Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас

Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас

от 22 май 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Лошите отношения между родителите и порасналите им деца може да се дължат на стари неразрешени конфликти, постоянни критики или разминаване в ценностите.
  • В повечето случаи и двете страни изпитват топли чувства и искат да останат свързани.
  • За да съхранят близостта с децата си, възрастните е добре да ги изслушват, да проявяват разбиране и да се опитват да приемат тяхната гледна точка.

Родителите и вече порасналите им деца понякога също са изправени пред конфликти или недоразумения, които могат да навредят на отношенията им.

Ема сяда на леглото в детската стая, завладяна от спомени за миналото, когато всичко е изглеждало толкова по-лесно. Сега, като възрастен, тя много по-често е в сблъсък със своите родители.

Всъщност конфликтът помежду им е назрявал дълги години, докато в един момент е било невъзможно да бъде избегнат. Поводът за него не е само един, той просто е бил последната капка, преляла чашата. Кулминация на натрупваните недоразумения, спорове и неоправдани очаквания.

>>> Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне

Когато се чувстваш неразбран от родителите си

Ема отдавна чувства, че майка й и баща й не я разбират. Те са имали своите очаквания за това каква трябва да бъде тя и какво да прави с живота си, които не са съвпадали с нейните. Колкото и да се опитва да им обясни своята гледна точка, никога не стигат до компромис.

Споровете между тях толкова зачестяват, че в един момент Ема се отдръпва. Тя се чувства задушена от постоянното им осъждане и критики и мечтае да живее така, както си го представя.

жена с прошарена коса и сив пуловер

Копнеж за свързване

Въпреки големите им различия, порасналата вече дъщеря продължава да изпитва обич и нужда да остане свързана по някакъв начин с родителите си. Дълбоко в себе си тя силно иска отношенията им да бяха по-различни, да се подкрепяха повече и да проявяваха разбиране към нея.

Засега обаче конфликтът между тях остава неразрешен и хвърля мрачна сянка върху отношенията им. Ема е разкъсвана между желанието си за независимост и нуждата да бъде приета от семейството.

Чувствата на родителите, които не се разбират с порасналите си деца

Родителите също изпитват силни негативни емоции заради сблъсъците със своите деца. Те са тъжни, напрегнати, понякога дори отчаяни. Усещат празнота в живота си.

Психологът Джефри Бърнстейн споделя, че въпросът, който родителите най-често си задават, е „Защо детето ми се държи така с мен?“ Той допълва: „Въз основа на моя клиничен опит и изследвания, стигнах до заключението, че има три основни причини за влошените отношения и напрегнатата динамика между порасналите деца и техните родители. Преди да ги разясня, бих искал да подчертая, че няма идеален родител. Въпреки понякога острите им забележки и неспособността да изслушват децата си, те обикновено изпитват силна обич към тях и искат просто да бъдат щастливи.“

>>> Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители

Защо порасналите деца се отнасят лошо с вас

Твърде критични сте

Майките и бащите, които често критикуват или игнорират чувствата на децата си, им причиняват силна емоционална болка. Неодобрението на възрастните ги кара да се чувстват неоценени. Постоянните критики правят детето несигурно, а тази несигурност след години може да прерасне в презрение и гняв.

Манипулативните техники и опитите да се вмени вина или срам в порасналото дете могат още повече да обтегнат отношенията му с родителите. Когато вижда, че те не уважават личните му граници, то е склонно да се отчужди, тъй като не може да избяга от тяхното влияние и контрол.

Какво могат да направят родителите

Емпатията, разбирането и подкрепата са в основата на пълноценните отношения с вашето вече голямо дете. Бърнстейн учи родителите, които консултира, да не се фокусират толкова много върху недостатъците на децата си, а да обръщат по-голямо внимание на техните умения и силни страни.

Не можете да приемете, че децата ви вече са възрастни

Понякога майките и бащите не могат да свикнат с мисълта, че детето им вече не е малко и не е нужно да го обгрижват както преди. Те не могат да осъзнаят, че срещу тях стои възрастен и напълно независим човек. Причините за отричането на този факт са различни: носталгия по отминалото детство, естествена склонност да го защитават и да се грижат за него или неспособност да се адаптират към новата динамика, в която детето е по-самодостатъчно.

Възможно е някои родители погрешно да вярват, че трябва да направляват живота на децата дори когато пораснат, което им пречи да отпуснат контрола. Нереалистичните очаквания и отричането на факта, че техните отрочета вече могат да носят отговорност и да вземат самостоятелно решения също вредят на отношенията помежду им.

Какво могат да направят родителите

Ефективната комуникация, взаимното уважение и признаването на факта, че детето им вече е напълно свободно, са от първостепенна важност.

Психологът Бърнстейн работи с майката на нашата героиня Ема. Той й помага да намери начини да окуражава Ема по пътя на нейната независимост, вместо да я потиска и съди. С времето възрастната жена се научава да изслушва дъщеря си, като уважава и приема чувствата й и се въздържа да дава непоискани съвети.

дъщеря тийнейджър, която се е облегнала на майка си

Неразрешени проблеми от миналото

Напрежението между порасналото дете и неговите родители може да се дължи на разминаване в ценностите, конфликти от миналото и неспособност за адаптация към новите роли и динамика. Тези останали необработени емоции често причиняват стрес, тревожност и влошават отношенията между двете страни.

Съзрявайки, детето може да поддържа ценности, които не съвпадат с тези на родителите му, което да доведе до чести спорове.

Възможно е на повърхността да изплуват неразрешени конфликти и травми. Непълноценното общуване е свързано с недоразумения и много напрежение.

Какво могат да направят родителите

Ако искате да подобрите връзката с вашето пораснало дете, е нужно да проявявате разбиране и емпатия. Бъдете честни и открити с него. Изслушвайте тревогите и притесненията му и се опитайте да погледнете на света през неговите очи.

Важно е да отбележим, че подобна динамика може да се развие във всяко семейство и невинаги е по вина на родителите. За съжаление, тя би могла да навреди сериозно на порасналото дете.

Психолозите препоръчват на майките и бащите да предприемат осъзнато поведение и да не забравят, че техните думи и постъпки имат значение. Ако не могат да се справят сами, би било добре да потърсят професионална помощ от специалист в областта на семейните отношения. 

Източник:

Why Your Adult Child Is Mean to You: https://www.psychologytoday.com/us/blog/liking-the-child-you-love/202404/why-your-adult-child-is-mean-to-you

Още по темата:
  • Какво представлява клиент-центрираната терапия Какво представлява клиент-центрираната терапия
  • Кои хора обичат тъжните песни? Способните на изключителна човечност Кои хора обичат тъжните песни? Способните на изключителна човечност
  • Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
  • Емпатията - начин да усещаме околните Емпатията - начин да усещаме околните
5.0/5 1 оценка

Коментари към Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 20:09
    Коментирайте "Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Как 6-и клас предопределя бъдещето ни
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • Как да превърнем непълноценните взаимоотношения в наши учители
  • Какво е емпатия и защо е важна тя
  • Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди
  • Невинаги можем да се предпазим от болката, която другите ни причиняват
  • 27 признака, че взаимоотношенията ви са повърхностни
  • Техниката кинцуги за реставрация на съдове и … заздравяване на интимни връзки
  • Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
  • Как да накарате вашия партньор да спре да ви крещи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 8 часа и 10 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 4 часа и 20 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 21 часа и 1 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 3 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 22 дни, 10 часа и 54 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 26 дни, 3 часа и 11 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 27 дни, 2 часа и 36 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 29 дни, 8 часа
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Физиология на прозяването Физиология на прозяването

Физиология на прозяването

от 10 май 2022г. Прочети повече
5 причини да уважавате дори тези хора, които не харесвате 5 причини да уважавате дори тези хора, които не харесвате

5 причини да уважавате дори тези хора, които не харесвате

от 30 апр 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival