Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Мотивация, щастие и личен успех Какво ни пречи да вземаме правилни решения

Какво ни пречи да вземаме правилни решения

от 01 дек 2019г., обновено на 06 дек 2019г.
Редактор: Даниела Пройчева
Какво ни пречи да вземаме правилни решения - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Няма ден, в който да не ни се налага да вземаме решение. Някои маловажни, като например какво да облечем или какво да закусим. Други от съществено значение за живота ни – в кой университет да учим, дали искаме да имаме деца. Някои решения вземаме веднага, на момента, докато за други е нужно време и обмисляне.

Обикновено използваме няколко основни стратегии, дори когато не го осъзнаваме. И в много случаи погрешното решение се дължи на недостатъци или предразсъдъци. Ако сме наясно с грешките и препятствията по пътя на вземане на решения, можем да повлияем изборите, които правим ежедневно.

Евристика

Много често проблемите, свързани с вземането на решения, произтичат от факта, че разчитаме твърде много на менталните кратки пътища, които в миналото са ни помагали. Евристиката е вид кратък път или основно правило, което прилагаме, когато правим преценка или вземаме решение. Тя прави добре видими всички аспекти при анализ на дадена ситуация. Но може да ни тласне и към погрешен избор.

Евристиката има няколко съществени предимства.

1. Позволява ни бързо да стигнем до някакво заключение.

2. Доста често дава положителен резултат.

Но, както се случва с всички кратки пътища, и тук има някои пречки. Именно те ни карат да вземаме погрешни решения.

Основни кратки ментални пътища 

  • Представителна евристика: тя включва преценката на вероятността да се случи дадено събитие, въз основа на съществуващ прототип на такова събитие. Например хазартните играчи често преценят шансовете си за печалба според това дали в предишната игра са спечелили, или не. В реалния живот игрите протичат различно всеки път и дали ще спечелим, или не зависи само от късмета ни.
  • Евристична наличност: тя включва оценяване на вероятността да се случи дадено събитие, въз основа на това колко бързо можем да си спомним за подобни събития от миналото. Може да вярваме, че самолетните катастрофи са сред честите злополуки, дори да не е така в действителност, само защото в съзнанието ни бързо изникват спомени за поне няколко сериозни самолетни катастрофи по света.

Свръхувереност

Много от нас имат склонността да надценяват уменията, знанията и способността си за правилна преценка. По време на един класически експеримент върху свръхувереността, учените Фишхоф, Слович и Лихтенщайн (Baruch Fischhoff, Paul Slovic и Sarah Lichtenstein) предоставят на участниците различни твърдения, всяко от които с по два отговора. Те трябва да изберат този, който смятат за верен и след това да поставят оценка на увереността си при избора. Когато хората заявяват, че са 100% уверени в избора си на отговор, само около 80% всъщност са верни.

Защо хората са твърде самоуверени в преценката си?

В много случаи те не осъзнават колко неинформирани са по определен въпрос. Или казано накратко – не знаем какво не знаем. Понякога пък информацията, която имаме по дадена тема, просто е невярна или е с ненадежден източник.

Пример за свръхувереност е когнитивната склонност, наречена ефект на Дънинг-Крюгер. Той кара хората да надценяват интелигентността си и своите умения, като така ги прави слепи за собствената им некомпетентност.

Без значение каква е причината, свръхувереността ни може да доведе до вземането на погрешни решения. Да си представим, че отиваме в Лас Вегас с приятел. Вече няколко пъти сме били там, затова вярваме, че познаваме добре маршрута и насочваме приятеля си. За съжаление се оказва, че не сме запомнили всяка подробност и го упътваме погрешно. Свръхувереността ни, че можем да го навигираме в града е довела до неправилен избор и отнема от безценното ни време за престой там.

Пълзящ детерминизъм

След като се случи нещо, много пъти се връщаме назад и имаме усещането, че сме можели да предположим развоя на събитията. В психологията тази наша склонност да правим ретроспекция и лесно да забелязваме знаците, че събитията ще се развият по точно определен начин, се нарича пълзящ детерминизъм. Този феномен често се обяснява с думите „Знаех си през цялото време.“ Той ни кара да вярваме, че наистина бихме могли да предвидим последствията от дадена ситуация, а те всъщност зависят от късмета.

Хазартният играч погрешно смята, че може да предскаже изхода от играта на карти. Всъщност няма никакъв начин да знае какво ще се случи, след като там всичко зависи от шанса.

Пълзящият детерминизъм може да доведе до друг проблем, а именно да повярваме, че можем да предвидим развръзката, когато тя в действителност не може да бъде предвидена. В резултат на това започваме да вземаме решения, базирани на информацията, която сме получили при допуснати предишни грешки. Вместо да анализираме фактори, отнасящи се до конкретната ситуация, в момента, ние опитваме да отгатнем последствията, въз основа на други, вероятно несвързани, преживявания и опит.

Илюзорна корелация

Има ситуации, в които виждаме взаимовръзки там, където те не съществуват. Например може да смятаме, че две изцяло различни и несвързани помежду си събития, имат връзка, само защото се случват в почти едно и също време. Или пък единичен случай на асоциация между две променливи да ни кара да вярваме, че са свързани по някакъв начин. Ако сме имали неприятна случка с груба сервитьорка, е възможно занапред да възприемаме всички сервитьори като такива.

Илюзорна корелация е намирането на несъществуваща взаимовръзка. Тя води не само до погрешни схващания, но и до погрешни решения.

Ето една примерна ситуация: искаме да си вземем домашен любимец, но нямаме представа какъв да е той. Като деца сме имали неприятно преживяване с куче и затова вярваме, че кучетата по природа са агресивни и хапят. Това наше вярване повлиява на избора ни, тъй като неизменно ще изключим възможността да си вземем кученце, макар че е много възможно точно то да е идеалният избор за нас.

Всички се чувстваме комфортно с мисълта, че правим своите избори на база логика и рационалност. Истината е, че има препятствия по пътя на вземане на решение, които усложняват процеса. Когато сме запознати какви са потенциалните рискове, ще знаем как да ги избегнем. А това означава само едно – правилен избор.

Източник:

verywellmind.com, designheuristics.com

 

Още по темата:
  • Какво представлява фокусираната към решенията терапия Какво представлява фокусираната към решенията терапия
  • Защо мъжът се страхува да не бъде контролиран от жената до себе си Защо мъжът се страхува да не бъде контролиран от жената до себе си
  • Въпросът, който трябва да си задаваме, преди да вземем решение за (почти) всичко Въпросът, който трябва да си задаваме, преди да вземем решение за (почти) всичко
  • Защо решенията, взети заедно, са по-правилни от тези, които взимаме самостоятелно Защо решенията, взети заедно, са по-правилни от тези, които взимаме самостоятелно
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
29.95лв.

У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС

Коментари към Какво ни пречи да вземаме правилни решения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво ни пречи да вземаме правилни решения
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:49
    Коментирайте "Какво ни пречи да вземаме правилни решения"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Мотивация, щастие и личен успех
  • Как колебанието помага при вземане на решения
  • Защо решенията, взети заедно, са по-правилни от тези, които взимаме самостоятелно
  • Какво представлява фокусираната към решенията терапия
  • Въпросът, който трябва да си задаваме, преди да вземем решение за (почти) всичко
  • Защо изневеряват мъжете и как да се справим с това - 1 част
  • Защо мъжът се страхува да не бъде контролиран от жената до себе си
  • Колебанието на другите ни подсказва какво решение да вземем
  • Афективната евристика и вземането на решения
  • Грубото отношение на работното място ни кара да вземаме погрешни решения
  • 10 невъзможни за разшифроване кода (2 част)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Да се разведа ли? Търся решение какво да направя.

преди 1800 дни, 6 часа и 47 мин.

Интеграция към телково решение -как да го взема без лична карта?

преди 2089 дни, 7 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как мозъкът разчита социалните сигнали при вземане на решения Как мозъкът разчита социалните сигнали при вземане на решения

Как мозъкът разчита социалните сигнали при вземане на решения

от 09 ное 2020г. Прочети повече
Защо изневеряват мъжете и как да се справим с това - 1 част Защо изневеряват мъжете и как да се справим с това - 1 част

Защо изневеряват мъжете и как да се справим с това - 1 част

от 29 яну 2016г. Прочети повече
Чистка на мозъка - да се научим да решаваме проблемите бързо Чистка на мозъка - да се научим да решаваме проблемите бързо

Чистка на мозъка - да се научим да решаваме проблемите бързо

от 28 март 2014г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival