Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Какво е параноидно личностно разстройство

Какво е параноидно личностно разстройство

от 21 авг 2017г., обновено на 29 юни 2022г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Какво е параноидно личностно разстройство - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Разстройството на личността е състояние, повлияно силно от вкоренени мисловни модели, чувства и поведение, различни от нормата, по начин, който прави вписването и живота в обществото трудно, дори невъзможно.

Параноидното личностно разстройство включва дългосрочен модел на постоянна подозрителност и недоверие към другите. Това означава, че страдащите живеят с изкривена представа за света. Те смятат, че всички са злонамерени и се опитват да ги измамят по някакъв начин. Останалите погрешно мислят, че това е просто едно непрекъснато усещане у болните, че ги наблюдават и ги гонят, но това най-често е симптом на шизофрения.

Колко често се среща параноидното разстройство на личността?

Параноидното разстройство на личността е по-често срещано при мъжете, отколкото при жените. В повечето държави не се води точна статистика за хората, които страдат от него, защото то спада към класа на личностовите разстройства, в които попадат и много други видове.

Учените във Великобритания установяват, че един на всеки десет души страда от личностно разстройство. В САЩ хората с параноидно разстройство са между 2.3% и 5.1%.

Симптоми на параноидно личностно разстройство

За да са реални признаците на състоянието, те трябва да са вкоренени, дългосрочни и да затрудняват и влошават осезаемо живота на страдащия. Сред симптомите на параноидното личностно разстройство са:

  • постоянна липса на доверие в другите хора, включително приятели и семейство;
  • силна подозрителност към околните, за които се предполага, че планират да причинят болка, да ги ощетят или да ги измамят;
  • свръхчувствителност към неуспехи;
  • убеждение, че думите на другите носят отрицателно послание, тълкуване на действията им като враждебни или вредни, докато всъщност те са приятелски;
  • постоянни подозрения, че партньорът/съпругът ги мами, без да има никакви доказателства за това;
  • вманиачаване по собствените им права и онова, което им се полага;
  • безпомощност, придружена от постоянно следене за дебнеща опасност;
  • очакване, че всичко, което са казали ще бъде използвано срещу тях;
  • затруднения при ясно аргументиране и приемане на чуждите доводи;
  • често оплакване;
  • страх от заблуди и чести самозаблуди;
  • рационализиране и обективизиране на всичко, което ги заобикаля;
  • тенденция към сарказъм;
  • силна нужда да бъдат независими и самодостатъчни;
  • конспиративни теории.

>>> 9 характеристики на истинския параноик

Причини за параноидното разстройство

Все още не е известно кое точно причинява параноидно разстройство на личността, но се смята, че то е резултат на комбинация от няколко фактора. Както при много нарушения на личността за основен фактор се счита генетичната предразположеност. Причината е, че случаите на параноидно разстройство на личността се наблюдават по-често в семейства, в които вече са се проявили психотични разстройства, особено шизофрения и делюзионни разстройства.

Съществува още една теория, която гласи, че параноидното разстройство е заучено поведение, плод на околната среда. Едно дете, израснало в обкръжение, в което някой страда от параноя например, се научава да бъде подозрително към света около него.

Разстройството може да бъде причинено от травма в детска възраст. Тежки преживявания, които потискат детето и го карат да вярва, че другите са опасни, са потенциални причинители на параноидно разстройство.

Как се поставя диагноза?

Параноидното разстройство се диагностицира чрез серия от въпроси и събиране на подробна информация за живота. Както при повечето личностни разстройства и параноидното се диагностицира в зряла възраст.

Тъй като децата и юношите все още са в период на съзряване, не е възможно да се постави диагноза, която да се базира на дългосрочно и вече вкоренено поведение. За поставяне на диагнозата се проверява дали човекът отговаря определени критерии според класификацията на МКБ-10 за психични и поведенчески разстройства.

Следвайки указанията за диагностика на параноидно разстройство на личността в МКБ-10, след като се открие дали човекът отговаря на основните критерии, трябва да се наблюдават минимум четири от симптомите по-долу:

  1. Засилена чувствителност към неуспехи и отхвърляне.
  2. Усещане за постоянна ненавист.
  3. Подозрение към останалите и погрешно вярване, че приятелските действия всъщност са злонамерени и враждебни.
  4. Подозрение за нарушени лични права.
  5. Съмнения, без основание, в сексуалната вярност на съпруга или сексуалния партньор.
  6. Продължително самонаблюдение и твърде задълбочено самосъзнание.
  7. Неоснователни конспиративни теории.

мъж, самотен мъж

Как се лекува параноидно разстройство?

Лечението е трудно, тъй като хората с параноидно разстройство рядко имат доверие на когото и да било, още по-малко на лекар или терапевт, поради което групова и семейна терапия не се препоръчва.

Медикаментозно лечение 

Тъй като параноидното разстройство обикновено продължава през целия живот, психотерапевтичните сеанси могат само да помогнат за намаляване на параноята и да разкрият нови перспективи към света и другите. Понякога паралелно с основната форма на лечение се препоръчва и медитация. Изписват се антипсихотични и намаляващи нивата на тревожност медикаменти.

В много от случаите медикаментите не са най-доброто лечение, поне не и в дългосрочен план, защото има висока вероятност страдащият да започне да изпитва параноя и съмнения спрямо самото лекарство.

Психични проблеми, свързани с параноидното личностно разстройство

Най-честите психични проблеми, които придружават параноидното разстройство са тревожност, фобия, тежко депресивно разстройство и пристрастяване към алкохол или наркотични вещества.

Изследване във Великобритания през 2007 г. върху качеството на съня и личностните разстройства установява, че 14,1% от страдащите имат и посттравматично шоково разстройство.

Хората със симптоми на параноидно разстройство на личността е възможно да имат и симптоми на шизофрения.

Близък с параноидно разстройство – какво да направите?

Животът с човек в подобно състояние със сигурност не е лесен и изисква сила на духа. Той ще ви следи непрекъснато с подозрение и обвинение в груба постъпка или опит за измама.

Вероятно страдащият често ще прави настоятелни опити да контролира всичко, включително и вас самите. Може да ви обвини, че накърнявате правата му, въпреки че доводите му са нелогични.

Неговата параноя може да го подтикне постоянно да ви критикува и да спори с вас, като тези дискусии никога няма да бъдат във ваша полза. Може да бъде саркастичен с вас, дори отмъстителен. Често се оттегля, игнорирайки опитите ви за комуникация, като ви оставя напълно объркани.

Не очаквайте израз на емоции от човек с параноидно разстройство. Той изключително рядко засвидетелства обич и обикновено му е много трудно да поддържа нормални и сърдечни взаимоотношения. Околните биха го описали като емоционално студен и дистанциран.

Ако съжителствате с лице, страдащо от параноидно личностно разстройство, то е най-разумно някой да ви помага. Помощ ще ви е необходима, тъй като често ще срещате съпротива, когато трябва да приема предписаните лекарства. Също така директните конфронтации с него могат да бъдат опасни за вас самите и да доведат до неприятни битови инциденти.

Източник:

harleytherapy.co.uk, verywellmind.com

Още по темата:
  • Как да се справите с параноята и вещоманията при възрастните ви родители Как да се справите с параноята и вещоманията при възрастните ви родители
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение Мизокинезия – същност, причини и лечение
  • Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
3.3/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл
7.80лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл

Коментари към Какво е параноидно личностно разстройство

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво е параноидно личностно разстройство
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 10:20
    Коментирайте "Какво е параноидно личностно разстройство"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • F20.0 Параноидна шизофрения
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Какво представлява и как се проявява разстройството на адаптацията
  • Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 196 дни, 10 часа и 37 мин.

Психично здраве и простатит

преди 2754 дни, 11 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 18 часа и 31 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 11 часа и 12 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 18 часа и 4 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 21 дни, 1 час и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Галфимия глаука Галфимия глаука

Галфимия глаука

от 11 юни 2024г. Прочети повече
F20.0 Параноидна шизофрения F20.0 Параноидна шизофрения

F20.0 Параноидна шизофрения

от 03 юни 2024г. Прочети повече
Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

от 22 фев 2021г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ОЛУЕЙС УЛТРА НОРМАЛ * 10

БИОАКТИВ АЗОТЕН ОКСИД капсули * 120

ЧАРШАФИ (АБСОРБИРАЩИ ПОДЛОЖКИ) НОРМАЛ КЛИНИК 60 см / 90 см * 10

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ ПЛЮС прах 120 г

КЕТОАЖУР 5 мг/мл капки за очи, разтвор 5 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival