Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение

Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение

от 26 окт 2018г., обновено на 11 фев 2022г.
Редактор: Ина Фенерова
Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Антисоциалното личностно разстройство е постоянен модел на мисли, чувства и поведение, което е значително по-различно от това, което се счита за нормално в рамките на собствената култура на индивида. Характеризира се с неспазване на морални правила и културни норми, неспазване и нарушаване на правата на другите, манипулативно поведение. Хората с антисоциално разстройство на личността имат склонност да се противопоставят, манипулират или да се отнасят към другите сурово или с безразличие. Те не показват вина или разкаяние за поведението си.

Разлики между антисоциално личностно разстройство и психопатия

Понятието антисоциално личностно разстройство възниква през 80-те години на миналия век като алтернатива на термина психопатия. Новите проучвания започват да правят разграничение между двете дефиниции, докато системата за наказателно правораздаване продължава да използва термина психопат, за да опише хората, които изглеждат неспособни да се държат етично, а според широката общественост хората, диагностицирани с антисоциално личностно разстройство, са социопати.

Популяризирането на психологията, освен добри страни, има и своите негативи, сред които са етикетирането (най-често без необходимата професионална квалификация) на определени хора в обществото като "асоциални", "антисоциални", "социопати", "психопати" и прочие. Подобно необмислено етикетиране не само че заплашва психичното здраве на потърпевшите, но и задълбочава стигмата около психичните заболявания, поради което може да бъде определено като неетично.

Прочетете още:

  • Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна

Ето затова в тази статия ще обърнем внимание на това как да разпознаете антисоциалното разстройство и ще ви помогнем да си отговорите на въпроса дали е възможно вие самите да сте антисоциални (въпросът е често задаван в психологическите форуми). Съветът ни е на първо място да не прибързвате с крайните изводи, а внимателно да прочетете какви са симптомите и в случай на нужда да се консултирате със специалист.

Симптоми на антисоциално личностно разстройство

Хората с антисоциално разстройство на личността обикновено показват симптоми на нарушение на поведението преди 15-годишна възраст. Симптомите включват сериозни проблеми с поведението, като:

  • жестокост към животните, особено в детството;
  • отлично умение за ласкаене и манипулиране на другите;
  • импулсивност и рисково поведение;
  • повтарящи се проблеми със закона, които не са причинени от зависимост или други фактори;
  • чести лъжи, кражби;
  • невъзможност за изживяване и изразяване на вина и разкаяние;
  • неумение за извличане на поука;
  • пълно отсъствие на съчувствие и емпатия към другите, дори може да се наблюдава задоволство и радост от страданията на околните;
  • склонност към раздразнителност, гняв и агресия;
  • нехаене за личната безопасност или безопасността на другите;
  • невъзможност за истинска близост, краткотрайни връзки, грубо отношение.

жена, тъжна жена

Причини за антисоциално личностно разстройство

Личността е комбинация от мисли, емоции и поведение, които правят всеки уникален. Тя определя начина, по който хората виждат, разбират и се отнасят към себе си и външния свят. Въпреки че основната причина за развитие на антисоциално личностно разстройство все още не е добре проучена, е прието, че:

  • Гените са една от причините за висок риск от развиване на антисоциално разстройство на личността.
  • Децата, изложени на травмиращо отношение и насилие, или тези, чиито родители са с антисоциални личностни характеристики, може да са по-склонни да развият състоянието.
  • Според открития на невролози антисоциалните черти на личността могат да бъдат свързани и с дефицити в областта на префронталната кора.

Близо 8 милиона американци са диагностицирани с антисоциално личностно разстройство, а хората, които са засегнати, обикновено са на възраст между 25 и 44 години. Състоянието е много по-често при мъжете, отколкото при жените: засяга около 5,5% от мъжете и по-малко от 2% от жените.

Сред лишените от свобода нарушенията на личността са много чести и нерядко съпътстващи, като най-разпространено е антисоциалното личностно разстройство. Резултати от изследвания показват, че може би около 50% от лишените от свобода страдат от антисоциалното личностно разстройство.

Рискови фактори

Според специалистите има някои фактори, които изглежда увеличават риска от развитие на антисоциално разстройство на личността:

  • Диагностицирани нарушения на поведението в детска възраст

Семейна история на асоциално разстройство на личността, други нарушения на личността или психични заболявания.

  • Травмиращо детство

Нестабилен, напрегнат, хаотичен семеен живот в детството.

Лечение

Антисоциалното разстройство на личността е изключително трудно за лечение. Терапията се съсредоточава върху модифицирането на антисоциалното поведение и намаляването на криминалния рецидивизъм, както и третирането на всякакви съпътстващи състояния, като злоупотреба с вещества.

Терапията, която набляга на модификациите на поведението, заедно с последствията от незаконното или опасно поведение, показва най-обещаващи резултати. Хората, страдащи от антисоциалното разстройство на личността, са склонни да прекъсват лечението, да лъжат или да манипулират своите терапевти.

Източник:

goodtherapy.org, mayoclinic.org

Още по темата:
  • Животът през очите на психопата и социопата Животът през очите на психопата и социопата
  • Как да бъдем по-малко подвластни на манипулациите на нарцисистите и социопатите Как да бъдем по-малко подвластни на манипулациите на нарцисистите и социопатите
  • Продължителната скръб вече е призната официално за психично разстройство Продължителната скръб вече е призната официално за психично разстройство
  • Как да разпознаете трите вида разстройства на личността Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
4.5/5 6 оценки

Коментари към Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 05 October 2021 в 16:05

    Мария

    Здравейте. Могат ли тези болни да се излекуват,има ли такива успехи? Какъв е бил начина на лечение ? Благодаря за отговорите ви.

    Здравейте! На първо място, благодарим за доверието! Както сме посочили и в самата статия, лечението е трудно  - особено в случаите, в които засегнатото лице не съдейства на терапевта или антисоциалното разстройство е придружено от други проблемни състояния. Силно препоръчваме да се свържете със специалист, само такъв би могъл да даде адекватен отговор на тревогите Ви и съответно да назначи лечение. Ако не сте наясно, как да се свържете с такъв, както и какъв специалист да потърсите, помолете за съдействие личния/семейния лекар. Ще се радваме, ако сме Ви били полезни!

  2. Мария 
    на 02 October 2021 в 17:34

    Здравейте. Могат ли тези болни да се излекуват,има ли такива успехи? Какъв е бил начина на лечение ? Благодаря за отговорите ви.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Подкрепата на семейството играе ключова роля в лечението на пациенти с тежки психични разстройства
  • 8 отличителни черти на социопата и как да се справим с него
  • Акнето може да бъде причина за развитие на психично разстройство
  • Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
  • Приют в Камерун осигурява лечение на психично болни пациенти без дом
  • Американско проучване разкрива връзка между замърсения въздух и развитието на психични разстройства
  • Продължителната скръб вече е призната официално за психично разстройство
  • Как да преборите сутрешния стрес при ученици със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
  • Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 193 дни, 20 часа

Психично здраве и простатит

преди 2751 дни, 21 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 3 часа и 55 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 20 часа и 36 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 3 часа и 27 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 10 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Галфимия глаука Галфимия глаука

Галфимия глаука

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост

Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост

от 11 окт 2022г. Прочети повече
Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

от 22 фев 2021г. Прочети повече
Художник изобразява 9 психични заболявания с жизненоважно значение Художник изобразява 9 психични заболявания с жизненоважно значение

Художник изобразява 9 психични заболявания с жизненоважно значение

от 20 дек 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival