Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим

Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим

от 23 март 2023г., обновено на 24 март 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Конфликтите обикновено ни карат да се чувстваме неловко, без значение какви са мащабите им. Някои хора ги избягват на всяка цена, дори когато те са нужни, за да разрешат проблем или да защитят своята позиция. В стремежа си да не предизвикват напрежение, те често задържат чувствата в себе си и отказват да обсъждат важни въпроси с другите.

Склонността да избягваме сблъсъците може да навреди на психичното ни здраве и на личния ни живот. Колкото повече се страхуваме да се замесваме в конфликти, толкова по-трудно е да поставяме граници.

Избягващото поведение обаче може да бъде коригирано, така че да се научим да се изправяме срещу своя опонент по здравословен и конструктивен начин.

Какво означава избягване на конфликтите

„Човек, който търси начини да заобиколи конфронтациите на всяка цена, всъщност иска да се хареса на околните. Поведението му се ръководи от страха, че би могъл да ги ядоса или подразни. Той е в очакване, че ответната реакция ще бъде негативна и затова избягва дори здравословните конфликти, от които би имал полза“, пояснява психотерапевтът Бабита Спинели.

Как можем да разберем дали сме склонни да избягваме сблъсъците с другите?

Спинели изтъква няколко основни признака, които могат да ни помогнат да си отговорим на този въпрос:

  • отричаме, че има проблем;
  • страхуваме се или избягваме да изразяваме емоциите си и да споделяме мнението си;
  • складираме чувствата си, което в даден момент води до гневен изблик или проява на пасивна агресия;
  • шегуваме се по време на сблъсъка;
  • сменяме темата, когато усетим, че назрява конфликт;
  • полагаме постоянни усилия да бъдем харесани от околните;
  • избягваме да изразяваме несъгласието си.

Жена с къдрава руса коса и зеленикав пуловер, която държи листи и спори с мъж

Защо избягването на конфликтите не е полезно за нас?

„По принцип не е здравословно да избягваме конфронтациите с околните, защото рано или късно стаените в нас емоции ще потърсят начин да излязат наяве. Ако това не се случи, ще навредим единствено на себе си и на собственото си здраве“, допълва психотерапевтът.

Нежеланието да участваме в конфликти дори когато те са напълно основателни, се отразява негативно и на личните ни взаимоотношения. В някои случаи може да се стигне и до прекъсване на комуникацията с хора, с които се разбираме. Прикриването на чувствата излага на риск връзката с интимния партньор, тъй като ни отдалечава емоционално от него.

Не по-малко вредно е избягването на конфликтите на работното място. Изследване върху грубостта като аспект на служебните взаимоотношения разкрива, че подобно поведение не намалява вероятността от сблъсък някога в бъдещето.

Експертът предупреждава за тясната връзка между личните граници и страха от конфронтации. Когато някой престъпва тези граници, е нормално да се изправим срещу него, което понякога е равносилно на конфликт.

Как да преодолеем страха от конфликти?

Всяка промяна в модела на поведение изисква време и постоянство. Според Бабита Спинели подходът трябва да бъде комплексен и да включва самоанализ, поетапно излагане на страха и техники за справяне с тревожността.

1. Промяна на нагласата спрямо конфликтите

Съветът на Спинели е да преразгледаме представата си за конфликта. Вместо да го възприемаме като източник на болка, можем да помислим дали не ни носи и ползи.

Чрез конфронтациите с интимния партньор например можем да изразим чувствата си и да изградим по-голяма близост с него. Уязвимостта засилва емоционалната интимност и помага на човека отсреща да ни разбере по-добре.

Конфликтите в офиса също могат да бъдат продуктивни и да доведат до разрешаване на наболял проблем. Ако например колегите ни настояват за служебна среща по повод несправедливото разпределение на работата, е възможно да се стигне до решение, което наистина е по-добро за всички.

Жена с права тъмна коса и синя тениска е обърнала гръб на мъж

2. „Бързай бавно“

В началото е препоръчително да упражняваме своята твърдост в ежедневни ситуации, които едва ли биха предизвикали сериозен конфликт. Бихме могли да кажем на сервитьора, че е объркал поръчката ни, или да напомним на колегата, че е забравил да ни информира за нещо важно. Не е нужно да бъдем груби и да повишаваме тон. Важното е да защитим позицията си и стъпка по стъпка да градим увереност. Освен че ще се научим да се конфронтираме ефективно с околните, когато е нужно, ще развием и комуникационните си умения.

3. Справяне с тревожността

„Какво ще стане, ако…“ са думи, които тревожните хора, често използват.

  • „Какво ако реша да поставя ясни граници пред началника и той ме уволни?“
  • „Какво ако кажа на съпруга си, че е забравил годишнината ни, и всичко приключи със скандал?“

Вместо да си задаваме подобни въпроси, е по-добре да приемем, че изпитваме тревожност и да подходим трезво към страховете си. Дали наистина ще се случи това, от което се страхуваме, или всъщност нямаме основание да се тревожим?

Нека си представим следната ситуация: Искаме да напомним на началника си, че не отговаряме на служебни обаждания след края на работния ден. В същото време се притесняваме, че може да ни уволни, задето се опитваме да поставим граници. Тук е моментът да признаем, че всъщност той е разумен човек, който е показвал неведнъж, че също държи на баланса между работата и личния живот.

Разбира се, има малка вероятност нашите страхове да се оправдаят. Спинели препоръчва да се подготвим психически и за такъв развой на събитията. Добре би било да разиграем сценария в главата си и да решим какво ще му кажем, ако не прояви разбиране. Можем да му припомним какви са нашите лични граници, както и че той самият е бил съгласен с тях в самото начало. Друг вариант е да прочетем отново политиката на компанията за работа извън работно време и да изтъкнем точките, които са в наша полза.

Жена с бледозелена блуза, която е седнала на сив диван в кабинет на терапевт

4. Техники за овладяване на тревожността по време на конфликт

Сблъсъкът с някого често отключва тревожност, а тя от своя страна може да ни откаже да провеждаме важни разговори. Има различни техники, с чиято помощ можем да овладеем вътрешното напрежение, като една от тях е дълбокото дишане. Добре би било да я приложим преди момента на конфронтация.

Ефективна тактика е и изчакването преди да реагираме.“Няма нищо странно в това да изчакате минута или повече, за да обработите чувствата си и тогава да реагирате“, уверява Спинели. Паузата позволява да намалим напрежението и ни предпазва от необмислени реакции.

>>> Избягването като стратегия за справяне: защо създава допълнителен стрес

5. Терапия

Работата с терапевт е особено подходяща за хора, които избягват конфликтите, защото обръща внимание на причините за тяхното поведение.

Други ползи от терапията са:

  • идентифициране на страховете;
  • промяна в нагласата по отношение на конфликтите;
  • развитие на положителни комуникативни умения;
  • вербализация на чувствата;
  • овладяване на техники за справяне с тревожността. 
Източник:

Why You Need to Stop Avoiding Conflict (and What to Do Instead): https://psychcentral.com/blog/why-you-need-to-stop-avoiding-conflict-and-what-to-do-instead

Още по темата:
  • Какво представлява конфликтът и кои са причините за него Какво представлява конфликтът и кои са причините за него
  • Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
  • Как да се справим с труден ученик Как да се справим с труден ученик
  • Как да управляваме конфликтите на работното място Как да управляваме конфликтите на работното място
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
17.95лв.

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС

ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
15.90лв.

ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА

СОРИА НАТУРАЛ ЕКСТРАКТ ОТ ПАСИФЛОРА 50 мл
20.20лв.

СОРИА НАТУРАЛ ЕКСТРАКТ ОТ ПАСИФЛОРА 50 мл

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР капсули * 30
28.00лв.

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР капсули * 30

Нов
ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД
21.00лв.

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД

Коментари към Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 06:36
    Коментирайте "Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Седативни лекарства
  • Флуоксетин
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Лечение със сертралин
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 9 часа и 40 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 48 дни, 16 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 18 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 9 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 9 часа и 59 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 11 дни, 10 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival