Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
Акценти
|
Родителите и вече порасналите им деца понякога също са изправени пред конфликти или недоразумения, които могат да навредят на отношенията им.
Ема сяда на леглото в детската стая, завладяна от спомени за миналото, когато всичко е изглеждало толкова по-лесно. Сега, като възрастен, тя много по-често е в сблъсък със своите родители.
Всъщност конфликтът помежду им е назрявал дълги години, докато в един момент е било невъзможно да бъде избегнат. Поводът за него не е само един, той просто е бил последната капка, преляла чашата. Кулминация на натрупваните недоразумения, спорове и неоправдани очаквания.
>>> Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне
Когато се чувстваш неразбран от родителите си
Ема отдавна чувства, че майка й и баща й не я разбират. Те са имали своите очаквания за това каква трябва да бъде тя и какво да прави с живота си, които не са съвпадали с нейните. Колкото и да се опитва да им обясни своята гледна точка, никога не стигат до компромис.
Споровете между тях толкова зачестяват, че в един момент Ема се отдръпва. Тя се чувства задушена от постоянното им осъждане и критики и мечтае да живее така, както си го представя.
Копнеж за свързване
Въпреки големите им различия, порасналата вече дъщеря продължава да изпитва обич и нужда да остане свързана по някакъв начин с родителите си. Дълбоко в себе си тя силно иска отношенията им да бяха по-различни, да се подкрепяха повече и да проявяваха разбиране към нея.
Засега обаче конфликтът между тях остава неразрешен и хвърля мрачна сянка върху отношенията им. Ема е разкъсвана между желанието си за независимост и нуждата да бъде приета от семейството.
Чувствата на родителите, които не се разбират с порасналите си деца
Родителите също изпитват силни негативни емоции заради сблъсъците със своите деца. Те са тъжни, напрегнати, понякога дори отчаяни. Усещат празнота в живота си.
Психологът Джефри Бърнстейн споделя, че въпросът, който родителите най-често си задават, е „Защо детето ми се държи така с мен?“ Той допълва: „Въз основа на моя клиничен опит и изследвания, стигнах до заключението, че има три основни причини за влошените отношения и напрегнатата динамика между порасналите деца и техните родители. Преди да ги разясня, бих искал да подчертая, че няма идеален родител. Въпреки понякога острите им забележки и неспособността да изслушват децата си, те обикновено изпитват силна обич към тях и искат просто да бъдат щастливи.“
>>> Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
Защо порасналите деца се отнасят лошо с вас
Твърде критични сте
Майките и бащите, които често критикуват или игнорират чувствата на децата си, им причиняват силна емоционална болка. Неодобрението на възрастните ги кара да се чувстват неоценени. Постоянните критики правят детето несигурно, а тази несигурност след години може да прерасне в презрение и гняв.
Манипулативните техники и опитите да се вмени вина или срам в порасналото дете могат още повече да обтегнат отношенията му с родителите. Когато вижда, че те не уважават личните му граници, то е склонно да се отчужди, тъй като не може да избяга от тяхното влияние и контрол.
Какво могат да направят родителите
Емпатията, разбирането и подкрепата са в основата на пълноценните отношения с вашето вече голямо дете. Бърнстейн учи родителите, които консултира, да не се фокусират толкова много върху недостатъците на децата си, а да обръщат по-голямо внимание на техните умения и силни страни.
Не можете да приемете, че децата ви вече са възрастни
Понякога майките и бащите не могат да свикнат с мисълта, че детето им вече не е малко и не е нужно да го обгрижват както преди. Те не могат да осъзнаят, че срещу тях стои възрастен и напълно независим човек. Причините за отричането на този факт са различни: носталгия по отминалото детство, естествена склонност да го защитават и да се грижат за него или неспособност да се адаптират към новата динамика, в която детето е по-самодостатъчно.
Възможно е някои родители погрешно да вярват, че трябва да направляват живота на децата дори когато пораснат, което им пречи да отпуснат контрола. Нереалистичните очаквания и отричането на факта, че техните отрочета вече могат да носят отговорност и да вземат самостоятелно решения също вредят на отношенията помежду им.
Какво могат да направят родителите
Ефективната комуникация, взаимното уважение и признаването на факта, че детето им вече е напълно свободно, са от първостепенна важност.
Психологът Бърнстейн работи с майката на нашата героиня Ема. Той й помага да намери начини да окуражава Ема по пътя на нейната независимост, вместо да я потиска и съди. С времето възрастната жена се научава да изслушва дъщеря си, като уважава и приема чувствата й и се въздържа да дава непоискани съвети.
Неразрешени проблеми от миналото
Напрежението между порасналото дете и неговите родители може да се дължи на разминаване в ценностите, конфликти от миналото и неспособност за адаптация към новите роли и динамика. Тези останали необработени емоции често причиняват стрес, тревожност и влошават отношенията между двете страни.
Съзрявайки, детето може да поддържа ценности, които не съвпадат с тези на родителите му, което да доведе до чести спорове.
Възможно е на повърхността да изплуват неразрешени конфликти и травми. Непълноценното общуване е свързано с недоразумения и много напрежение.
Какво могат да направят родителите
Ако искате да подобрите връзката с вашето пораснало дете, е нужно да проявявате разбиране и емпатия. Бъдете честни и открити с него. Изслушвайте тревогите и притесненията му и се опитайте да погледнете на света през неговите очи.
Важно е да отбележим, че подобна динамика може да се развие във всяко семейство и невинаги е по вина на родителите. За съжаление, тя би могла да навреди сериозно на порасналото дете.
Психолозите препоръчват на майките и бащите да предприемат осъзнато поведение и да не забравят, че техните думи и постъпки имат значение. Ако не могат да се справят сами, би било добре да потърсят професионална помощ от специалист в областта на семейните отношения.
Why Your Adult Child Is Mean to You: https://www.psychologytoday.com/us/blog/liking-the-child-you-love/202404/why-your-adult-child-is-mean-to-you
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
- Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
- Любовта в 21 век: Как да изберете правилния за вас романтичен партньор
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Емпатията - начин да усещаме околните
- Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
Коментари към Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас