Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии

До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии

от 28 фев 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Колкото по-често и в неподходящ контекст използваме психологическите термини, толкова повече ги лишаваме от смисъл и тежест.

В TikTok например не минава ден, в който човек да не изгледа видео за нарцисисти насилници – токсичен бивш партньор или родители, които са емоционално дистанцирани от децата си. Безспорно нарцисизмът е често срещан сред хората, но не чак толкова, колкото се внушава с клиповете. Крайният резултат е, че нарцисизмът започва да се възприема като нещо нормално, а не като разстройство на личността.

Наред с този термин, ежедневно сме бомбардирани от думи като синдром на хиперактивност и дефицит на вниманието, газлайтинг, травма, тревожност, неврологично отклонение или отключващ момент/ събитие.

Тънката граница между информираността и лекомислената употреба на психологически термини онлайн

Със сигурност е много важно да сме запознати с психичните проблеми при човека и да ги обсъждаме без притеснение, но колкото повече се спекулира с темата в интернет пространството, толкова по-малко значение имат психологическите термини. Те губят истинския си смисъл. Откритите дискусии, свързани с психичното здраве, могат да бъдат наистина полезни, но не и прекомерната употреба, или дори злоупотребата, с клинични понятия в социалните медии. Това крие рискове от превръщане на иначе патологично поведение в обичайно и от използването на реални житейски ситуации за създаване на нови тенденции.

В поредица видеа на научна тематика в Youtube „Sci Show“ Ханк Грийн споделя: „Специалистите по ментално здраве предупреждават, че безразборната употреба на диагностични термини при описване на странно поведение, черти от характера или дори промени на стоковия пазар, водят до пренебрегването на сериозни медицински състояния, които трябва да бъдат лекувани.“

По-долу експерти ни запознават с някои от психологическите термини, които хората използват твърде често, при това неправилно, в социалните платформи. Те също така дават техните точни дефиниции и погрешните значения, с които са се наложили.

Синдром на хиперактивност и дефицит на вниманието (СХДВ)

Според Националния институт по психично здраве СХДВ представлява „трайна неспособност на човек да се съсредоточи и/ или хиперактивност/ импулсивност, която пречи на нормалното му функциониране или развитие.“

Не става въпрос за добре познатата на всички разсеяност да се обадим на някого по телефона или пък навика да се живее в безпорядък.

Газлайтинг

Той е форма на емоционално насилие, която кара жертвата да се съмнява в чувствата, мислите и разума си. При газлайтинга насилникът я убеждава, че това, което смята, че се е случило, всъщност не е истина и й внушава, че е твърде чувствителна или психически нестабилна.

Не е газлайтинг, когато някой има различно от нашето мнение и се опитва да ни убеди в правотата си или когато смята, че сме разстроени, а ние всъщност не сме.

екран на телефон

Насилник нарцисист

Според „Insider“ нарцистичното личностно разстройство е състояние, което се диагностицира от специалист, и засяга 0,5-1% от хората. Страдащият от него контролира своята жертва, навлиза в личното й пространство, изолира я от останалия свят, упражнява върху нея вербално насилие и всява страх.

Нарцисистът не е човек, който наранява чувствата ни или ни дебне в сайт за запознанства например.

Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)

Обсесивно-компулсивното разстройство се наблюдава при хора, които имат натрапчиви, повтарящи се мисли, идеи или усещания (обсесии). Те ги карат да извършват едно и също действие многократно (компулсия), като това може да влоши значително качеството им на живот.

Честото почистване с прахосмукачка, разместването на мебелите в спалнята и спонтанното решение да пренаредим храните в хладилника не са прояви на ОКР.

Отключващ момент/ събитие

Обикновено става въпрос за нещо, което напомня на човека за минало травматично преживяване – акт на насилие, хранително разстройство, злоупотреба с наркотични вещества, злополука или друг вид травма. Често обаче „отключване“ се използва с шеговит тон, придавайки привидна лекота на термина. Така например някой би казал: „Снимката на този красив мъж, който поднася закуска на приятелката си в леглото, отключва нещо в мен“, но смисълът на използвана дума няма нищо общо с научния термин.

Отключването е обстоятелство, предмет, ситуация, които напомнят на някого за преживяно от него травматично събитие. То не просто го кара да изпитва тревожност, гняв или дискомфорт.

Тревожност

Според експерти от „Mayo Clinic“ тревожното разстройство е съпроводено от „силна и постоянна тревога и страх от случващото се в ежедневието“. Често хората с тревожност са завладени от внезапен страх или ужас (паник атаки). Не изпитва ли всеки от нас същото от време на време? Да. Начинът, по който се чувстваме обаче преди презентация или празненство не е признак на тревожно разстройство. Това е по-скоро напрежение и нетърпение.

Травма

Вероятно „травма“ е най-често използваната дума онлайн. Професорът по психология Ник Хаслам пояснява, че напоследък хората се „травмират“ поради най-различни причини – известно дело в съда, лозунгите на Тръмп, дори от прекалено къдравата си и непокорна коса. Журналистът Сара Шоуфти споделя, че след публикувано от нея видео в TikTok как полива с вода главата на детето си по време на баня, получава коментари от потребители, които споделят, че са се „травмирали“, защото са си спомнили как са мразели да им се мокри лицето, когато са били деца.

Прочетете още:

  • Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях 

Травмата е съвсем различно преживяване. От Американската психологична асоциация я определят като „емоционален отговор на ужасяващо събитие като злополука, изнасилване или природно бедствие“, който е съпроводен от шок, отричане, „непредсказуеми емоции, внезапни проблясъци от миналото, напрегнати взаимоотношения и дори физически симптоми като главоболие или гадене.“

Да си травмиран не означава да ти се налага да опиташ зеленчуци, които си мразел като дете, или да попадне вода в очите ти, докато се къпеш. 

Източник:

You're Probably Using These Psychological Terms Wrong on Social Media: https://lifehacker.com/youre-probably-using-these-psychological-terms-wrong-on

Още по темата:
  • Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение
  • Какво представлява компулсивно разстройство в пазаруването Какво представлява компулсивно разстройство в пазаруването
  • Обсесии при хора с обсесивно-компулсивно разстройство Обсесии при хора с обсесивно-компулсивно разстройство
  • Какво представляват натрапчивите мисли Какво представляват натрапчивите мисли
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
25.20лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60
69.99лв.

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60

Нов
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
58.00лв.

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ
12.20лв.

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ

РЕЛАКСАТИН капсули * 30
28.90лв.

РЕЛАКСАТИН капсули * 30

АЛОРА таблетки 100 мг * 20
15.90лв.

АЛОРА таблетки 100 мг * 20

Коментари към До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:34
    Коментирайте "До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Седативни лекарства
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Флуоксетин
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Лечение със сертралин
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 38 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 5 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 50 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 57 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 18 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival