Движенията на компютърната мишка разкриват склонността ни да поемаме рискове
Начинът, по който движим мишката на компютъра, може да разкрие дали обичаме да поемаме рискове и до каква степен.
По време на експеримент участниците имат възможност да избират между рисково действие с мишката или да заложат на сигурността. Учените откриват, че онези, които първоначално се насочват към сигурното действие, но после все пак избират да рискуват, всъщност не са хазартни играчи. Направеният от тях избор не разкрива истинската им същност. Обратно, онези, които първо насочват курсора на мишката към рисковото действие, но накрая избират сигурността, са склонни да поемат по-големи рискове, отколкото изглежда.
Пол Стилман, водещ автор на изследването и доктор по психология в държавния университет на Охайо, разкрива: „Забелязахме, че хората, които са раздвоени, сякаш приемат движенията с мишката като правене на избор. И колкото по-колебливи са в началото, когато се насочват към едната опция, но после избират другата, толкова по-труден е изборът за тях.“
Стилман провежда своето проучване заедно с Ян Крайбич, доцент по психология и икономика в университета в Охайо и Мелиса Фъргюсън, професор по психология в университета „Yale.“ То е публикувано в научното списание "Proceedings of the National Academy of Sciences."
Действията с мишката разкриват склонността на човек да поема рискове
Учените с изненада установяват колко тясно свързани са движенията на човек с компютърната мишка и поведението им, когато са изправени пред труден избор в живота. При много от участниците изборът им на действие на екрана – дали да изберат риска, или сигурността, съвпада почти винаги с поведението им в други сходни ситуации. Според доц. Крайбич обикновено е много трудно да се предвидят действията на човек благодарение на едно-единствено решение, както в случая с техния експеримент.
В изследването са включени 652 души. Експертите следят движенията с мишката, които извършват, по време на различни компютърни игри. Докато играят те попадат в 215 ситуации, когато трябва да вземат конкретно решение за действие. В някои от игрите рисковете са малки, в други – не толкова.
При всеки от участниците курсора на мишката е позициониран по средата най-долу на екрана. Всеки експеримент започва с появата на две опции в горния ляв и горния десен ъгъл.
Едната опция предоставя шанс 50/50, или 50% вероятност да спечелят 10 долара и 50% вероятност да загубят 5. Другата опция в повечето случаи не носи никакъв риск, тоест не печелят и не губят нищо.
Основният въпрос, който представлява интерес за психолозите, е как участниците ще придвижват курсора на мишката до окончателния си избор.
Специфика на траекторията на движение на мишката
При някои от играчите те наблюдават категорично еднопосочно движение към една от опциите. Според тях действията им разкриват решителност и увереност, както и липса на вътрешен конфликт и колебливост.
При други забелязват, че има нерешителност и първоначално те се насочват към едната опция, а накрая всъщност избират другата.
Експертите не основават заключенията си толкова на самия избор, колкото на поведението и пътя, който извървяват играчите, преди да го направят.
Крайбич пояснява: „Информацията за направения избор не е особено полезна за целите ни. Искахме чрез движението на мишката да разгадаем силата на човешките предпочитания и колко голямо е колебанието им.“
При друго проучване екип от учени анализира група хора, които правят един и същи избор по време на хазартна игра. Дали би било възможно те да предвидят кой от участниците е склонен да се спре на различна опция? Оказва се, че да. Достатъчно е само да проследят траекторията на движение на компютърната мишка, за да разберат дали някой от тях първо не се е насочил към друга възможност.
Според Стилман е напълно осъществимо да се разграничат хората според тяхната решителност и категоричност, дори ако са направили един и същи избор. Той вярва, че така биха могли да посочат кой е склонен да поеме риск и да претърпи загуба и кой – не.
По време на друг експеримент учените проверяват доколко е възможно да повлияят на склонността да рискуват на участниците и ако могат, дали биха забелязали промяна в траекторията на мишката.
Те съветват някои от участниците да не се фокусират върху отделните хазартни игри, а по-скоро да натрупат достатъчно „печеливши“ игри.
Крайбич пояснява: „Когато им казахме да възприемат игрите като форма на търговия, се промени и решителността им. Траекторията на мишката показваше,че не изпитват голямо колебание при поемане на рисковете. Когато обаче ги избягваха, забелязвахме повече несигурност при движението на мишката. Очакванията ни се потвърдиха.“
Освен движенията с мишката, и други моторни движения могат да дадат информация за решителността и начина на вземане на решения на хората. Според учените самото скролване в телефона също разкрива много за характера и поведението на всеки от нас.
Накратко, психолозите търсят физическа проява на колебанието, тъй като вътрешният конфликт може да си проличи в много от човешките навици и движения.
newswise.com/ Ohio State University, "Proceedings of the National Academy of Sciences"
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- 7 стъпки за вземане на сериозни решения
- Колебанието на другите ни подсказва какво решение да вземем
- Как колебанието помага при вземане на решения
- Афективната евристика и вземането на решения
- Защо мъжът се страхува да не бъде контролиран от жената до себе си
- За трудните решения в една връзка
- Най-големият риск е да не поемате никакви рискове
- 4 причини, които ви пречат да разрешавате сами проблемите си
- 15 екстравагантни дизайнерски проекта, които ще ви възхитят
- Грубото отношение на работното място ни кара да вземаме погрешни решения
Коментари към Движенията на компютърната мишка разкриват склонността ни да поемаме рискове