7 отличителни черти на психопата според поведенческия анализатор Лилиан Глас
Повечето специалисти се обединяват около тезата, че психопатията зависи от два основни компонента: егоистична импулсивност и доминация без страх. Психопатите не изпитват емпатия. Най-общо могат да бъдат описани като егоистични, безстрашни, манипулативни, доминиращи, но най-вече – неспособни да изпитват съчувствие.
Психолозите са обособили два основни типа психопати:
- първични;
- вторични.
Първичните помагат, могат да работят в екип и да се държат приятелски. При вторичните нещата са доста по-различни – те обикновено са унищожителни, не оказват помощ и се представят зле в работата.
Повечето хора са убедени, че психопатите живеят само във филмите, но в действителност такива има и сред нас. Добрата новина е, че можем да ги разпознаем сравнително лесно. Според поведенческия анализатор Лилиан Глас те проявяват едни и същи черти. Глас е помагала на ФБР да различава сигналите, показващи, че става въпрос именно за психопатия - антисоциално личностно разстройство, което се проявява с непостоянно и импулсивно поведение.
В книгата си „Езика на тялото на лъжците“ Лилиан Глас описва 7 признака, които помагат да разберем, че си имаме работа с психопат.
Използват минало време
Изследователите откриват, че психопатите използват минало време много повече от сегашно, което сигнализира, че се чувстват откъснати от конкретния момент.
Предпочитат да използват причинно-следствени изказвания
Те са убедени, че нещата им принадлежат - по право. Психопатите възприемат света и хората като нещо, към което просто могат да се пресегнат и да го вземат. „Учени от Университета на Британска Колумбия откриват, че психопатите използват често думи като „за да“ и „защото“, пише още Глас. Тя обяснява, че така те рационализират действията си чрез собствената си логика.
>>> 6 напълно нормални поведения, които биха могли да означават, че сме психопати, според науката
Наблягат на собствените си нужди
Хората, страдащи от психопатия, са ангажирани предимно със собствените си базови нужди като подслон, храна, дрехи. Говорейки за тях, те използват два пъти повече думи от обикновено и в същото време дават изобилна информация по темата.
Психопатите не чувстват вина и не поемат отговорност
В повечето случаи психопатите са убедени, че са жертви, а причина за това е чувството, че всичко им принадлежи по право, смята Глас. „Когато обвиняват другите, психопатите имат склонността да описват себе си с грандиозни термини. Те никога не поемат отговорност за грешно поведение или постъпки, а в гласа им липсва каквато и да е нотка, издаваща емоция.
Психопатите често противоречат на самите себе си
Често психопатите си противоречат дори в едно и също изречение. „Те лъжат или пропускат някаква информация, когато им зададете въпрос, но когато ги попитате същото, само че с други думи, те може би ще ви кажат истината.”, твърди Глас.
Не са особено добри в сълзите
В книгата си Вивиан Глас споделя, че когато психопатите плачат, обикновено избърсват поотделно всяко око. По думите й, когато емоцията е истинска, хората плачат с двете очи, затова и бършат очите си едновременно.
Езикът на тялото им е в противоречие с това, което говорят
Често психопатите казват едно, но езикът на тялото им съвсем друго. Например може да казват „да“, но в същото време поклащат главата си за „не“.
Интересни факти:
- Според Psy Blog класацията на професиите с най-много психопати се оглавява от адвокатите, генералните мениджъри и хората, работещи в медии. Разбира се, това далеч не означава, че всеки професионалист от челните места на този списък е психопат, а само че има известно припокриване между чертите на личността при психопатите и чертите на личността при хора, упражняващи тези професии.
>>> 5 признака, че колегата ни е психопат
- Според психолозите хората, страдащи от психопатия, имат необичайни модели на сън и бодърстване. Някои изследвания показват, че хората, които демонстрират психопатични черти, са склонни да спят по няколко часа, но много спокойно, за разлика от хората, които имат проблеми със съня
- Д-р Лилиан Глас е призната в цял свят за един от най-добрите експерти по проблемите и уменията на общуването. Автор е на книги за самопомощ, експерт по човешко поведение, комуникация и език на тялото, съдебен експерт и медиатор. Един от най-интересните моменти в биографията й е, че още на 24 години получава докторска степен по комуникативни разстройства на пациенти, срадащи от краниофациална аномалия, за което е наградена със стипендия от Фондация „Буш“. По-късно тя специализира и в комуникативни разстройства с акцент върху слуха и говора и тяхната връзка в клиничната генетика. Има докторска степен по медицинска генетика от Института по медицина към Университета на Калифорния. Едно от най-значимите постижения на д-р Глас е откриването на наличие на гласови модели при пациенти с неврофиброматоза и генетичен синдром, който включва глухота и стоматологична аномалия. Синдромът е наречен „Глас-Горлин“.
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат
- Лекарят, живял 9 години с трупа на любимата си
- Джак Изкормвача - зловещият убиец, чиято самоличност остава неразкрита и до днес
- ДНК тест сочи, че Джак Изкормвача всъщност е полски емигрант
- 5 добри причини да напуснете нарцисиста - част 1
- Как да разпознаем психопата
- 5 добри причини да напуснете нарцисиста - част 2
- Как родителите превръщат децата си в психопати
- Могат ли нарцисистите, социопатите и психопатите да чувстват съпричастност, тъга или разкаяние
- Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
Коментари към 7 отличителни черти на психопата според поведенческия анализатор Лилиан Глас