Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
„Защо психопатът владее толкова добре изкуството на съблазняването? Защото това е изкуството на измамата, обвито в красивата илюзия на любовта.“
Тези думи предават в пълнота омагьосващата природа на психопатите. Те са описвани като грандиозни, измамни, импулсивни, без съвест и угризения и често се занимават с престъпна дейност. И все пак, въпреки тези отрицателни черти на характера, те могат да се представят като очарователни и неустоими, докато не покажат истинското си лице. Въпреки че се смята, че психопатите съставляват едва 1% от общото население, опустошението, което оставят след себе си, може да бъде огромно.
>>> 7 отличителни черти на психопата според поведенческия анализатор Лилиан Глас
Какви са последиците за физическото и психическото здраве от интимна връзка с психопат?
Последиците от връзка с психопат е един от фокусите на проучване, ръководено от психолога Адел Форт от Университета „Карлтън“ в Канада. За целите на изследването екипът набира 457 участници (10,5% мъже и 89,5% жени), които са имали романтична връзка с психопат. Продължителността на взаимоотношенията варира от няколко месеца до над 20 години, като повечето са между две и пет години.
По време на проучването участниците са интервюирани относно опита им и попълват различни психологически въпросници, включително такива за посттравматично стресово разстройство и депресия.
Анализите на екипа разкриват пет основни вида последици, които демонстрират дълбокото и трайно въздействие на токсичната връзка с психопат.
1. Емоционални последици
Проучването показва, че най-честите последици от връзката с психопат са емоционалните. Участниците съобщават за чувства от спектъра на гняв (раздразнителност и чувство на неудовлетвореност) и омраза (към себе си и мизогиния). Един от участниците споделя: „Известно време след връзката бях ядосан, че бях измамен на толкова дълбоко ниво.“
Тревожността, страхът, паниката и параноята са често цитирани чувства, както и депресивните симптоми, включително анхедония (загуба на интерес или удоволствие от всичко) и суицидни мисли и опити за самоубийство.
„Стигнах дъното в живота си. Това беше най-болезненото преживяване, което някога съм преживявал. За първи път си помислих за самоубийство, тъй като животът беше твърде болезнен, за да се справя с него.“
2. Проблеми, свързани със здравето
Участниците, спасили се от токсична връзка с психопат, съобщават за редица соматични оплаквания, включително стомашно-чревни проблеми, язви и главоболие.
„Имах значителна загуба на тегло. Не се хранех с дни. Косата ми побеля. Ноктите ми станаха чупливи. Бях напълно дехидратиран. Получих кървяща язва.“
Сред най-докладваните от интервюираните здравни проблеми са сърдечните и респираторни (ангина, астма, бронхит), редица ендокринни и урологични заболявания (диабет, хипотиреоидизъм) и автоимунни заболявания (ревматоиден артрит).
„Сега вярвам, че артритът и проблемите с дебелото черво са пряко свързани със стреса от живота с психопат в продължение на 14 години. Количеството енергия, необходимо за справяне с живота с психопат, изсмука здравето от мен.“
>>> 15 интересни факта за психопатите
Някои жертви съобщават и за физически наранявания, като счупени ребра и насинени очи.
3. Промени в поведението
Част от участниците съобщават за проблеми със съня и храненето (безсъние), липса на грижа за себе си (тютюнопушене, злоупотреба с наркотични вещества) и промени в социалните дейности и/или взаимодействията с хората.
„Страдах от депресия много дълго време, след като напуснах половинката си. Не се осмелявах да излизам на публични места, предпочитах да остана вкъщи.“
4. Когнитивни промени
В съответствие със симптомите на посттравматично стресово разстройство, участниците споменават натрапчивост, дисоциация, затруднения с концентрацията и паметта.
„Не можех да се концентрирам и почти загубих работата си, тъй като шефът ми забеляза, че забравям важни неща и правя грешки.“
5. Промени в междуличностните отношения
Наличието на интимна връзка с психопат уврежда междуличностните отношения в по-широк смисъл. Мнозина губят доверие в другите, тъй като се съмняват в мотивите им, крият лична информация и се страхуват да не бъдат предадени или изоставени. Участниците изпитват затруднения да се доверят на преценката си поради връзката си с психопат. Във връзка с това те също споменават чувство на загуба и самота.
„Чувствам се празна и самотна през цялото време. Сякаш съм загубила всичко хубаво в живота си, защото съм глупачка и се влюбих в психопат. Почти нямам надежда, че мога да намеря някой, който да ме разбере.“
Авторите стигат до извода, че въпреки негативните последици от взаимоотношенията с психопат, има индикации, че участниците преживяват посттравматичен растеж. Те съобщават за устойчивост и позитивна промяна, което може да бъде област за изследване в бъдеще.
When Your Romantic Partner Is a Psychopath: 5 Core Themes: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/head-games/202212/when-your-romantic-partner-is-a-psychopath-5-core-themes
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат
- Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
Коментари към Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение