Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна

Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна

от 30 окт 2018г., обновено на 17 сеп 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Социалната стигма, свързана с проблемите на психичното здраве, със сигурност има многобройни причини. През цялата история хората с психични проблеми са третирани по груб начин, често дори брутално и нечовешки. Това отношение може би се дължи на погрешното схващане, че те са непредсказуеми, нестабилни и склонни към насилие.

Ранните убеждения, че психичните проблеми се дължат на обсебване от зъл демон например, също са причина за реакции на предпазливост, страх и дискриминация. Дори медицинският модел на проблемите на психичното здраве сам по себе си е несъзнателен източник на стигматизиращи вярвания.

  • На първо място, медицинският модел предполага, че проблемите с психичното здраве са равностойни на физическите заболявания и могат да произтекат от медицинска или физическа дисфункция. Това само по себе си предполага, че хората с психични проблеми по някакъв начин са "различни" от "нормално" функциониращите индивиди. 
  • На второ място, медицинският модел предполага диагноза, а диагнозата предполага етикет, който се залепя на "пациента". Този етикет може да бъде свързан с неуместни убеждения (напр. "лудите" хора не могат да функционират правилно в обществото) и това отново ще укрепи възгледа, че хората с проблеми, свързани с психичното здраве, са различни и трябва да бъдат лекувани с повишено внимание.

За съжаление, обществото все още разглежда симптомите на психопатологията като неудобни и представляващи заплаха. Тези нагласи често насърчават стигмата и дискриминацията спрямо страдащите от проблеми с психичното здраве. Такива реакции са често срещани, когато хората са достатъчно смели, за да признаят, че имат проблем с психичното здраве и често могат да доведат до различни форми на изключване или дискриминация – в рамките на социалния живот или на работното място.

Какво представлява стигмата на психичните заболявания?

Тя може да се раздели на два типа:

  • Характеризираща се с вредни нагласи и дискриминационно поведение, насочено към хора с психични проблеми в резултат на етикета, който им е даден.
  • От друга страна, възприетата стигма от страна на страдащия може значително да увеличи чувството на срам и неудобство и да доведе до неефективно лечение.

Статия, публикувана в Proecta.eu ("Стигма при хора с психично разстройство", Вл. Наков, Хр. Мартинова, Т. Дончев ), припомня, че телесните знаци или "стигмати" в Древна Гърция са били изрязвани или изгаряни по телата на хората, които е трябвало да бъдат белязани като различни. Съвременното значение на термина се свързва със социолога Ървин Хофман, който твърди, че стигмата е дълбоко дискредитираща. Според други изследователи стигмата е характеристика, влизаща в противоречие с нормите на групата, като под норми те разбират споделените убеждения как трябва да се държат хората. Подобно е и друго определение на стигмата: реална или приписвана характеристика на стигматизираните индивиди, която издава социална идентичност, лишена от стойност в конкретната група.

В статията са посочени резултати от изследвания, според които стигмата възниква в резултат на неразбиране на заболяванията, както и слабата информираност на обществото относно психичните проблеми. Според авторите преживяната стигматизация влияе на качеството на живот на хората с психични заболявания във всичките му сфери, влияе и на техните семейства и има връзка между типа диагноза и преживяната стигма.

Изследванията показват, че вредните нагласи на обществото към хората с проблеми, свързани с психичното здраве, все още са широко разпространени. В проучване с участието на над 1700 възрастни във Великобритания е установено, че:

  • Най-често срещаното погрешно убеждение е, че хората с психични проблеми са опасни - особено тези с шизофрения, алкохолизъм и наркотична зависимост; и като цяло трудни за комуникация и съвместна дейност.
  • Установено е също, че тези убеждения не зависят нито от възрастта, нито образованието, нито от познанства с хора, страдащи от някакъв психичен проблем. Сходни резултати са показали и изследвания на обществените нагласи конкретно към диагностицирани с депресия и шизофрения.

Изследване, проведено през 2010 година, е установило, че стигмата, насочена към юноши с психични заболявания, идва от членове на семейството, връстници и учители. 46% от тези юноши споделят, че са чували заклеймяващи определения от членове на семейството под формата на неоснователни предположения, недоверие, избягване, съжаление, 62% са чували подобни определения от връстници, 35% съобщават за заклеймяващи определения, чути от учители и училищен персонал, изразяващи страх, неприязън, подценяване на способностите, недоверие.

Прочетете още:

  • Всеки един от нас може да помогне в борбата със стигмата на психичните заболявания

Някои от вредните ефекти на стигмата могат да включват:

  • Нежелание за търсене на помощ или лечение.
  • Липса на разбиране от страна на семейството, приятели, колеги.
  • По-малко възможности за работа, училище, социални дейности или трудности при намирането на жилище.
  • Насилие – психическо и физическо.
  • Здравно осигуряване, което не покрива адекватно вашето психично заболяване.
  • Убеждението, че никога няма да успеете да преодолеете определени предизвикателства или че не можете да подобрите ситуацията си.

Стъпки за справяне със стигмата

Потърсете професионална помощ

Може да не желаете да признаете, че се нуждаете от лечение. Не позволявайте на страха да не бъдете етикетирани с психично заболяване да ви попречи да потърсите помощ. Лечението може да осигури облекчение чрез идентифициране на проблемите и намаляване на симптомите, които пречат на вашата работа и личен живот.

жена, самотна жена, море

Не позволявайте на стигмата да създаде у вас чувство на съмнение и срам

Може би погрешно вярвате, че състоянието ви е знак за лична слабост или че трябва да можете да го контролирате без помощ. Потърсете съвет, научете повече за състоянието си и се свържете с други, които имат психични заболявания – това ще укрепи самочувствието и самоуважението ви и ще ви предпази от разрушително самоосъждане.

Не се изолирайте

Ако страдате от психично заболяване, може би чувствате нужда да споделите с някого. Вашето семейство, приятелите и близките ви могат да ви помогнат, ако знаят за проблемите ви. Не се изолирайте, а се свържете с хората, на които можете да се доверите, за да получите от тях състраданието, подкрепата и разбирането, от което се нуждаете.

Осъзнайте, че болестта не определя личността ви

Вие не сте болест. Така че, вместо да казвате: "Аз съм биполярен", кажете: "Имам биполярно разстройство". Вместо да се наричате "шизофреник", кажете: "Имам шизофрения".

Говорете срещу стигмата

Помислете как можете да изразите мнението си за стигмата и вредата от нея – на различни събития, в интернет, медия. Това може да помогне и да вдъхне смелост на други, които се сблъскват с подобни предизвикателства, но и да повиши информираността на обществеността за психичните заболявания.
Да се научиш да приемаш състоянието си и да признаеш какво трябва да направиш, за да го излекуваш, да потърсиш подкрепа и да помогнеш за информираността на другите, може да промени много, както във вашия живот, така и в този на хората, които преживяват същите или подобни трудности.

Източник:

psychologytoday.com, mayoclinic.org, proecta.eu

Още по темата:
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим
  • Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
  • Ранни симптоми на психичните заболявания Ранни симптоми на психичните заболявания
5.0/5 1 оценка

Коментари към Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:46
    Коментирайте "Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Принудата не е грижа: Завръщане на принудителното настаняване в психиатрични болници в САЩ
  • Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Хистрионно личностно разстройство – същност, симптоми и лечение
  • Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
  • Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 240 дни, 17 часа и 12 мин.

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 370 дни, 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 50 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival