Амбивалентността на чувствата е предупредителен знак за възможен развод

Амбивалентността представлява наличие на положителни и отрицателни чувства към брачния партньор. Според ново проучване тя често е знак за евентуален развод след години, тъй като намалява удовлетвореността от брака. Когато човек изпитва едновременно любов и омраза към своята половинка, той е подложен на силен стрес, който се дължи на несигурността във връзката.
Резултатите от проучване, публикувано в списание Journal of Social and Personal Relationships, сочат, че съмненията и тревожността са предупреждение за възможна раздяла. Изследователският екип, ръководен от Флоренсия Суряди, стига до заключението, че амбивалентността е сериозна предпоставка за семейни конфликти и развод до 7 години.
>>> 15 полезни фрази за разрешаване на конфликти
Обхват на изследването
Настоящото изследване анализира данни за 370 семейни хетеросексуални двойки с деца, които са събирани от 1994 г. (когато децата са били в 12 клас) до 2001 г. Средната възраст на съпругите е 43, а на съпрузите 45 години. Всички са от европеидната раса и са женени средно 23 години.
Показатели, които учените измерват
- Брачна амбивалентност: Оценява се с въпроса „Колко често чувствате, че брачният партньор е загрижен за вас?“
- Брачни конфликти: Въпросите се задават на пълнолетните деца, като един от тях например е „Колко често родителите ти се карат/ съгласяват един с друг?“
- Удовлетвореност от брака: Двамата партньори са запитани дали са щастливи в брака си.
- Нестабилност в брака: Един от въпросите, въз основа на който се формира оценката за стабилност или липсата й, е „Обсъждали ли сте въпроса за развод/ раздяла с партньора със свой близък приятел?“
- Развод: Записва се броят на разведените двойки.
Резултати от проучването върху амбивалентността като фактор за развод
Анализът на получените данни разкрива, че споделената амбивалентност (противоречивост на чувствата) „е предпоставка за развод в рамките на 7 години* заради наличието на семейни конфликти“.
Онези партньори, които по-често изпитват едновременно любов и омраза един към друг, в повечето случаи се разделят след време.
Негативният ефект от амбивалентността се наблюдава и при двойките, които все пак решават да запазят брака си.
В индивидуален аспект амбивалентността на единия партньор (не толкова споделената амбивалентност) се свързва с по-слаба удовлетвореност от брака и по-силно желание за прекратяване на връзката.
Социално-емоционална селективност
Заключенията на екипа подкрепят теорията за социално-емоционалната селективност, която гласи, че с напредването на възрастта, целите на човека се променят и той става по-придирчив в изборите си.
Възрастните хора преследват по-малко на брой цели, касаещи бъдещето им (намирането на нови приятели) и повече цели, свързани с настоящето (пълноценно общуване с партньора). Повишената селективност предпазва от романтични връзки, които се характеризират с амбивалентност, чести конфликти и силен стрес.
>>> Амбивалентност: да искаш противоположни неща
Заключения от проучването върху амбивалентността в брака
Както стана ясно, ако човек изпитва едновременно положителни и отрицателни чувства към своя партньор, е много вероятно конфликтите между двамата да зачестят, което от своя страна да доведе до развод. Семейните двойки, които решават да останат заедно, са по-нещастни и по-слабо удовлетворени от брака си.
Роля на семейния терапевт
Добре би било семейният терапевт да наблюдава двойките, които консултира, за наличие на амбивалентност. Ако забележи, че чувствата им един към друг са противоречиви, той може да им помогне да ги разпознаят и да усвоят ефективни техники за тяхното управление.
В случай на споделена амбивалентност експертът може да насочи вниманието към повишаване на увереността при вземане на съвместни решения. Това е особено важно, тъй като между чувствата на двама амбивалентни партньори обикновено съществува пряка зависимост. С други думи, при тях е много вероятно да е налице динамиката „натискай-отблъсквай“ (push and pull) – единият подсилва и затвърждава нагласите, поведението и чувствата на другия. Например, вече амбивалентният партньор може да реши да сложи край на връзката, ако забележи, че неговата половинка също започва да изпитва противоречиви чувства.
Семейният терапевт би могъл също така да научи мъжа и жената да разрешават ефективно конфликтите си, което е важно условие за постигане на удовлетвореност в брака.
* Surjadi, F. F., Wickrama, K. A., & Lorenz, F. O. Do couple- and individual-level ambivalence predict later marital outcomes? The mediating role of marital conflict. Journal of Social and Personal Relationships. 2023.
- The Feeling That Most Strongly Predicts Divorce: https://www.psychologytoday.com/us/blog/finding-a-new-home/202302/these-feelings-predict-divorce-7-years-later
- Do couple- and individual-level ambivalence predict later marital outcomes? The mediating role of marital conflict: https://journals.sagepub.com/doi/abs
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Социален статус на родителите: разведен
- Как да реша дали да се разведа
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Какво е важно да знаете, ако обмисляте развод с хронично болен партньор
- Спазвайте тези 10 правила, ако искате да избегнете развод
- Двойките, които пилеят повече пари за сватба, се развеждат по-често
- 13 души споделят причината за развода си - което обобщава всичко
- 4 тревожни признака за предстоящ развод според сватбените фотографи
- След развода: какво не бива да забравяте, когато отново тръгнете по срещи
- Какво подхранва разводите
Коментари към Амбивалентността на чувствата е предупредителен знак за възможен развод