват
5.0/5 1 оценка

Коментари към Адаптацията към външния свят крие риск за психичното здраве на бившите затворници

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 November 2024 в 09:28

    име

    имам нужда от помощ, да поговоря с някой..

    Здравейте, най-добре е да се свържете със специалист, на когото да доверите притесненията си. В страницата ни Всичко за психологията може откриете полезна информация, както и да задавате въпроси.

  2. име 
    на 28 November 2024 в 05:13

    имам нужда от помощ, да поговоря с някой..

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Ето как изглеждат затворническите килии по света
  • Затворническа тренировка – убийствените упражнения с тежестта на тялото, предназначени за малки пространства
  • Етапи от социалното и емоционално развитие на детето
  • Важни етапи в социалното и емоционално развитие на децата — част 1
  • 20-те най-богати престъпници в света (2 част)
  • 20-те най-богати престъпници в света (1 част)
  • 10 начина да подобрим социалните си умения въпреки тревожността
  • Социализацията и важната й роля в развитието на мозъка
  • Най-опасните жени гангстери в света (1 част)
  • Затворник успява да избяга от килията си, като тренира йога над 20 години
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 108 дни, 5 часа и 58 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 352 дни, 4 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 3 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 18 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 18 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 18 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival