Защо излежаването в леглото през целия ден влияе негативно на психичното ни здраве
Акценти
|
В платформата TikTok набира популярност нова мода, наречена bed rotting, което в буквален превод означава „изгниване в леглото“. Според нейните последователи, които са основно млади хора, тя им помага да избегнат проблемите и да се чувстват по-щастливи. Някои избират да гледат телевизия през целия ден, други да се хранят, лежейки, а трети да сърфират в интернет. Всъщност по този начин те се опитват да се скрият от света, отговорностите и задълженията.
Смята се, че излежаването през целия ден намалява напрежението и служи като щит срещу постоянния натиск за постигане на по-висока продуктивност. Най-големите поддръжници на теорията вярват, че така се предпазват от житейските проблеми и дори се грижат за психичното си здраве.
За жалост, много от препоръките, свързани с нашето здраве, които получаваме от социалните медии, всъщност крият известни рискове. Според експерти излежаването по цял ден може да ви накара да се чувствате по-нещастни, да задълбочи съществуващи психични проблеми или да отключи нови.
Защо излежаването по цял ден може да ви навреди
Нека поясним, че има разлика между краткото време, което прекарвате в леглото, например, четейки любимото си списание, и часовете безделничене. Второто може да има негативни последици върху психичното ви здраве. Нека разгледаме какви могат да бъдат те.
- Нарушения на съня – Продължителното излежаване може да причини безсъние. Специалистите съветват да не прекарвате в леглото време, което не е предназначено за сън. Там не е подходящото място да се храните, работите, гледате телевизия или друго. Когато се ангажирате с такъв тип занимания, вие сякаш казвате на мозъка си, че е нормално, докато сте в леглото, да не спите, а това пречи на съня ви.
- Безделниченето крие риск от депресия и тревожност – Колкото по-дълго или често лентяйствате, толкова по-голяма е вероятността от развитие или задълбочаване на вашата тревожност и/ или депресия. Те от своя страна намаляват мотивацията и причиняват умора. Ето защо, въпреки че за хората с депресия звучи много примамливо да останат цял ден в леглото, е по-добре да се ангажират с различни дейности, да спортуват и да се срещат с приятели.
- Руминацията (мисловното предъвкване на стари събития или неприятни чувства) влошава съществуващи психични проблеми – Ако не стимулирате сетивата си, е възможно да се връщате отново и отново към негативни преживявания или да се вторачите в проблемите си, което има допълнителен негативен ефект върху депресията, посттравматичния стрес, тревожните разстройства и разстройствата, свързани със злоупотреба с вещества.
- Избягването на проблемите увеличава стреса – Излежаването в леглото с часове може да ви донесе временно облекчение, но няма да ви помогне да платите сметките или да изпълните задачите от дългия списък за деня. Ескейпизмът не ви спасява от проблемите, а само отлага тяхното решаване. Така вие си причинявате още по-силен психологически стрес.
- Прекомерното излежаване увеличава екранното време – Когато сте изолирани от света и не ви се случва нищо ново или интересно, прекарвате много повече време на телефона или лаптопа. Имайте предвид обаче, че безцелното сърфиране в интернет няма да ви накара да се чувствате по-добре, дори напротив.
За щастие, има други, по-ефективни начини да съхраните психичното си здраве и да израснете емоционално.
Алтернативи за подобряване на тонуса и намаляване на стреса
За всеки от нас е полезно от време на време да забавя темпото. Периодичното откъсване за кратко от натовареното ежедневие ще ви предпази от бърнаут и ще подобри настроението ви, но все пак имайте предвид, че излежаването с часове не е най-добрият начин да го направите. По-долу ще ви запознаем с няколко здравословни метода, препоръчани от специалистите.
Направете си дигитален детокс
Заглушете известията на телефона си и опитайте да не използвате никакви електронни устройства в рамките на един ден. Сами ще усетите колко добре се отразява това на психичното ви здраве. Редете пъзел, упражнявайте хоби или правете нещо, което ви доставя удоволствие, без да прибягвате до телефона или таблета.
Прекарвайте време сред природата
Избягайте от градския шум. Разходете се в парка, направете си пикник или просто седнете на пейка и се насладете на зеленината. Дайте на мозъка си почивката, от която има нужда.
Четете книги
Когато четете, вие се откъсвате от проблемите си и релаксирате. Изследванията сочат, че книгата е едно от най-добрите средства за бързо понижаване на стреса.
Практикувайте йога
Йога упражненията имат благоприятен ефект както върху тялото, така и върху ума ви. Няма значение дали ще посещавате клас по йога или ще я практикувате в домашни условия, важното е да се чувствате комфортно.
Разходете се
Физическата активност ускорява производството на ендорфини, които подобряват тонуса и ви помагат да се отпуснете. Изберете любимо занимание и сами ще се убедите колко добре се чувствате след това.
Бъдете с хората, които обичате
Животът ни принуждава да се съобразяваме и да внимаваме как се държим с околните, което понякога е много уморително. С любимите си хора обаче можем да бъдем такива каквито сме.
Срещайте се с приятели и близки, които ви карат да се чувствате спокойни. Общуването с тях ще ви направи по-щастливи.
Преразгледайте начина си на живот
Ако се изкушавате да останете цял ден в леглото или пък ви е много трудно да посрещнете новия ден, може би животът ви е твърде напрегнат и се нуждаете от промяна. Вместо да пропилявате часове в излежаване, опитайте да разберете защо се чувствате нещастни. Вероятно работата ви причинява силен стрес или не успявате да очертаете ясни граници в отношенията си с другите? Или пък сте задлъжнели финансово и това ви пречи да се радвате на живота? Каквато и да е причината, помнете, че решението не е в избягването на проблемите, а в изправянето срещу тях.
Експертите предупреждават, че непреодолимото ви желание да прекарате деня си в леглото би могло да е предупредителен знак за бърнаут или психично нарушение. Ако не можете да се справите сами, потърсете помощ от психотерапевт.
Why "Bed Rotting" Might Be Bad for Your Mental Health: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/202308/why-tiktoks-bed-rotting-may-be-bad-for-mental
Коментари към Защо излежаването в леглото през целия ден влияе негативно на психичното ни здраве