Защо специалистите по психично здраве не говорят за своите психични разстройства
Когато говорим за депресия, тревожност, биполярно разстройство и други разстройства на психичното здраве често погрешно имаме предвид само пациентите и хората с емоционални проблеми. Често забравяме, че здравните специалисти, включително лекари, медицински сестри и доставчици на услуги в областта на психичното здраве се борят с психични разстройства по-често от останалите хора.
Най-общо казана, стигмата, свързана с разстройствата на психичното здраве, остава широко разпространена, въпреки че нагласите се променят към по-добро. Поради това много хора решават да не търсят помощ от страх да не бъдат засрамени – нещо, което е в пълна сила и за специалистите по психично здраве.
>>> Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна
Здравните специалисти като психиатри и клинични психолози често се страхуват, че ако говорят за своите психични разстройства или потърсят лечение, могат да бъдат осъдени или засрамени от своите колеги и пациенти, да бъдат емоционално наранени и потенциално да се сблъскат с проблеми при подновяването или получаването на разрешителното за практикуване. В резултат на това търсенето на помощ или дори говоренето за психичните разстройства сред специалистите по психично здраве е табу, което води до влошаване на симптомите, потенциални опити за самоубийство и дори влошаване на грижите за пациентите, когато тези състояния не се лекуват.
Какво показват проучванията?
Бърнаут синдромът и умората, провокирана от състраданието и грижата за другите, са две често срещани причини за високия процент на психични разстройства сред здравните специалисти, включително доставчици на услуги в областта на психичното здраве. Въпреки това тези числа са много различни, тъй като повечето медицински лица отказват да споделят проблеми, свързани с психичното здраве.
- Скорошно проучване на Medscape отчита висок процент на бърнаут сред практикуващите лекари, включително 42% от психиатрите и специалистите по психично здраве.
- Висок е процентът на самоубийства сред специалистите по психично здраве, като някои проучвания сочат, че близо 30% са имали суицидни мисли, а близо 4% са правили опит за самоубийство.
- Проучване, включващо над 1000 психолози, установява, че 62% от респондентите се самоопределят като депресирани. От тези с депресивни симптоми 42% съобщават, че са имали някаква форма на суицидни мисли или поведение.
- Скорошно изследване установява, че 61% от психолозите са страдали от клинична депресия поне веднъж в живота си.
Защо специалистите по психично здраве не са склонни да говорят за борбата с психичните си разстройства?
Едно от предизвикателствата пред това лекарите да говорят открито за психичните си проблеми е страхът от реакцията на колегите и пациентите. На здравните специалисти се гледа като на супергерои, чийто дълг е да спасяват животи. Но това обаче не е точна така. Цитат от д-р Едуардс Трюдо обобщава много точно ролята на здравните специалисти: „Нашата работа като лекари е понякога да лекуваме, често да облекчаваме и винаги да утешаваме“.
Представата „ние срещу тях“, която много здравни специалисти възприемат, често идва с тежестта да не могат да говорят за своите здравословни проблеми. Предполага се, че специалистите по психично здраве са „здравите“, лечителите, докато пациентите са тези, които имат нужда от лечение. Често в лекарските среди се възприема, че ако дадено лице има здравословен проблем и не е един от „нас“, може да не е годно да практикува и лекува пациенти.
Според проучване на американската психологическа асоциация близо половината от специалистите по психично здраве, които имат здравословни проблеми, не търсят помощ. Също така става ясно, че почти половината от клиницистите по психично здраве, които имат суицидни мисли, не са пожелали да говорят за своите чувства.
За съжаление, изследванията показват, че този вид специалисти често разглеждат проблемите си с психичното здраве като слабост и се опитват да останат силни, като прикриват симптомите си и избутват чувствата си настрана.
Благодарение на много публични медии, като социалните мрежи, все по-често се говори за психическите разстройства. В епохата, в която хората са „марка“, много специалисти по психично здраве не само използват социалните медии, за да популяризират своята практика, но и да говорят открито за психичните си разстройства.
>>> Страдам от психично разстройство: откровените истории за живота с диагноза
Съвети за справяне с проблемите с психичното здраве
Ето няколко съвета, които биха били от полза на специалистите по психично здраве, които изпитват затруднения:
- Говорете за това, през което преминавате.
- Споделете своя опит с други хора.
- Подкрепяйте се взаимно.
- Потърсете помощ.
- Потърсете подходяща терапия.
- Вземете си почивка.
- Научете се да казвате „Не“ на нещата, които ви карат да се чувствате неудобно.
Mental Health Among Mental Health Practitioners: https://www.psychologytoday.com/us/blog/happiness-is-state-mind/202204/mental-health-among-mental-health-practitioners
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- Хистрионно личностно разстройство – същност, симптоми и лечение
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Мизофония: същност, прояви и лечение
- Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
- Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
- Как да постъпите, ако роднините отказват да приемат, че детето ви има психично нарушение
- Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
Коментари към Защо специалистите по психично здраве не говорят за своите психични разстройства