Гневът — предвестник ли е на личностно разстройство
Разстройствата на личността са група психични диагнози, поставяни на онези, чиито начини на мислене и поведение са извън това, което по днешните стандарти се счита за "нормално".
Ако страдате от разстройство на личността, то за да се впишете в обикновения живот ви се налага да полагате неимоверни усилия. Разбирането и свързването с околните при подобни състояния е много трудоемко и изморително, като влияе силно на личния живот и кариерата.
Защо има връзка между гнева и личностните разстройства
На всички се случва понякога да се ядосват. Гневът е естествен и може да се нарече част от здравата емоционалност, когато е свързан с поставяне на граници в общуването.
Например, ако някой се опитва да открадне нещо от вас и вие му викате, това е напълно нормално, защото не може друг да отнема вещите ви без разрешение.
Но с него може да се злоупотребява. Ако често го използвате, за да наказвате другите или да ги манипулирате, така че да направят, каквото желаете, то използвате гнева по унищожителен или вреден начин. Гневът може да е предшественик на яростта. Тя от своя страна е емоция, която е извън влиянието на контрола. Яростта не е начин за поставяне на граници, а за нараняване на другите и нанасяне на вреда, което не е социално приемливо.
Яростта и манипулативният гняв са може би най-малко приемливите емоции в съвременното общество. Повечето хора ги изпитват рядко. Ако вземем предвид, че излизането от нормата включва и подобно поведение, то тогава е разбираемо, че психолозите свързват гнева с личностните разстройства.
При кои личностни разстройства гневът е симптом
Трябва да се вземе предвид, че разстройства на личността се диагностицират само при лица в зряла възраст. Има разстройства, които се отнасят до деца и младежи, с гневни проблеми. Но следващите диагнози се поставят само на възрастни хора.
Антисоциално разстройство на личността
Това разстройство прави страдащите много непокорни. Те смятат, че правилата са за всички останали, но не и за тях, като са много склонни да изразяват яд и разочарование за другите, и позициите, които заемат. Никога не се чувстват виновни, често са агресивни и извършват престъпления, без да изпитват каквито и да е угризения, подплатявайки действията си само с усещането за гняв.
Нарцистично разстройство на личността
Страдащите от него обсебени от идеята за власт и чувство за успех. Това включва запазване на високата им самооценка. Ако някой се осмели да ги критикува, те се ядосват, понякога до степен, в която са готови да проявят жестокост.
Параноидно разстройство на личността
То се характеризира с постоянни подозрения, че околните се опитват да навредят. Води до силна отбранителност и постоянна борба за личните права. Страдащите трябва да положат стоически усилия, за да прощават, а и са измъчвани от почти постоянни недоволства.
Гранично личностно разстройство
Лицата с гранично личностно разстройство не притежават „емоционалния щит", който другите имат. Това означава, че почти всичко може да ги нарани и те са много чувствителни, силно реактивни. Реагират бързо и бурно на емоционални стимули, давайки предимство на чувството пред разсъждението, като могат за миг, от напълно уравновесени, да се превърнат в гневни и дори „побеснели“.
Избягващо личностно разстройство (социална тревожност)
Невъзможност за постигане на близост с околните, поради силно убеждение, че всички останали извършват нараняващи действия. Страдащите не се впускат в битки, но въпреки това смятат, че всички ги засягат. Така въпреки, че не показват явен гняв, както предишните разстройства, те развиват много високи нива на потиснат яд.
Други психологически състояния, свързани с гнева
Като цяло, високите нива на гняв, перманентното му наличие и реактивност са свързани с нарушения на личността, а също и с други сложни психологически състояния.
Постоянните ярост и агресия могат да са характеристики на известното като "разстройство в контрола на импулсите" (интермитентно експлозивно разстройство, което се изрязява под формата на силни и резки изблици на гняв).
Другите диагнози, при които гневът е симптом
Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност в зряла възраст — причинява импулсивност, която може да ограничи контрола на личността над емоциите, включително и гневни изблици.
Биполярно разстройство — страдащите преминават през "манийни" фази, в които емоциите са преувеличени. Това може да включва усещане за гняв и дори насилствени идеи.
Психотично разстройство — човек губи връзка с действителността и може да страда от заблуди, които го карат да се чувства заплашен. Това води до ярост и в някои случаи до крайни форми на насилие.
Възможно ли е да се проявят симптоми на повече от едно разстройство
Отговорът е положителен. Много от посочените разстройства не се проявяват самостоятелно, а вървят заедно с други психологически проблеми. Това се нарича "коморбидност" - например някой с биполярно разстройство може да страда от психотично разстройство и заблуди, когато е в маниен период, или някой с гранично разстройство на личността да има и характеристики на хиперактивност.
Важно е да не си поставяте диагнози сами. Всеки в определен момент проявява признаци на личностно разстройство. При високи натоварвания или лични проблеми човек може да е твърде емоционален или реактивен. Разликата е, че хората с разстройство на личността изпитват симптоматиката непрекъснато, като дори да опитват, не откриват начини да се справят с живота, ако не се намеси психолог.
Специалист по психично здраве ще използва различни видове въпросници, личния си опит и знания, трупани с години, преди да постави диагноза. Той ще се постарае да изключи всичко друго, което може да е причина за поведението ви, включително медицински проблеми. Ако имате съмнения, не се опитвайте да откриете разковничето сами, доверете се на добър консултант. Той може да разгадае каква е причината за гнева и да ви помогне да го канализирате.
harleytherapy.co.uk
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат
- Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
- Лесни техники за контрол на гнева и раздразнението
- Дренаж на абсцес
- Петнисти обривни елементи
- Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
- 7 отличителни черти на психопата според поведенческия анализатор Лилиан Глас
- Разликата между биполярното разстройство Тип 1 и Тип 2
- Как да разпознаем психопата
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
Коментари към Гневът — предвестник ли е на личностно разстройство