Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Защо интелигентните хора не могат да бъдат щастливи

Защо интелигентните хора не могат да бъдат щастливи

от 16 март 2017г., обновено на 13 авг 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Защо интелигентните хора не могат да бъдат щастливи - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Замисляли ли сте защо някои от най-интелигентните и способни на дълбок размисъл хора не се чувстват щастливи? Те може да имат прекрасно семейство, успешна кариера, а понякога и световно признание, но въпреки това все има нещо, което ги кара да се чувстват самотни, тъжни и обезкуражени. Както казва Ърнест Хемингуей: "Щастието при интелигентните хора е най-рядкото нещо, което знам".

Вижте 6 възможни причини щастието при интелигентните хора да е толкова рядък феномен:

Интелигентните хора имат склонността да анализират всеки и всичко

Повечето хора с висок коефициент на интелигентност мислят твърде много и непрекъснато анализират всичко, което се случва в живота им и в заобикалящата ги среда, а нерядко и неща, които се случват на другия край на света. Този навик обаче е изключително изцеждащ, особено когато анализът води до разочароващи и мрачни заключения, както обикновено се случва.

На всички ни е добре известно, че "невежеството е блаженство", че колкото по-малко знаем, толкова по-добре за нас – така ще сме по-безгрижни и съответно – в пъти по-щастливи. Да умееш да разкриваш действителните лица на хората и техните скрити мотиви е изключително натоварващо и стресиращо. Дори само това е в състояние да те накара да се почувстваш разочарован от целия свят. От друга страна, интелигентните хора имат склонността често да разсъждават по проблеми, които нямат решение - било то философски теми или пък вечните житейски дилеми.

Интелигентните хора често имат непосилно високи стандарти

Умният човек знае точно какво иска и просто не се примирява с по-малко от това, както в личен, така и в професионален план. Това означава, че пълното удовлетворение при интелигентните хора е трудна мисия във всички сфери на живота. Освен това, голяма част от хората с поразителни теоретични умове не са особено успешни в житейски план заради своите странни и идеалистични нагласи. Сблъсъкът на очакванията им с реалността неизбежно води до безпомощност и разочарование.

Интелигентните хора страдат от липсата на дълбока комуникация и разбиране

Едно от най-великите преживявания, които може да има човек, е чувството, че е напълно разбран от някого. Толкова комфортно и успокояващо е да сме с някой, който мисли като нас, който разбира идеите ни и споделя нашата гледна точка за света. За нещастие интелигентните хора много рядко изпитват това удоволствие. По-голямата част от тях се чувстват неразбрани и самотни.

Интелигентност, щастие

Скоро научни изследвания потвърдиха, че за да бъдат щастливи, по-интелигентните хора се нуждаят от значително по-малко чужда компания в сравнение с хората с по-нисък коефициент на интелигентност. Разбира се, това не означава, че умният човек не изпитва необходимост от човешко взаимодействие и смислен разговор. Просто той предпочита да говори за значими и запленяващи неща, а не да обсъжда времето, храната или нечии планове за почивните дни. Едва ли е необходимо да посочваме и подчертаваме, че в днешно време е доста трудно да се намерят хора за по-смислени разговори.

Интелигентните хора са твърде строги със себе си

Една от причините интелигентните хора да се провалят в опитите да са щастливи е, че са прекалено взискателни и строги към себе си – далеч не само, когато става въпрос за постижения и провали. Умните хора имат склонността често да анализират себе си и собственото си поведение толкова строго, сякаш съвсем целенасочено търсят за какво да се обвинят. Представете си да си лежите кротко и да се опитвате да заспите, и внезапно в главата ви да се появи спомен за ситуация (случила се преди дни, месеци, а понякога и години), в която не сте постъпили както трябва. Това е напълно достатъчно да развали и настроението, и съня ви. Хората с висок коефициент на интелигентност често преживяват подобни ретроспекции към свои минали грешки, което от своя страна култивира вина, недоволство и други негативни емоции, които могат да отровят всяко щастие.

За интелигентните хора реалността никога не е достатъчна

Те не престават да търсят нещо по-голямо – смисъл, цел, модел. А по-големите мечтатели сред тях не спират дотук – тяхното неуморно въображение просто не им позволява да се отпуснат и да се зарадват на малките неща в живота. Те копнеят за нещо фантастично, уникално, идеално и вечно - и, разбира се, никога не го откриват в реалния свят.

Някога имали ли сте чувството че "не сте за този свят", че сте попаднали тук по погрешка, че е трябвало да живеете в друга епоха или дори на някоя друга планета. Интелигентните, дълбоко мислещите хора се чувстват така постоянно. Възможно ли е да бъдеш щастлив, ако живееш с усещането, че си чужд на света, в който живееш? 

Голям процент от хората с висок коефициент на интелигентност имат проблеми с психичното здраве

Редица изследвания в тази област са открили връзка между някои психични разстройства и високия коефициент на интелигентност. Научният свят продължава да изследва тази зависимост, както и да търси отговор на въпроса дали е възможно проблеми като тревожност и биполярно разстройство например да са странични ефекти на гениалността.

В същото време интелигентните хора, които не страдат от ментални проблеми, попадат в капана на т. нар. екзистенциална депресия, която често е вследствие на прекомерно мислене. Ако през цялото време мислиш и анализираш всичко в детайли, то рано или късно стигаш до разсъждения за живота, смъртта и смисъла на своето собствено съществуване. Понякога това е достатъчно, за да ни провокира да преосмислим живота си, да направим равносметка на постиженията и провалите си, а това често носи тъга без очевидна причина.

Източник:

learning-mind, lifehack.org, Smithsonian Magazine, lifehack.org

  • Снимки: pxhere.com, pexels.com
Още по темата:
  • 13 признака, че сме по-умни отколкото осъзнаваме 13 признака, че сме по-умни отколкото осъзнаваме
  • 5 начина, по които умните хора саботират успеха си – Част 2 5 начина, по които умните хора саботират успеха си – Част 2
  • 5 начина, по които умните хора саботират успеха си – Част 1 5 начина, по които умните хора саботират успеха си – Част 1
  • Защо да си интелигентен невинаги е предимство Защо да си интелигентен невинаги е предимство
4.6/5 5 оценки

Коментари към Защо интелигентните хора не могат да бъдат щастливи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо интелигентните хора не могат да бъдат щастливи
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 03:12
    Коментирайте "Защо интелигентните хора не могат да бъдат щастливи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Флуидна и кристална интелигентност – дефиниция, разлики и техники за подобряване
  • Странни дейности, които според науката ще ни направят по-умни
  • Най-умните породи кучета
  • 13 признака, че сме по-умни отколкото осъзнаваме
  • IQ или EQ: Кое е по-важно?
  • Учените доказаха, че мъжете, които се женят за умни жени, живеят по-дълго
  • Mерилин вос Савант – една от жените с най-високо IQ в света
  • Какво е невербална интелигентност
  • Интелигентните хора си лягат късно, оставят бъркотия навсякъде и псуват
  • Притча за перфектните неща
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 43 дни, 12 часа и 42 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 109 дни, 11 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 15 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 6 часа и 16 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 6 часа и 28 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 6 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival