Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание

Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание

от 13 апр 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Повечето от нас знаят какво е да бъдеш наскърбен от думи – жестоки, безчувствени – които се повтарят отново и отново в ума ни. Но също така много са наранявани от липсата на такива, от мълчанието, което може да стане наистина оглушително.

Мълчанието, прилагано с цел наказание, е отказ от вербална комуникация с друго лице. Хората, които го използват във взаимоотношенията си, може дори да откажат да признаят присъствието на човека отсреща. Този вид поведение бива използвано в много видове взаимоотношения, включително романтични.

„Няма нищо лошо в това да искаш да поставиш граница или при разногласия да кажеш „трябва да си взема почивка“ или „трябва да спря да говоря за това“. Но различното при умишленото мълчание е, че хората, които го прилагат във взаимоотношенията си, нямат намерение да поставят граници. Целта е да се накаже човека отсреща.“, коментира Вейл Райт, старши директор на иновациите в здравеопазването в Американската психологическа асоциация.

>>> Мълчанието е злато, но дали е така и в любовта

Според Райт мълчанието не е ефективно средство за разрешаване на спорове и често може да отразява нечия неспособност за общуване.

„Мисля, че това до известна степен е защитен механизъм, свързан с неспособността да се изразяват емоции. Вместо да използват думи, хората мълчат, което не е особено ефективно, но най-вероятно така се чувстват защитени.“

Мълчание като средство за наказание – болезнено, ужасяващо и безполезно

Мълчание

Киплинг Уилямс е професор по психология в Университета „Пардю“, който изучава конкретно мълчанието и остракизма (отлъчване, изолиране). В книгата си „Остракизъм: Силата на мълчанието“ Уилямс пише за страха и опустошението, изпитвани от онези, които се сблъскват с подобен тип поведение.

“Малко събития в живота са по-болезнени от усещането, че хората, особено тези, на които се възхищаваме и за които ни е грижа, не желаят да имат нищо общо с нас. Вероятно няма по-добър начин да ни го покажат от мълчанието.“, коментира Уилямс.

Джийни Ванаско е американска писателка, чиято предстояща книга изследва използването на мълчанието в отношенията между майка и дете. За написването й Ванаско се осланя на взаимоотношенията в собственото си семейство. Майка й прилага този тип поведение винаги, когато се чувства разочарована или наранена, или когато вярва, че Ванаско не прекарва достатъчно време с нея. Нейните периоди на мълчание обикновено продължават две до три седмици, но един епизод по време на пандемията продължава цели шест месеца.

„Не си спомням да съм се чувствала толкова зле, колкото през този период, освен когато баща ми почина.“, споделя Ванаско. „Чувствах се, сякаш съм мъртва за нея.“

Разрушителната мощ на мълчанието

Мълчание

Отказът от комуникация може да навреди на взаимоотношенията, понякога непоправимо. Когато стане част от модел на поведение, според Райт, може да се превърне дори в злоупотреба. Особено когато включва други вредни поведения, като заплахи или обиди, при които целта е да се контролира човека отсреща.

Използването на мълчанието като средство за наказание може да бъде вредно за всяка връзка, но Райт смята, че рисковете са особено големи, когато родителите го прилагат в отношенията си с децата.

Мълчанието, приложено върху децата, може да предизвика чувство на емоционално изоставяне. Най-нормалната реакция от тяхна страна е да се опитат да се вкопчат в родителите си, целейки да преустановят това поведение.

„Най-голямата дългосрочна последица може да бъде неспособността на детето да се привързва.“, казва Райт. „Винаги се притесняваш, че другият човек ще те напусне.“

Как да се справим с хората, които ни наказват с мълчание?

Ако някой ви наказва с мълчание, е важно да намерите начини да регулирате емоциите си.

Може да се съсредоточите върху нещата, които контролирате, за да защитите себе си и емоционалното си благополучие. Ако се чувствате в безопасност, може да се обърнете към човека и да му споделите как неговото поведение ви кара да се чувствате.

Ванаско споделя, че намира мълчанието на майка си за толкова непоносимо, че през повечето време прави опити да го наруши – тактика, която се оказва неуспешна в дългосрочен план. „Вие не искате да сте този, който ще наруши мълчанието, тъй като човекът, който го прилага, трябва да разбере, че няма да търпите подобно поведение.“

Как да спрете да наказвате с мълчание хората около вас?

Ако използвате мълчанието като средство за наказание, трябва да работите за определяне на по-здравословни и по-ефективни начини за регулиране на емоциите си.

Родителите, които прилагат това поведение върху децата си, трябва да признаят, че има дългосрочни емоционални вреди и че вероятно се нуждаят от помощта на специалист по психично здраве, за да спрат цикъла.

Когато се опитвате да контролирате конфликтите в една връзка, които са неизбежни, може да бъде полезно да провеждате разговори с партньора си в моментите, когато и двамата сте спокойни.

Ако близък човек продължава да ви наказва с мълчание, въпреки че сте му казали, че поведението е неприемливо, е важно да прецените дали тази връзка си струва усилията. „Знам, че това не са неща, за които обичаме да говорим, но ако взаимоотношенията не са взаимноизгодни, тогава трябва да вземем решение дали тази връзка си струва времето и вниманието ни.“, коментира Райт.

Източник:

'I felt as if I was dead to her': The psychological cost of the silent treatment: https://medicalxpress.com/news/2022-04-felt-dead-psychological-silent-treatment

Още по темата:
  • Какво и Как на истинската интимност Какво и Как на истинската интимност
  • Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
  • Как 6-и клас предопределя бъдещето ни Как 6-и клас предопределя бъдещето ни
  • Откритият конфликт заздравява връзката Откритият конфликт заздравява връзката
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
14.90лв.

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН

Коментари към Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
    www.framar.bg 
    на 23 May 2022 в 06:24
    Коментирайте "Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Какво и Как на истинската интимност
  • Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
  • Невинаги можем да се предпазим от болката, която другите ни причиняват
  • Как умът ни пречи да се откажем от обречени връзки
  • Какво стои в основата на приятелството между мъже и жени
  • Болката от раздялата с любим човек е истинската мярка за взаимоотношенията
  • Как 6-и клас предопределя бъдещето ни
  • Три признака на токсичната връзка
  • 9 причини, които могат да обяснят защо сте сами
  • Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Novage (oriflame) или Биотрейд - какво да използвам?

преди 48 дни, 22 часа и 41 мин.

Какво ви е мнението за CBD и марихуаната като цяло

преди 127 дни, 9 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Зарадвай деца, от семейства в неравностойно положение, с малък подарък за 1 юни

преди 4 дни, 15 часа и 17 мин.

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 5 дни, 17 часа и 57 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 7 дни, 11 часа и 27 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 13 дни, 16 часа и 39 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах