Психологически причини за затлъстяването и роля на психотерапията
Акценти
|
Затлъстяването е здравословен проблем, който се дължи на различни фактори – физически, генетични, психологически и екологични. Според Световната здравна организация то може да има сериозни последици за здравето и да доведе до сърдечносъдови проблеми, двигателни нарушения и някои видове рак (на черен дроб, жлъчен мехур, бъбреци или дебелото черво).
През последните години психологията се е превърнала в особено важен инструмент при лечението на затлъстяване. Психологът може да предложи на страдащия набор от специфични инструменти, за да отслабне или пък да запази теглото си след хирургическа интервенция.
По-долу ще ви запознаем с основните психологически фактори, които експертите смятат, че са свързани със затлъстяването и наднорменото тегло, както и с ролята на психотерапията при тяхното лечение.
>>> Какво представлява синдромът на нощното хранене и как той влияе на психиката ни
Фактори, които играят роля при затлъстяването и наднорменото тегло
Затлъстяването е многофакторно заболяване, което се отключва поради различни причини или променливи.
Генетични и физически фактори
Ролята на гените е противоречива, но статистиката сочи, че случаите на хора с генетично обусловено затлъстяване са много малко. Доказано е, че има заболявания, при които затлъстяването или наднорменото тегло е характерен симптом, но 90% от пациентите не страдат от такива.
Често затлъстяването се отдава на генетична обремененост, защото родителите и членовете на семейството също страдат от него. Всъщност причината почти винаги се крие в това, че те живеят в една и съща среда. Те са изградили сходни хранителни навици и споделят една и съща нагласа към храната и тялото си.
"Здравото тяло е стая за гости на душата. Болното тяло е затвор." – Франсис Бейкън |
Психологически фактори, свързани със затлъстяването и наднорменото тегло
Емоциите са психологическият елемент, който експертите най-често свързват със затлъстяването и наднорменото тегло. Емоционалното състояние на човека влияе пряко на неговия апетит, поведението му при хранене, предпочитанията и избора на храна.
Тъгата или щастието могат да стимулират или потиснат апетита, но, разбира се, ефектът е различен при различните хора. Тревожността също играе роля. При някои тя отключва по-силен глад, а при други – точно обратното. Това са преките ефекти на емоционалното активиране и неговите физически прояви.
По непряк начин емоциите са свързани с нашето предразположение към определени видове храни. Например, работният стрес ни предразполага да се храним по-малко, но с обработени храни, които имат повече калории. Когато се чувстваме добре и спокойни, се храним по-бавно и консумираме по-големи количества храна.
Емоционално хранене
Много хора, които страдат от затлъстяване или са с наднормено тегло, използват храната, за да регулират емоциите си. Те се хранят, когато са разочаровани, отегчени или тревожни. Храната ги кара да се чувстват по-добре и им предлага временно облекчение. Този цикъл ги прави емоционално зависими от нея. Проблемът е, че често след това изпитват вина и разкаяние.
Храната и самият акт на хранене активират пътищата за възнаграждение в мозъка. Това са същите пътища, които се активират от психоактивни вещества като алкохол, други наркотици и хазарт. С други думи, е възможно да се пристрастим и към храна, тъй като тя предизвиква положителни емоции.
Една от най-важните психологични променливи са индивидуалните навици. Психолозите ги наричат "модели на поведение в ежедневието“. Всяка форма на поведение, свързано с ежедневието, диетата и хранителните навици, е променлива, която предразполага или подтиква човека към затлъстяване и наднормено тегло. Също така, тези навици са основната причина, поради която натрупваме тегло след хирургическа интервенция или успешна диета.
Заседнал начин на живот и неосъзнато хранене
Има някои навици, които водят до наднормено тегло и затлъстяване. Най-честите са заседналият начин на живот и неосъзнатото хранене (когато умът ни е някъде другаде, докато се храним.). Друг навик е изборът на храни въз основа на моментното настроение, в което се намираме. Храненето, докато правим нещо друго, или гладуването с часове също оказват своето негативно влияние. Затова е толкова важно да учим и възпитаваме децата от най-ранна възраст да се хранят здравословно.
Натоварено ежедневие
Работата и графикът ни също влияят върху количеството храна, което приемаме. Хората, които работят на нощни смени, са по-застрашени от хранителни разстройства или проблеми с теглото (анорексия, булимия или затлъстяване). Промените в работния график и работата през нощта могат да причинят нарушения на съня и промени в циркадния ритъм, които да доведат до лошо настроение. Точно тогава сме най-уязвими и е възможно да решим да потърсим начин за регулиране на емоционалното си състояние чрез храната (като преяждаме или пък се лишаваме от нея).
Психологическа терапия при пациенти с наднормено тегло и затлъстяване
Психологическата терапия е съществена част от лечението на хора със затлъстяване или наднормено тегло. Тя помага да се състави успешна и ефективна диета, а при нужда да се планира и хирургическа интервенция. Терапевтът учи пациента как да поддържа постигнатите промени в дългосрочен план. Той може да направи оценка на хранителните навици, контекста и факторите, които влияят на храненето на индивида. След това предлага инструменти за промяна и разрешаване на проблема.
Психологическото лечение на затлъстяването и наднорменото тегло винаги зависи от специфичните нужди на пациента. Специалистът адресира всички навици, свързани с храната, а след това оценява внимателно психологическите фактори, които играят роля. Резултатите от психологическата оценка определят подхода към пациента в терапията.
Как може да ви помогне психолог, ако страдате от затлъстяване или наднормено тегло
Психологът е здравен специалист, специализиран в поведението, емоциите и мислите. Той е най-подходящият човек, ако искате да промените вредните си навици. Не по-малко важно е, че може да ви помогне да управлявате емоциите си по положителен начин, което би било от полза за вашето самочувствие.
Всеки вид интервенция за лечение на затлъстяването би останала недовършена, ако не включва психотерапия. Ако усилията се насочат единствено към редуциране на теглото, за кратко пациентът ще се чувства удовлетворен, но няма да реши основния проблем. Лечението трябва да обхване и емоционалния аспект на храненето.
За да запазите постигнатото, е необходимо да промените хранителните си навици и да се научите да управлявате стреса и емоциите. Ако не го направите, нездравите навици ще се завърнат. Когато отслабнете, без да промените начина си на живот или връзката си с храната, вероятно ще върнете килограмите си много бързо.
Затлъстяването е здравословен проблем, при който психологическите фактори са от съществено значение. Ако го свързваме единствено с натрупаните килограми, не можем да помогнем нито на себе си, нито на други, които страдат от него. Важно е да мотивираме хората да търсят психологическа помощ, когато имат нездрава връзка с храната, и да спрем да ги съдим.
exploringyourmind.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
КОД ЗАТЛЪСТЯВАНЕ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Какви са рисковете от затлъстяване?
- Билки и храни за потискане на апетита
- 5-хидрокситриптофан
- Диета №8 - при затлъстяване
- Затлъстяване
- Кафяви водорасли
- Отслабване с мед и канела
Коментари към Психологически причини за затлъстяването и роля на психотерапията