4 причини, които ви пречат да разрешавате сами проблемите си
Проблемите в живота на всеки човек са ситуации, с които той не може да се справи. Според психотерапевта Робърт Таиби има четири основни източника на проблеми и те са липса на умения, бурни емоционални реакции в отговор на спомен, преживяване или събитие, нерешителност и нереалистична представа за самия себе си.
Таиби ежедневно се среща с хора, които опитват да разрешат свой проблем: да се справят с тревожността или депресията, да изгладят отношенията си с началника, партньора или децата и т.н. Обикновено той не се интересува от същността на проблема, а от момента, точката, когато се чувстват объркани и неспособни да го разрешат сами.
>>> Правилото 10-10-10 за вземане на решения
Различните школи предлагат различни подходи за разрешаване на проблемите. Психодинамичната например насочва вниманието към миналото и нанесените травми. Когнитивно-поведенческата терапия анализира ефекта от мислите и действията върху нашите чувства.
Таиби разглежда разрешаването на проблеми на битово ниво. Според него има четири причини, които най-често пречат на неговите пациенти да се справят сами със ситуацията, но, за щастие, има и начини за отстраняването им.
Нямате уменията да направите това, което искате
Психиатърът Рудолф Екщайн твърди, че проблемите могат да се разделят на два вида: проблеми, които са резултат от липса на умение, и проблеми с прилагането на усвоените вече умения в стресови ситуации.
Проблемите, които възникват заради липсата на умение (никога например не сте сменяли памперс или не сте писали есе), се разрешават лесно – нужно е някой да ви покаже как се прави, след това да се упражнявате и да затвърдите наученото.
Голяма част от поведенческите и междуличностни проблеми от своя страна изискват от вас да се научите как да се освобождавате от стреса, как да контролирате гнева си, как да пиете по-рядко алкохол или да се храните здравословно, как да общувате пълноценно с другите и да правите компромиси, как да управлявате конфликти и много други.
Решение: Имате нужда от информация, упражнения, практика и подкрепа. Гледайте видеа в YouTube, запишете се на курс, присъединете се към група за взаимопомощ или потърсете психотерапевт.
Реагирате бурно, когато сте подложени на стрес
Вторият вид проблеми според Екщайн са тези, които произтичат от неспособността ви да използвате уменията си, когато сте под стрес. Например, вие сте добър родител, но в някои напрегнати ситуации сякаш губите всички свои умения. Ако дъщеря ви е тийнейджър, може би избухвате, когато ви погледне ядосано и постави ръце заканително на кръста. Всеки от нас реагира твърде емоционално заради травми, преживени някога в миналото. Други подобни ситуации от ежедневието са:
- Ако шефът ви не ви поздравява сутрин, вие си мислите, че ви е ядосан за нещо.
- Ако партньорът не ви се обажда, след като преди това сте го търсили по телефона, изпитвате страх, че може да му се е случило нещо ужасно.
- Сърдити сте на своята половинка, но вместо да споделите какво ви измъчва, вие избирате да премълчите, сякаш нищо не се е случило.
За някои хора отключващите събития (тригери) са специфични, като например онзи вбесяващ поглед на тийнейджъра. За други обаче те са съвсем общи – не само че избягвате конфронтация с партньора, но и изпитвате силна тревожност при всеки знак за зараждащ се конфликт и правите всичко възможно да си го спестите.
Решение: Когато емоциите ви завладеят, е напълно нормално да не разсъждавате трезво. Мозъкът ви спира да работи, след което или попадате в капана на ирационалните си страхове, или гневът ви нараства светкавично. Според Екщайн е необходимо да предприемете две последователни стъпки:
- Оказване на първа помощ – прилагане на метод за намаляване на стреса и напрежението (разходка, дълбоко дишане, писане в дневник или разговор с приятел);
- Предприемане на действия за разрешаване на същинския проблем – спокоен разговор с дъщерята тийнейджър по време на който да се обсъдят доводите на двете страни, поведението и начините за регулиране на гнева, привикване към обсъждане на различни казуси с партньора, така че да не се чувствате неловко, когато сте на различно мнение и да не търсите начин да избягате.
Нерешителни сте
Не успявате да разрешите проблема, защото се страхувате, че ще вземете погрешно решение. Често се оказва, че сами усложнявате ситуацията. Чудите се дали да направите това, което искате, или това, което трябва. След това обмисляте дали с действията си няма да нараните някого (много трудна задача). Страхът от допускане на грешка може да бъде парализиращ, особено за самокритичните хора или перфекционистите.
Решение: Тук отново основна роля играе тревожността. Мислите си, че всеки лош избор неизменно води до ужасни, необратими последици. Психотерапевтът Таиби смята, че нерешителността в случая се дължи на преживени в миналото травми, а единственият начин да се справите е да продължите напред, без значение как се чувствате. Необходимо е да се научите да подреждате решенията по важност, защото вашата тревожност превръща най-малкия детайл в нещо изключително важно. Да решите какво искате да обядвате е много по-лесно от това да изберете жилище или университет. Вместо да се оплитате в мислите си, поемайте умерен риск и вземайте решения, които може би ще ви изглеждат импулсивни в началото. Така ще се уверите, че всичко, което тревожното ви съзнание предрича, всъщност обикновено не се случва. Дори и впоследствие да осъзнаете, че сте допуснали грешка, помнете, че са много малко грешките в живота, които не могат да бъдат поправени.
Имате изкривена представа за самите себе си
"Неудачник съм."
"Не заслужавам да бъда щастлив/а."
"Не бива да се доверявам на другите."
"Мъжете са егоисти."
"Трябва да бъда предпазлив/а, за да не ми се случи нещо лошо."
Мислите ви за това, което смятате, че сте, и за света, който ви заобикаля, ограничават способността ви да се справяте с проблемите. Ако вярвате, че не заслужавате щастие, вие никога няма да направите опит да бъдете щастливи. Ако сте недоверчиви, няма да намерите сродна душа. Ако сте твърде бдителни, ще бъдете постоянно тревожни и ще живеете по-скоро в бъдещето, отколкото в настоящето. Сложните ситуации, в които попадате, остават неразрешени, защото сте загубили умението си да мислите креативно или не виждате всички възможни решения.
>>> Защо е време да спрем да мразим себе си веднъж завинаги
Решение: Вашият свят е измислен от някой друг в миналото ви. Той е като стар софтуер на компютър, който не работи. Време е да го замените с по-нова версия, да промените вашата история, да изградите друг свой вътрешен свят.
Таиби предлага да смените перспективата и нагласата си към проблемите, с които се сблъсквате. В крайна сметка благодарение на тях вие научавате всичко онова, което не знаете или не умеете.
Can't Solve a Problem? Find the Problem Under the Problem: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/fixing-families/202306/cant-solve-a-problem-find-the-problem-under-the-problem
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Чувството за собственост в любовта
- Ушите като причина за световъртеж
- Бял божур
- Къде задържате тегло и какъв е вашият тип тяло? Ето какво трябва да е менюто ви, за да сте в добра форма! (1 тип)
- Бързото поруменяване на бузите след първата чаша - знак за сърдечен проблем
- 2-годишно момиченце звъни на 911 за помощ, но ето какво се оказва...
- Когато стомахът...липсва
- Как несъзнателно потискаме сексуалното желание
- Притеснителни тренировъчни проблеми и техните решения
- 28 илюстрации показват проблемите на съвременното общество
Коментари към 4 причини, които ви пречат да разрешавате сами проблемите си